Vzhůru do oblak s FlyAway. Cestovatelská aplikace upozorní na akční letenky se slevou až 90 procent a v budoucnu naplánuje cestu za vás
Zakladatelé Michal Král a Lucie Strnadová chtějí z FlyAway vytvořit globální cestovatelskou aplikaci. Foto: FlyAway

Vzhůru do oblak s FlyAway. Cestovatelská aplikace upozorní na akční letenky se slevou až 90 procent a v budoucnu naplánuje cestu za vás

25. dub 2023 Pavla Skřivánková 9 min

Toužíte po odpočinku a novém dobrodružství ? Tak teď zbystřete. Česká mobilní aplikace FlyAway, která vznikla s cílem usnadnit cestování, vás upozorní na akční letenky za nejnižší možné ceny. Akční letenky jsou ale jen začátek. Tvůrci aplikace Michal Král a Lucie Strnadová mají ambice vytvořit globální cestovatelskou aplikaci, kterou uživatel využije před cestou, při cestě i po ní. Momentálně si své cestovatelské sny s FlyAway plní 50 tisíc uživatelů a jejich počet postupně narůstá.

S aplikací FlyAway můžete cestovat opravdu levně. Čím to? Na rozdíl od většiny webových stránek vás totiž aplikace odkáže na rezervaci akční letenky přímo u aerolinky. „Tím pádem jsou vždycky za opravdu tu nejnižší cenu, jaká je možná. Letenky přímo neprodáváme, což znamená, že nenavyšujeme ceny o provizi,“ říkají tvůrci s úsměvem. Aplikace byla přirozeným vyústěním cestovatelských produktů a služeb, kterými se společně už pár let zabývali.

Od průvodce k aplikaci

Celé to začalo v roce 2016 průvodcem po Benátkách, ve kterém Michal Král a Lucie Strnadová uváděli, že létají do města na vodě za 150 korun. „Lidé, kteří si průvodce koupili, nám psali, jak je vůbec možné, že jsme dokázali najít tak levné letenky, a my jsme brzy pochopili, že ne každý to zná a umí, a tak nás napadlo na tom založit službu. Ceny letenek se totiž hýbou takřka pořád, stejnou letenku můžete koupit jeden den za 300 korun a další den za 3 tisíce.“

Prvním z produktů byl e-book. „V něm jsme lidem radili, jak akční letenky nacházet. Šel docela na odbyt a pro nás to byla skvělá zpětná vazba. Díky tomu jsme si nakonec řekli, že bychom to nemuseli ostatní učit, ale rovnou pro ně letenky hledat,“ vzpomíná Lucie Strnadová. „Po e-booku následovala placená služba, kdy jsme posílali akční letenky lidem přes Messenger,“ doplňuje Michal Král.

„Byl to pro nás zlom. Pamatuju si, že jsme hodně aktivně budovali komunitu na Facebooku a hned první měsíc po spuštění Messengeru si službu předplatilo přes 500 lidí.“ Poté, co přestalo být možné takovým způsobem posílat přes Messenger hromadné zprávy, začali tvůrci pracovat na vývoji aplikace. Zrodila se v únoru 2020.

Aplikaci jsme spustili asi měsíc před tím, než propukla pandemie Covidu-19. Neodradilo nás to, protože jsme věděli, že zájem o letenky byl velký, a že až situace pomine, tak zájem zase bude. Rozhodli jsme se, že počkáme, i když lehká doba to nebyla. Dalo by se říct, že aplikace je na světě tři roky, z nichž v podstatě dva nefungovala,“ vypráví Lucie Strnadová. „Podpořilo nás také to, že po spuštění FlyAway jsme byli v kategorii cestování v žebříčku stahovaných aplikací na prvním místě. I to pro nás znamenalo impuls, že jsme se vydali správným směrem.“

Jak mít akční letenky v kapse?

Na českém trhu je v současnosti jen jedna konkurenční aplikace na akční letenky, a to je Zaletsi.cz. Jak Michal Král zdůrazňuje, FlyAway se svým přístupem od Zaletsi.cz a dalších podobných portálů zcela odlišuje. „Letenky se u nás nedají vyhledat. My sami vyhledáváme ty nejlepší nabídky a jen akční letenky, které projdou našimi kritérii, pak do aplikace přidáváme, a to s přímým odkazem na rezervaci u aerolinky. Dají se tak sehnat třeba i za desetinu původní ceny.“

FlyAway aktuálně využívá přes 50 000 uživatelů.

„Ostatní služby nabízí „kdejaké“ letenky,“ pokračuje. „Ani nemusí být nějak extra výhodné, jde jim hlavně o návštěvnost. Když se k nim někdo proklikne, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že letenku koupí, a oni na tom vydělají. U nás si uživatelé platí předplatné, a tak se jim snažíme dávat opravdu jen ty nejvýhodnější akční letenky.“

Co se týče kritérií, podle kterých se tvůrci rozhodují, zda letenku v aplikaci nabídnou, je v potaz brána nejen cena, ale i počet přestupů, počasí nebo ideální počet dní strávených v destinaci. „Chceme, aby to, co lidem nabízíme, dávalo smysl, takže například levnou letenku na 14 dní na Korfu v lednu u nás neuvidíte,“ komentuje Michal Král.

„Na konkurenčních stránkách se běžně objevuje třeba pobyt ve městě na 7 dní. Ale do takových Benátek přece na týden nepojedete, co byste tam dělali. Naopak zase Kapverdy na pět dní jsou nedostačující, to nic nezažijete a hned letíte zpět, navíc například v kombinaci s odletem z Mnichova a několikahodinovým přestupem se to ve výsledku nevyplatí. To už by musela být opravdu nadstandardní sleva, aby to vykompenzovalo takové podmínky, a my to do aplikace vložili. Zvažujeme opravdu všechna možná kritéria.“

Akční letenky začínají už na 250 korunách.

Na rozdíl od většiny startupů je FlyAaway od samého začátku zaměřena na cashflow a získávání platících uživatelů. Z celkového počtu 50 tisíc uživatelů je předplatitelů okolo 1 000, před pandemií to bylo více jak jednou tolik. „Postupně zase stoupáme nahoru. V rámci Česka bychom se chtěli do budoucna vyšplhat alespoň na 10 000 předplatitelů,“ prozrazuje Michal Král. Předplatné je nastaveno na 99 korun za měsíc. „Až bude v aplikaci více funkcí, částka bude samozřejmě vyšší, ale přes 200 korun měsíčně bychom se nechtěli dostat,“ doplňuje Lucie Strnadová.

Aplikaci i všechny produkty kolem financovali tvůrci od začátku z vlastních zdrojů.Začínali jsme úplně od nuly a šli jsme do toho naplno se vším rizikem,“ líčí Michal Král. „První 3 roky bylo hodně těžké to celé finančně utáhnout a uživit sebe i projekt. Zlomilo se to se službou zasílání akčních letenek do Messengeru a následně s aplikací.“ Vstupu investora nebyli tvůrci dlouho nakloněni. Nakonec se ale okolnosti sehráli tak, že na konci roku 2022 podepsali smlouvu a do FlyAway investor vstoupil. Zatím jsme ale opatrní a šlo o menší podíl. Získané finance investujeme do vývoje nových funkcí.“

Cestování levně a bez starostí

Notifikace na akční letenky si uživatelé mohou v aplikaci nastavit podle odletového letiště nebo cílové destinace.Někteří chtějí dostávat jen upozornění na letenky z Prahy a některým je to jedno, a pokud je výhodná akce, dojedou třeba i na letiště ve Vídni, Bratislavě či Berlíně. Stejně tak si mohou lidé nechat posílat odlety kamkoliv, nebo si zaškrtnout jen konkrétní místo nebo místa, kam se chtějí podívat,“přibližuje Lucie Strnadová.

Součástí nabídky jsou vždy veškeré informace, které uživatel potřebuje. „Uvádíme počet přestupů, s jakou aerolinkou uživatel poletí, jaké jsou povolené rozměry zavazadel, a případně příplatky za ně anebo údaje týkající se cestovních omezení souvisejících s Covidem-19 a základní informace o destinaci a počasí v daném termínu,“ nastiňuje Michal Král. Nejlevnější letenky bývají podle tvůrců v průměru 3 měsíce před odletem, takže mají cestovatelé po zakoupení dostatek času na to si dovolenou naplánovat.

V květnu bude aplikace rozšířena o live chat a travel magazín, v červnu pak přibudou detailní informace ke všem destinacím, jak se dostat z letiště do centra města. Tvůrci také připravují kategorii Moje cesty, kde budou mít uživatelé podle destinací vždy check-list toho, co si sbalit a připravit na cestu, budou si zde moct ukládat letenky a k jejich cestě jim následně budou chodit připomínkové notifikace, například na co před cestou nezapomenout, z jakého gatu letí letadlo nebo po přistání již řečené, jak se dostat z letiště.

PŘEČTĚTE SI: Mladý podnikatel založil unikátní cestovatelský deník. Z Worldee chce mít největší cestovatelskou komunitu na světě

All-in-one cestovatelská aplikace

Akčními letenkami, se kterými je aplikace FlyAway nejčastěji spojována, ale plány zakladatelů zdaleka nekončí, právě naopak. „Chceme se stát globální cestovatelskou aplikací, ve které si budou uživatelé moci rezervovat i různé atrakce po světě a zobrazovat zajímavá místa v okolí,“ zamýšlejí. „Aplikace, kterou uživatel využije před cestou, při cestě i po ní. To je naše vize. Začne to upozorněním na akční letenky, které si koupí, pak získají všechny potřebné informace, aniž by museli ještě něco dohledávat jinde, a naplánují si s itinerářem cestu. Po návratu z dovolené si uloží do aplikace fotky a budou si rovnou z ní moct tisknout fotoknihy.“

Na otázku, zda přidají do aplikace i jízdenky na vlaky či autobusy, odpovídá Lucie Strnadová, že ne, protože v jejich případě není prostor pro nacházení akčních nabídek, slevy se objevují jen výjimečně.

Kompletní plán cesty do deseti vteřin

Momentálně jsou prioritou číslo jedna itineráře. „Aktuálně jsou v aplikaci také připravené různé mini itineráře,“ zmiňuje Michal Král. Uživatelé v nich naleznou tipy na cesty do různých regionů jako je Toskánsko, Andalusie, Apulie nebo třeba Bretaň a stejně tak do měst i třeba na ostrovy (Sicílie, Kanáry a další).

V aplikaci najdou uživatelé nejen letenky, ale i další informace, které usnadní plánování a hladký průběh celé cesty.

To je však jen testovací fáze. Dalším stupněm bude automaticky generovaný itinerář na míru. Tato funkce bude vypadat tak, že uživatel v dotazníku odpoví na několik otázek ohledně preferencí a požadavků k pobytu, jako co má rád za aktivity, co by chtěl na dovolené zažít, s kým pojede či jaký styl cestování má rád. „Může to být třeba i otázka na to, zda už na tom konkrétním místě někdy byl, abychom věděli, jestli třeba dávat skrytější tipy,“ podotýká Lucie Strnadová. Okamžitě se uživateli vygeneruje hotový průvodce přesně podle jeho přání a požadavků.Máme v plánu, že bude možné vygenerovat hotový itinerář na míru s kompletními informacemi k cestě během několika vteřin. Momentálně na tom pracujeme a moc se těším, až budeme tuto funkci v aplikaci mít,“ dodává Michal Král.

Všechny cesty končí v Římě, ale začnou u FlyAway?

Vstup na zahraniční trh by tvůrci rádi realizovali do roku 2025. „Naše představa do budoucna je, že když budete na dovolené přemýšlet, co dělat, bude bohatě stačit otevřít aplikaci FlyAway, kde si rozkliknete mapu, na které uvidíte podle filtrů různé aktivity. Nebude potřeba dohledávat žádné další informace na internetu. Třeba když si budete chtít půjčit rafty ve Slovinsku, tak přímo v aplikaci uvidíte možnost si tuto aktivitu zarezervovat.“

Stejně jako v případě letenek nechtějí tvůrci aplikace fungovat na principu provizního systému. „Kdybych to uvedl na příkladu již zmiňovaného raftingu, tak bychom museli oslovit třeba deset firem a z nich vybrat jednu, na které bychom nejvíce vydělali. Takto jednat v zájmu jen svých vlastních zisků nechceme, rádi bychom to dělali přesně naopak,“ upřesňuje Michal Král. „To znamená dávat do aplikace věci, které co nejvíce pomůžou uživatelům. Finance budeme mít od předplatitelů, a proto si budeme moct dovolit vybrat do aplikace nejlepší subjekt, i když z toho nezískáme žádnou provizi.“

Po dlouhé době, co se tvůrci věnovali spíše vývoji aplikace, novým funkcím a tvorbě obsahu, se zaměří zase více na marketing. „Před covidem jsme do marketingu hodně investovali a teď od dubna opět startujeme marketingové aktivity, aby předplatitelé přibývali rychlejším tempem. V minulosti se nám osvědčila hlavně reklama na Instagramu a Facebooku a letos určitě chceme vyzkoušet i TikTok a Pinterest,“popisuje Michal Král.

S plánovanou expanzí za hranice se pravděpodobně rozšíří i tým. Zatím si tvůrci vystačí ve dvou s pomocí externího programátora. Často prý také dostávají otázku, zda mají na vyhledávání letenek nějaký nástroj. „Všechno děláme ručně. Možná to v budoucnu poloautomatizujeme, ale lidský faktor tam vždycky bude potřeba,“ uzavírají.

PŘEČTĚTE SI: Autentické zážitky z cest od lidí pro lidi. Worldee z Hané získalo milion eur a chystá se na růst

Pavla Skřivánková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články