Řešení startupu BeiT přináší možnost sledovat spotřebu energií v reálném čase
BeiT se zaměřuje na zprůhledňování nákladů spojených se správou, užíváním, nebo pronájmem nemovitostí. (Vizualizace: BeiT)

Řešení startupu BeiT přináší možnost sledovat spotřebu energií v reálném čase

18. dub 2024 Ondřej Černý 3 min

Digitalizovat veškeré procesy spojené se správou budov v rámci jediné platformy. Taková je ambice českého startupu BeiT. Jeho řešení, které zahrnuje systém IoT rádiových modulů i mobilní aplikaci, si dosud pořídily správcovské firmy a majitelé budov, kteří dohromady spravují přes 130 tisíc bytů. Platforma, s jejíž pomocí lze sledovat spotřebu energií v reálném čase z mobilního telefonu, má potenciál ušetřit obyvatelům bytů až 30 procent nákladů spojených s jejich domovem.

Automatický odečet spotřeby energií v reálném čase, propojení s ceníky dodavatelů, komunikační nástroj pro řešení havárií i hlasování o důležitých návrzích – to jsou příklady služeb, které i dnes správcovské firmy a společenství vlastníků jednotek (SVJ) běžně řeší pomocí papíru a tužky. BeiT je plně digitalizuje a přenáší do podoby softwaru a systému IoT technologií. Například data o spotřebě řešení sbírá prostřednictvím rádiových modulů a v hodinových intervalech odesílá na cloudovou platformu. Obyvatelé bytových domů mohou využívat mobilní aplikaci, která jim umožňuje tyto údaje sledovat v reálném čase a online komunikovat o všech důležitých procesech.

Správa budov se od 70. let minulého století nijak nezměnila. Veškeré procesy spojené s vaším domovem dnes drtivá většina firem a SVJ provádí po celé Evropě manuálně, neefektivně a netransparentně. Například částku, kterou zaplatíte za spotřebu energií, se dozvíte jednou ročně z papírové účtenky. Proto jsme vyvinuli řešení, které plně digitalizuje všechny části správy budovy a umožňuje, aby správcovské společnosti poskytovaly svým klientům lepší služby a obyvatelé měli o svém domově maximální přehled,“ říká Miro Hachlinec, zakladatel a CEO BeiT.

BeiT podle Hachlince sbírá data z chytrých měřičů, které v reálném čase vyhodnocuje a přehledně zobrazuje ve svém systému. (Foto: BeiT)

Startup BeiT Hachlinec, který má více než 15 let zkušeností z byznysu a vývoje technologií, založil v roce 2016. Zaměřil se na inovace v oblasti digitalizace správy nemovitostí a distribuce energií. Využívá nejnovější technologie pro chytrou správu budov, mezi něž se řadí například i využití internetu věcí (IoT). Firma také vyvíjí vlastní zařízení, datové sítě, databázové systémy, komplexní ERP software pro správce nemovitostí a mobilní aplikace k efektivnímu sběru a ukládání informací o nákladech budov. Správcům budov i koncovým zákazníkům umožňuje online náhled aktuálních útrat za energie a služby ve webovém prohlížeči i v mobilní aplikaci.

Zatím si řešení vyvinuté startupem pořídilo 130 tisíc bytů, což přibližně odpovídá šesti procentům českého bytového fondu. „Podle studie vypracované na Univerzitě v Nice má neustálý přehled o spotřebě potenciál ušetřit obyvateli až 30 procent nákladů spojených s domácností, což rozhodně není malé číslo. Člověk se totiž o své spotřebě dozví do hodiny, stejně tak kde v domácnosti vznikla. Díky tomu může na případné výkyvy okamžitě reagovat a například tak včas odhalit poruchu,“ vysvětluje Hanh Bui Thuy, produktová ředitelka BeiT, která řídí vývoj technologického řešení.

Hanh Bui Thuy osobně stojí u návrhu každého komponentu BeiT, řídí vývojové cykly, obchodní analýzu, testování a implementaci technologie u zákazníka včetně onboardingu. (Foto: Linkedin Hanh Bui Thuy) 

Ušetřit mohou ale také správci nemovitostí, kteří díky digitální fakturaci mohou zefektivnit účetní operace zkrátit čas potřebný na jejich vyřízení na polovinu. Zároveň jim databáze BeiT umožňuje efektivně spravovat data nájemců a digitální dokumenty prostřednictvím uživatelsky jednoduchých webových a mobilních rozhraní. Využít rovněž mohou 3D vizualizace, jako je BIM a Mattera 3D scan, kdy jim tato vizuální data pomáhají například při plánování údržby.

Zákazníci podle Hachlince oceňují přehlednost, dostupnost a transparentnost všech důležitých informací o svém bydlení, zejména kontrolu svých nákladů i společných výdajů SVJ. Zároveň BeiT cílí i na velké firmy a mezi její klienty patří například Deloitte, PSN, KPMG, SBD Praha nebo PwC.

PŘEČTĚTE SI: Budoucnost energetického sektoru je v decentralizaci. K řešení krize mohou vedle obnovitelných zdrojů přispět i technologie

Ondřej Černý

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články