Čtyřdenní pracovní týden jako v Británii? „Ne všichni by si to mohli dovolit,“ varuje Kovanda

Čtyřdenní pracovní týden jako v Británii? „Ne všichni by si to mohli dovolit,“ varuje Kovanda

7. čvn 2022 Ivan Horák 5 min

Do velkého experimentu s prací od pondělí do čtvrtka se zapojilo sedmdesát britských podniků. Zkušenosti už mají také firmy v Německu, Francii i v České republice. Co na to tuzemští odborníci?

Čtyřdenní pracovní týden? Proč ne, řekli si ve Velké Británii. Jak informoval v pondělí list The Guardian, 70 malých i větších firem začalo experiment s omezeným počtem pracovních dnů. Zaměstnancům zůstane stoprocentní mzda za 80 procent odpracovaného času. Myšlenku prosazuje nezisková organizace 4 Day Week Global, která klade velký důraz na kvalitu života.

Experiment se stal také předmětem seriózního výzkumu. „Budeme analyzovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, pokud jde o stres a syndrom vyhoření, spokojenost s prací a životem. Zajímá nás zdraví, spánek, spotřeba energie, cestování a mnoho dalších aspektů života,“ cituje britský list profesorku Juliet Schor z Boston College.

I bez složitého bádání je zřejmé, že zaměstnanci mají z kratšího týdne radost. „Když jsem poprvé slyšel, že budeme pracovat méně hodin za stejnou mzdu, pomyslel jsem si: ‚V čem je háček?‘ Obvykle jsem tak vyčerpaný z práce, že nemám energii, takže doufám, že více času na odpočinek zvýší můj energetický potenciál,“ tvrdí pro Guardian Wyatt Watts, který pracuje jako vedoucí týmu ve společnosti Platten's Fish and Chips.

Zavalené schránky od pátečních pracantů

Web Euronews.com připomíná, že kratší pracovní týden prosazují odbory hned v několika evropských zemích a patří mezi ně například významná organizace IG Metall z Německa. Například v Belgii mají zaměstnanci nárok na kratší pracovní týden, ale jen když pátek takzvaně napracují v ostatních dnech.

Personalista Marek Strieborný z agentury Axial pro StartupJobs Newsroom připomíná, že v podobném módu pracovali již na začátku milénia pracovníci některých českých poboček japonských výrobních závodů. „Čtyřdenní cyklus není žádný extra velký výmysl a některé politické strany ho dokonce měly jako součást volebního programu,“ dodává Strieborný. 

Model, který se nyní testuje ve Velké Británii je podle něj spíše nereálný. „Je otázkou, jestli si firmy něco takového mohou dovolit například z provozních důvodů,“ dodává personalista. Obzvláště komplikovaná by podle něj byla situace, kdyby část subjektů fungovala ve čtyřdenním módu a další v pětidenním. Pracovníky s třídenním víkendem by v pondělí ráno čekala například řada nevyřízených mailů od pátečních pracantů.

Kovanda: Mělo by to dopad na HDP

Pokud by se měla změna prosadit na celostátní úrovni, vyžadovalo by to změnu legislativy a tedy i politickou vůli. Plošnému nařízení by se bránil hlavní ekonom z Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Řada firem by si čtyřdenní pracovní týden nemohla dovolit a mělo by to dopad na hrubý domácí produkt. Bylo by proto nejlepší, kdyby si o kratším pracovním týdnu mohl rozhodovat každý podnik sám. Naše ekonomika na takové plošné opatření není stavěná,“ říká ekonom.

Podle něj nejsou experimenty se zkráceným pracovním týdnem žádnou výjimkou ani ve Francii. „Tam to ale dopadlo tak, že lidé si do čtvrtka napracovávali, aby si volno mohli dovolit, a nakonec byli přetažení,“ říká Kovanda. Některé české firmy na podobný benefit lákají například nedostatkové IT specialisty. „A část úřadů v takovém módu funguje neoficiálně,“ dodává ekonom.

Některé české startupy už se skutečně do experimentů se čtyřdenním pracovním týdnem pustily. Například CEO společnosti ANT studio Petr Zápotocký si v nedávném rozhovoru pro StartupJobs Newsroom změnu pochvaloval: „Nedokázali jsme si na začátku představit, že by se to zrealizovalo, natož že by to mohlo fungovat a být krokem kupředu. S odstupem času můžu říct, že když se zaměstnanců ptám na to, co na naší firmě oceňují, v 80 procentech čtyřdenní pracovní týden zmíní,“ uvedl v rozhovoru, kde se mimo jiné ohlíží za tím, jak s kolegy nový pracovní režim zaváděli, a zmiňuje, že se zrušení jednoho pracovního dne na výdělcích firmy promítlo víc než pozitivně.

PŘEČTĚTE SI: Čtyřdenní pracovní týden zlepšil produktivitu i zisky. Odpočatá hlava má nadhled a nezaseká se hloupostmi, říká CEO ANT studia

Zavedení čtyřdenního pracovního týdne si už v roce 2019 pochvalovali také ve společnosti Cognito.cz. V testovacím režimu zjistili, že firma svůj provozní plán buďto splnila, nebo dokonce překonala, a tak volné pátky dostaly zelenou. „Čtyřdenní pracovní týden nemilosrdně odhalí, kdo je týmový hráč a má svoji práci rád – a kdo se jenom veze, čeká na výplatu a hledá cesty, jak (a tady bych použil pěkný český výraz) vyčurávat. Kdo není zodpovědný vůči svým kolegům, nemůže pracovat v Cognito.cz,” uvedl tehdy pro StartupJobs Newsroom CEO společnosti Jan Jača. 

PŘEČTĚTE SI: Čtyřdenní pracovní týden může firmě prospět, potvrzuje český startup Cognito. Stane se prodloužený víkend standardem?

Ilustrační foto: Pixabay.com

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Kauzy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články