Pomáhat zemědělcům hospodařit s půdou udržitelně a produkovat kvalitnější potraviny – o to se snaží estonský startup eAgronom. Loni mu ke vstupu na tuzemský trh pomohl český akcelerátor a VC společnost Soulmates Ventures. Nyní získal startup dalších 5,8 milionu eur v investičním kole vedeném největší švédskou bankou Swedbank AB. Nové prostředky od investorů, mezi kterými je opět i Soulmates Ventures, plánuje startup využít pro rozšíření na klíčových trzích a škálování programů udržitelného zemědělství.
eAgronom založil v roce 2016 Robin Saluoks, který se svým týmem od té doby ušel značnou cestu. Aktuálně totiž firma spolupracuje s více než 3 000 zemědělci v deseti zemích v Evropě a ve čtyřech v Africe. Tento posun neušel ani investorům.
„Ve Swedbank chceme svým klientům umožnit přechod na moderní ekonomiku pomocí nových produktů a služeb. Řešení, které přináší eAgronom, je skvělé pro naše zákazníky z oblasti zemědělství napříč Estonskem, Lotyšskem i Litvou. Touto investicí posouváme svoje závazky v eAgronomu, abychom posílili ekosystém partnerství ve prospěch zákazníků,“ uvedl Jon Lidefelt, ředitel bankovního oddělení pro Pobaltí ve Swedbank AB.
PŘEČTĚTE SI: Investoři ze Soulmates Ventures podpořili estonský startup eAgronom. Zaměřuje se na udržitelnost farmaření
Inovace a udržitelnost
Velký přínos v udržitelném, inovacemi poháněném a profitabilním zemědělství dlouhodobě vidí také čeští investoři ze Soulmates Ventures. „Technologie pro optimalizaci hospodaření s půdou, které eAgronom vyvíjí, nás již před rokem přesvědčily, abychom jako Soulmates Ventures do tohoto ambiciózního startupu investovali. Dlouhodobě sledujeme, jak se týmu úspěšně daří proměňovat evropské a africké zemědělství, a proto jsme se rozhodli jejich vizi podpořit ještě více,“ konstatoval Hynek Sochor, zakladatel akcelerátoru a venture kapitálové společnosti Soulmates Ventures. Ocenil také, že přínos estonského startupu začínají vnímat i velcí finanční hráči.
Akcelerátor Soulmates Ventures eAgronomu už loni investicí ve výši 1 milionu eur. Nyní jej podpořil dalším půlmilionem eur. Do čela současného investičního kola se postavila největší švédská banka Swedbank AB, která startup podpořila částkou 4 miliony eur. Celkovou sumu ve výši 5,8 milionu eur v tomto kole vedle Soulmates Ventures doplnily také fondy Icos Capital a SmartCap Green Fund.
Estonský startup hodlá investici využít pro rozšiřování svého působení na důležitých trzích včetně regionu CEE, na podporu vzdělávání zemědělců a k zahájení prodeje uhlíkových kreditů v rámci svého programu, které zemědělcům přinášejí nové zdroje příjmů.
Podpora změn v zemědělských postupech je klíčovým opatřením udržitelnosti a zásadní součástí mise eAgronomu. Výroba potravin je zodpovědná za přibližně 31 procent celkových emisí skleníkových plynů, přičemž 70 % těchto emisí vzniká na úrovni zemědělských podniků. Do roku 2050 bude podle predikcí potřeba vyprodukovat o 60 % více potravin, které by měly stačit pro uživení rostoucí populace. Ta má v tu dobu překonat hranici 9,3 miliardy lidí.
Zemědělci jsou tak nepostradatelnou součástí snahy o globální snížení emisí. Využitím uhlíkových insettingových a regenerativních zemědělských postupů chce eAgronom pomoci k výraznému snížení uhlíkové stopy. Zároveň je jeho cílem poskytovat skutečné finanční pobídky a vzdělávání pro zemědělce.
„Průměrný zemědělec zažije pouze 40 sklizní. Nemá tedy příliš možností experimentovat s optimalizací produkce, proto je zemědělské odvětví extrémně konzervativní. Pokud něco víceméně funguje, má smysl v tom pokračovat. Udržitelné programy eAgronomu pomáhají snižovat rizika pro zemědělce tím, že poskytují vzdělávání a jasné incentivy. Probíhající kolo financování nám pomůže rozšířit tyto iniciativy mezi mnohem více zemědělců,“ myslí si Robin Saluoks, spoluzakladatel a CEO eAgronomu.
Uhlíkový program se řídí nejpřísnějšími zásadami a metodikou vývoje stanovenými programem Verra pro výpočet emisí skleníkových plynů. Díky přímé spolupráci s eAgronomem již partnerské zemědělské podniky v Evropě a v Africe ukládají 525 000 tun CO 2 ročně, což zhruba odpovídá ročním emisím uhlíku 100 000 lidí. Společnost hodlá do roku 2025 rozšířit své působení na zemědělské ploše 4,1 milionu hektarů.
PŘEČTĚTE SI: Klimatické technologie jako bezpečný přístav v době krize. Napomáhá i politika států