„Vlastníci“ v éře digitalizace: Spaceflow tvoří „facebook“ pro správce budov a nájemníky

„Vlastníci“ v éře digitalizace: Spaceflow tvoří „facebook“ pro správce budov a nájemníky

David Budai 10. dub 2020 9 min

Rezervace konferenční místnosti nebo parkování, služby v okolí, vstupní karta pro nového zaměstnance či návštěvníka a spousta dalších rutinních činností v kancelářských komplexech se většinou řeší e-mailem, telefonicky nebo jiným více či méně složitým způsobem. Občas se něco „ztratí v překladu“, vznikají nedorozumění a vše komplikuje i zavádění novinek. Je vám to povědomé? Vítejte v těžkopádném světě před Spaceflow. Jeho spoluzakladatel a CEO Lukáš Balík v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom popisuje úplné začátky tohoto českého startupu i to, v čem spočívá jeho unikátnost. „Chceme poskytovat řešení pro kancelářské budovy po celém světě,“ netají se globálními ambicemi.

Spaceflow je český startup, který vznikl v roce 2017 a specializuje se na digitalizaci budov, umožňující jejich efektivnější využívání. Když se to hodně zjednoduší, je to takový „facebook“ pro budovy, tedy jakási platforma, která umožňuje snadno a na jednom místě vyřešit prakticky všechny záležitosti spojené s fungováním kancelářské nebo rezidenční budovy, ať už jde o využívání vnitřních prostor nebo souvisejících služeb.

Spaceflow přímo propojuje technologie, budovy a lidi, kteří v nich pracují nebo žijí. Představuje moderní komunikační, rezervační a platební kanál pro majitele či správce komplexu, aby mohli efektivněji komunikovat s nájemci nebo rezidenty. „Jsme pro ně zároveň nástroj, díky kterému si mohou říct o vyšší nájem. Díky Spaceflow je možné celý systém monetizovat,“ říká Lukáš Balík v rozhovoru pro Newsroom.

Kdy a jak vznikla myšlenka, ze které Spaceflow vychází?

Byl jsem tehdy ještě na přelomu bakalářského a magisterského studia na VŠE a dostal jsem se k Danielu Matulovi a Karlu Konečnému, zakladatelům firmy CAPEXUS, zaměřené na interiér komerčních budov. Spolupracoval jsem s nimi prostřednictvím svého předchozího projektu, který byl zaměřený na interiérový design. A to, čím dnes Spaceflow je, bylo téma, které zmínili na jednom společném obědě.

Cítili, že je „hlad“ mít v každé budově nějakou platformu, která propojí komunikaci, služby, rezervace a další chytré funkcionality. A mně to dalo chuť se do toho tématu ponořit. Hned jsem si udělal globální rešerši, kdo takové řešení poskytuje, a našel jsem jen dvě firmy. Cítili jsme obrovský potenciál a načasování bylo unikátní, protože od té doby už se tento trh rozdělil mezi několik hráčů.

Jaké byly počáteční kroky?

Daniel Matula a Karel Konečný se stali angel investory a já jsem měl projekt na starosti celkově jako zakladatel a CEO. Od začátku tak šlo o zajímavé protnutí mileniálů – společně s Honzou Jílkem, který se připojil záhy a vede ve Spaceflow obchod – a ostřílených profesionálů z realitního trhu, což celému projektu dodalo na začátku potřebnou kredibilitu.

Start byl ale pozvolnější, každý jsme si stále dělali své projekty a zorientovávali se na trhu. Našli jsme si externí firmu, s níž jsme vyvinuli první betu, pilot byl asi rok poté. A na základě toho jsme si řekli, že to chceme dělat pořádně. Postavili jsme vlastní vývojový tým a první ostré projekty přišly na konci roku 2017.

Jak moc je pro Spaceflow označení „facebook“ pro budovy zjednodušující?

Je to hodně zjednodušující, ale chápu, že stručná vysvětlení jsou potřeba. Myšlenkou je od počátku mít aplikaci, která je globálně škálovatelná tak, aby každá budova mohla mít digitální vrstvu. Ten „facebook“ je takovým synonymem toho, že se propojují lidé na jedné platformě. Pro nás jsou ovšem důležité nejen všechny funkce, které se týkají komunity, ale i služeb v budovách.

Vše kolem budovy v jedné aplikaci. (Zdroj: Spaceflow)

Co všechno software řeší?

Hlavními trhy jsou kancelářský a rezidenční sektor. A klíčový je vztah mezi nájemci a majitelem. Spaceflow bylo od začátku vybudováno tak, abychom majitelům přinesli nástroj, díky kterému si mohou budovat vztahy s nájemci a nabídnout jim přes tuto platformu služby navíc.

Souvisí to s tím, jak se změnil tradiční kancelářský trh a přicházel coworking. To není jen prostor pro židli, ale celé zázemí v podobě komunity, eventů a služeb, které můžete využívat. Co se týče služeb, může to být nějaký catering, vyčistění obleku, parkování nebo mytí aut. I tohle se dneska většina majitelů budov snaží reflektovat.

Pro majitele a správce budov jsme zároveň nástroj, díky kterému si mohou říct o vyšší nájem. Díky Spaceflow je možné celý systém monetizovat. Tím, že jedna z klíčových funkcí je platební systém, máme unikátní možnost přinést majitelům zcela nový druh příjmů přes rezervace.

Obecně je cílem vytvořit touchpoint pro celý život v budově, kde najdete nejnovější informace od majitele, správce, concierge služby nebo rezervace, třeba místností nebo parkování, když máte návštěvu v budově. Spaceflow slouží také jako platforma pro IoT a další smart building integrace, takže aplikaci můžete používat třeba na otevírání dveří. Vize Spaceflow je poskytnout koncové řešení, které komunikuje se všemi v budově – nájemci, zaměstnanci, službami a rezidenty.

Univerzálnost je základ

Jste univerzální a aplikovatelní na každou budovu?

Tohle je důležitý prvek našeho business modelu. Jako jeden z mála poskytovatelů máme balíčkové řešení. Máme základní variantu Basic, kdy si každá budova odkudkoliv může založit svůj profil a rozjet si profil v aplikaci, ať už pro interní komunikaci v budově, úložiště dokumentů nebo ticketing, kdy rezident může správě budovy snadno poslat zpětnou vazbu nebo upozornit na poruchu.

Základní moduly jsou ve variantě Basic obsaženy, ale už není možné napojit integrace a není zde taková míra podpory jako v nadstavujících balíčcích Advanced a Premium pro větší komerční budovy, které zatím děláme ve větší míře. Takové budovy vyžadují větší podporu z naší strany, máme ostatně i tým komunitních manažerů, kteří se starají o každý projekt, aby byl správně nastartovaný. Případně jsou schopni napojit i služby v okolí budovy a zprostředkovat monetizaci. Ve zkratce, balíček Advanced znamená podporu z naší strany, ale exekutiva už jde za týmem té budovy, tedy property nebo community manažerem. A Premium znamená, že si od nás kupují i exekutivu, takže pro ně uděláme launch event, naplníme jim obsah, propojíme partnery.

Co je váš hlavní zdroj příjmů?

Hlavní zdroj příjmů je čistě licenční poplatek, který je závislý na velikosti budovy. U komerční to závisí na čtverečních metrech, u rezidenční je to podle počtu jednotek v budově. Podle tohoto čísla vypočítáváme výši poplatku v rámci balíčků.

Kdybych byl majitelem nějaké budovy a chtěl bych si naprogramovat svůj vlastní systém, bylo by to složitější než používat Spaceflow?

Určitě. Bylo tady pár příkladů, kdy se vlastník rozhodl vyvinout něco svého. Ale tím, že většinou tyto firmy nemají digitální týmy a know-how, je pro ně z dlouhodobého pohledu problematické sledovat trendy. Takže vytvoří něco, co je v danou chvíli použitelné, ale za dva roky jde o zastaralou aplikaci, nehledě na časové a finanční náklady.

Velkou výhodou je, že my se propojujeme s nejlepšími partnery na světě, abychom zprostředkovali různé nástavby. Zmínil jsem třeba systém smart access, senzory a podobně, které my nejen snadno propojíme s naším řešením, ale zároveň mají majitelé budov naši neustálou podporu.

Loni v létě se psalo, že máte mezi zákazníky 50 budov a jste v devíti zemích. Jak se to posunulo?

Dnes je to přes 70 projektů a jsme ve 12 zemích.

Spaceflow dokáže zajistit digitalizace na klíč, a to včetně launch eventu. (Foto: Viktor Šorma)

Koronavirus zvýší tlak na digitalizaci

Jak vaše podnikání ovlivňuje současná situace a šíření koronaviru?

Vnímám, že současná situace není příznivá pro B2B obchod. Zároveň se ale snažíme co nejvíce podporovat naše současné klienty a uživatele skrze obsah v platformě a konkrétní tipy na našem blogu. Cítíme, že tlak na digitalizaci prostředí bude po této krizi ještě větší.

Jaký růst plánujete během následujících dvou let?

Snažíme se držet, že každý měsíc máme 10% růst. Pro nás je teď důležité dosáhnout určité mety před dalším investičním kolem, které směřujeme někdy na konec letoška nebo začátek příštího roku. V současné situaci je ale reálné, že se díky dopadům koronavirové krize posune, takže se soustředíme na prodloužení runway.

Poslední peníze jste získali loni, bylo to 1,6 milionů eur od Credo Ventures společně s UP21 a Day One Capital. O jak vysoké investice půjde tentokrát?

Určitě půjde o vyšší sumu, minimálně třikrát, možná i víc. Poptávka klientů je vysoká a my potřebujeme vyvíjet rychle. Snažíme se budovat firmu, která má globální přesah, stále otevíráme nové trhy.

Kdybychom byli zakonzervovaní třeba jen v CEE regionu, tak se tady krásně rozvíjíme, ale to není náš cíl. Snažíme se vytvořit něco velkého, proto hledáme nové partnery, nyní primárně ve Velké Británii a USA. Přesunuli jsme také celou firmu do Ameriky, máme tam mateřskou entitu a pod ní britskou a českou.

Kolik máte momentálně zaměstnanců a kolik z nich je v Česku?

V Americe máme v tuto chvíli jen zastoupení a stále platí, že se nejvíce soustředíme na evropské trhy. V Česku máme vývoj a celý produktový tým, tedy přes 20 lidí. Celkově je nás přes 30.

Hlavní část týmu sídlí v Česku. Cellkem má Spaceflow už přes 30 lidí. (Foto: Spaceflow)

Sídlo v USA přiblížuje k investici

Stále platí, že když chcete uspět globálně, musíte mít sídlo v USA?

Myslím, že je to velká výhoda, když žádáte další investici. Kdybyste měl jen českou entitu, tak by zřejmě moc zahraničních fondů neinvestovalo, protože to prostředí neznají. Jdete blíže tomu, aby globální investor rozuměl struktuře vaší firmy, takže z tohoto pohledu je to nutnost.

Jaké jste zatím řešili největší problémy?

Po investici pro nás největší výzvou bylo rozšíření týmu po dvou osách – obchodní a produktový tým. To nám zabíralo hodně času, ale je to nutné, abychom našli správné talenty. Hodně jsme také řešili nastavení cenových variant tak, aby to dávalo pro klienty i pro nás smysl.

Trend digitalizace budov je stále rozšířenější a hodně se o tom mluví. Ale když jste před pár lety začínali, bylo to vůbec žádané? Nebo jste museli vysvětlovat, kdo jste a co nabízíte?

Ještě před dvěma lety jsme přicházeli za lidmi, kteří si nic takového dříve vůbec neposlechli a neznali to. Dnes, když přijdeme na schůzku, tak se velmi často stává, že nám přesně popíšou svůj problém, a my jim na to připravíme řešení. A to je obrovský posun v tom, jak trh digitalizaci budov vnímá a co od nás klient očekává.

Na začátku jsme museli trh edukovat, což bylo spojené s tím, že jsme vyjížděli na všechny eventy, snažili se mít co největší prostor v různých panelech. A nejen my, ale i naše konkurence, jsme přispěli k tomu, že se toto téma stalo důležitým pro většinu velkých firem, které vlastní budovy. Dnes si většinou prostřednictvím tendrů vybírají dlouhodobé partnery, s kterými digitalizují své portfolio.

Jaká je teď vaše největší konkurence?

Teď je to americká firma HqO, která má velmi podobný business model. Sice začali o něco později než my, ale mají velmi silné investiční zázemí v Americe.

Globálně je těch hráčů pět a my jsme mezi nimi. Máme velmi dobře diverzifikované portfolio klientů v různých zemích, což hodně podporuje naši misi, kdy chceme poskytnout řešení pro všechny budovy světa – minimálně v kancelářském a rezidenčním typu.

Foto: Jaromír Drkal

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články