Česko bude mít vlastní satelit pro pozorování životního prostředí. Do vesmíru ho vynese družice brněnské kosmické společnosti
Česká republika by se ještě letos měla zařadit mezi hrstku států využívající vlastní satelit vybavený hyperspektrální kamerou. (Foto: Pixabay)

Česko bude mít vlastní satelit pro pozorování životního prostředí. Do vesmíru ho vynese družice brněnské kosmické společnosti

24. čvn 2024 Ondřej Černý 3 min

Od letošního podzimu bude Česká republika disponovat unikátní hyperspektrální kamerou umístěnou na oběžné dráze Země. Tuto technologii vynese družice TROLL, kterou vyvinula brněnská kosmická společnost TRL Space. Kamera bude schopna pořizovat vysoce detailní snímky, což dává nové možnosti pro přesné mapování a analýzu stavu životního prostředí.

Hyperspektrální kamera má schopnost snímat ve více spektrálních pásmech, což umožňuje velmi detailní rozlišení různých jevů. Tato technologie je ideální pro odhalování environmentálních problémů, jako jsou nelegální skládky, nepovolené stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků a monitorování stavu vegetace. Prvním uživatelem této technologie se stane Česká inspekce životního prostředí.

Díky této pokročilé technologii budeme schopni zpřesnit naši dozorovou činnost a odhalit protiprávní poškozování životního prostředí, o kterém bychom se jinak ani nemuseli dozvědět," říká Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. Kromě ČIŽP si budou moci satelitní snímky objednat i další instituce a subjekty v České republice i zahraničí.

Data jako byznys

Prošlapáváme novou, komerční cestu. Investovali jsme do stavby a vypuštění vlastního satelitu. Ten budeme provozovat a data z něj prodávat. To znamená, že kromě stavby satelitních misí zákazníkům na míru, což je náš hlavní byznys, se po vzoru západu pouštíme na nový trh. Prodej dat generuje miliony korun ročně a naši firmu a tým to posouvá do další etapy. Mám radost, že prvního zákazníka máme právě v Česku,” konstatoval Petr Kapoun, CEO TRL Space.

Founder a CEO TRL Space Petr Kapoun. (Foto: TRL Space)

Brněnská kosmická společnost se věnuje dodávání kompletních vesmírných misí na míru i vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Kromě evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na různých misích pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě.

PŘEČTĚTE SI: Souboj s NASA? Češi vyrábí špičkové věci do vesmíru, jen se o tom neví, říká šéf firmy, která prozkoumá podzemí Měsíce

Spolupráce s vědci

Spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí je součástí širšího projektu podporovaného Technologickou agenturou České republiky. Vede jej tým z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který má na starosti vývoj celé metodiky pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země.

V projektu máme za cíl zjistit, jakým způsobem můžeme využít data z dálkového průzkumu Země, ať už satelitní, letecká či pořízená drony, pro konkrétní využití ze strany aplikačního garanta, tedy České inspekce životního prostředí,” vysvětluje Lucie Kupková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Analytické zpracování dat bude mít na starosti společnost GISAT. „Satelitní snímky se stávají dostupnější, ale klíčové je jejich správné využití. V projektu budeme vybírat a analyzovat vhodné snímky z nekomerčních i komerčních družic,” říká Jan Kolomazník, projektový manažer společnosti GISAT.

České poprvé

Družice TROLL bude první českou družicí s hyperspektrální kamerou a jedna z mála na celém světě. Kromě hyperspektrální kamery bude vybavena také softwarem s umělou inteligencí od sesterského startupu Zaitra, který se postará o tzv. onboard data processing — vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu. Bezpečnost přenosu signálu mezi Zemí a družicí zajistí nový software pro šifrovanou komunikaci od další sesterské společnosti Corac.

Smyslem mise TROLL je demonstrovat nové technologie, budovat zkušenosti a dědictví na našem území a být největší českou družicí. (Foto: TRL Space)

Satelitů s hyperspektrální kamerou s vysokým rozlišením jsou na oběžné dráze nízké jednotky. Hyperspektrální snímky jsou také velmi náročné na zpracování a využití. Podobné satelity navíc prioritně nepokrývají Českou republiku. Díky přístupu k těmto datům bude mít Česko unikátní příležitost využít ohromný potenciál hyperspektrálních dat pro zemědělství, ochranu životního prostředí či bezpečnost,” uzavírá Petr Boháček, manažer strategie z TRL Space s tím, že nad územím České republiky má satelit proletět každý druhý den. První snímkování Evopy chce TRL Space zahájit letos na podzim.

PŘEČTĚTE SI: Univerzální vesmírná uklízečka. Credo Ventures podpořilo startup zaměřený na služby a logistiku na oběžné dráze

Ondřej Černý

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články