Kávičky, spálený obličej a touha měnit trh: Zákulisí vzniku a fungování startupové hvězdy Productboard

Kávičky, spálený obličej a touha měnit trh: Zákulisí vzniku a fungování startupové hvězdy Productboard

6. bře 2020 David Budai 7 min

Productboard, momentální hvězda mezi českými startupy, má za sebou několikaměsíční zběsilou jízdu. Začátkem roku navíc ohlásila rekordní investici ve výši 45 milionů dolarů, takže se očekává, že to nejzajímavější má stále před sebou. Jak funguje a co má v plánu firma, která vytváří úplně nové softwarové odvětví a má celosvětové ambice? Zjišťovali jsme přímo u jednoho ze zakladatelů.

Firma, o kterou se ještě nedávno zajímala jen úzká skupina specialistů, produktových manažerů nebo investorů, je dnes startupovou hvězdou, a její příběh proniká i do masových médií. Sice to může vypadat, že se Hubert Palán a Daniel Hejl, dva muži stojící za Productboardem, stali přes noc nejúspěšněšjími českými startupisty. Ve skutečnosti ale cesta „na výsluní“ ukrývá roky intenzivního hledání a noření se do záhad fungování produktového řízení.

Než se zjevil Productboard, každý produktové řízení znal a dělal ho. Někdo na papíru, v excelových tabulkách nebo powerpointových prezentacích, jiný zase v systémech jako Trello nebo Asana. Jistě, i takto to může fungovat, ale není to většinou příliš efektivní a srozumitelné pro všechny. A bohužel takto často vznikají i věci, které jsou špatně nevržené a nemají v praxi využití.

Makání bez radosti

Opakovaně to zažíval i Daniel Hejl, který se dříve živil jako vývojář. „Několikrát se mi stalo, že jsem pracoval na zajímavém projektu. Dělala na něm řada vývojářů třeba rok, celé jsme to dodali, bylo to skvělé. Ale tím, že zadání od klienta nebylo promyšlené, tak to nevyřešilo žádný problém a nikdo to reálně nezačal používat. A já jsem si uvědomil, že makám, snažím se, ale nemám nic, na co bych mohl být hrdý, z čeho bych měl radost,“ říká pro Newsroom StartupJobs Hejl.

A uvádí příklad, kdy pro jednu banku vytvářel interní sociální síť, která měla propojit zaměstnance, aby spolu efektivně pracovali. „Bylo to super, bavilo mě to, ale když jsme to dodali, tak to nefungovalo, protože si to špatně navrhli. A proto to pořádně nezačali používat. Já potom nemůžu říct, že nějaká banka používá sociální síť, kterou jsem postavil, protože sice to bylo technicky dobré, ale nic to neřešilo,“ říká Daniel.

Proto Productboard přináší software, který produktovým manažerům usnadňuje řízení vývoje nových věcí. A to tak, aby se na jednom místě scházely podněty, požadavky a připomínky z nejrůznějších míst, oddělení a lidí, kteří k tomu mají co říct. Software je natolik unikátní, že po něm sáhlo už 2500 firem z celého světa. A Palán s Hejlem se stali vizionáři, kteří možná změní způsob, jakým vznikají nové věci, ať už jde o mobilní aplikace, hry nebo auta.

Hluboké pochopení trhu

Oba se potkali náhodou v roce 2012 na Startup Weekendu, Hejl se účastnil soutěže a Palán byl jedním z porotců. Už v té době oba přemýšleli o podobných věcech týkajících se produktového managementu, takže snadno našli společnou řeč. A když později Palán hledal kolegu pro rozjezd vlastního projektu, jejich cesty se propojily.

Společně chtěli vytvořit nástroj, který zautomatizuje to, co se doposud dělalo víceméně manuálně. Palán tehdy žil v San Franciscu a Hejl tam kvůli práci také pravidelně jezdil. Takže se po večerech scházeli, bavili se o svých nápadech a diskutovali o nich s potenciálními zákazníky.

„Dali jsme si hodně záležet na tom, ať to dobře zanalyzujeme, nechtěli jsme rychle něco vykopnout. Chtěli jsme být opravdu přesvědčení, že to bude něco, co i řadový produkťák použije. Rok a půl jsme strávili tím, že jsme se bavili s foundery z menších startupů nebo produkťáky z větších firem, třeba z Twitteru nebo SalesForce. Snažili jsme se pochopit, co tito lidé celý den dělají, co je trápí a co jim nefunguje, abychom do hloubky rozuměli tomu, kde přinést největší hodnotu. A až potom jsme začali tvořit různé prototypy. V té době jsem postavil třeba šestnáct různých funkčních aplikací,“ vzpomíná Hejl na úplné začátky Productboardu.

Producboard má dvě sídla - v Praze a Silicon Valley. Pro firmu už pracuje 130 zaměstnanců.

„Jeden čaj za druhým“

Oba zakladatelé do projektu vložili mnoho úspor a navíc nějakou dobu trvalo, než se věci daly do pohybu. Velmi brzy se ale ukázalo, že „kápli“ na správnou věc. Pracovali totiž na nástroji, po kterém toužily i ty nejvýznamnější světové firmy. „Ukazovalo se to na tom, jak rychle se nám podařilo dostat do kontaktu se zajímavými lidmi z obrovských firem, což jsou velmi busy lidi. Ale na naše pozvánky na kafe reagovali překvapivě pozitivně,“ říká Hejl s tím, že základem schůzek bylo vzájemné sdílené informací.

Hejl a Palán díky své intenzivní rešerši získali zpětnou vazbu od celé řady firem a tyto zkušenosti pak „předávali“ dále výměnou za zkušenosti nové. Absolvovali hromady schůzek, na kterých shromáždili unikátní know-how. „Pamatuju si, jak jsme v San Franciscu seděli celý den před čajovnou a já jsem měl spálenou půlku tváře, pili jeden čaj nebo kafe za druhým a potkávali se s různými konzultanty, šéfy oddělení nebo foundery,“ vzpomíná s úsměvem.

Pak se ale začalo všechno zrychlovat. Během let 2018 a 2019 přišly první významné investice v celkové výši 18 milionů dolarů od Index Ventures, Credo Ventures, Kleiner Perkins a dalších známých investorů. Nástroj byl již navíc natolik přelomový, že se o něm stále více mluvilo a začaly ho využívat i známé firmy.

Rekordní investice v nejlepší dobu

A leden 2020 pak přinesl dalších 45 milionů dolarů, což představuje vůbec nejvyšší investici české startupové scény. Není tak vyloučeno, že Productboard už brzy svou hodnotou překoná symbolickou hranici miliardy dolarů.

Překvapivé přitom je, že poslední investici zakladatelé příliš emotivně neprožívají. „Ono to tak zásadní nebylo. Nám se jako firmě daří fakt skvěle, nejsme v situaci, kdy bychom žili od investice k investici a toto by pro nás znamenalo dalších pár let života. My jsme byli v situaci, kdy jsme měli naplánovaný super růst s penězi, které jsme měli. A byli jsme připraveni firmu škálovat i tak, neměli jsme plán trávit čas s fundraisingem. Ale pak ono se říká, že nejlepší je získat investici, když ji nepotřebujete,“ vysvětluje Daniel Hejl.

Důležité podle něj byly hlavně zkušenosti hlavního fondu Sequoia, který má rozsáhlé know-how z oblasti „category creation“, tedy vytváření nového odvětví. Což je právě doména Productboardu. „Jestli chceme vybudovat opravdu nejlepší firmu na světě v produktovém managementu, tak se pojďme obklopit těmi nejlepšími, kteří už několikrát viděli, jak se to stane. A Sequioa nebo Kleiner investovali do všeho – Googlu, Amazonu, Intelu a dalších firem, které byly u základů svých kategorií. Takže jejich podpora se hodí. Zároveň nám peníze umožní zkoušet více věcí, být více v klidu nebo nalákat ještě lepší talenty,“ popisuje Hejl.

Daniel a Hubert, dvojka přetvářející softwarový svět. (Zdroj: Petr Vagner/cocuma)

Lákadlo pro nejlepší vývojáře

Už teď je přitom Productboard pro vývojáře natolik atraktivní, že i cizinci jsou kvůli němu ochotni přestěhovat se do Prahy. Láká je neuvěřitelně dynamický růst firmy i to, že pracují se špičkami v různých oborech.

„Všichni máme nějaké firmy, ke kterým vzhlížíme. A mnoho našich vývojářů hraje hry a mají rádi firmu Unity, která vyrábí nejúspěšnější herní engine, na kterém funguje třeba Pokémon Go. Je to hardcore engineering firma, kde chytré mozky vymýšlejí budoucnost her. A teď to je náš zákazník a jejich produkťáci se s námi baví, jak dělat lepší rozhodování,“ popisuje Daniel jeden z příkladů a dodává, že momentálně ve firmě působí lidé 16 národností.

Jen za poslední rok se počet zaměstnanců zvýšil ze 46 na více než 130 a čeká se, že toto číslo bude v následujících měsících rychle narůstat. Productboard se chce soustředit třeba na rozvoj obchodního oddělení. Jejich software byl dlouho dostupný prakticky jen on-line, takže případný zájemce se o něm musel někde dozvědět, potom „vytáhl“ kreditku a zaplatil. Teď ale zkoušejí i aktivní oslovování a první zkušenosti ukazují, že to může být dobrá cesta, jak získat nové zákazníky. Právě proto tímto směrem poputuje i část peněz z lednové investice.

Rychlého růstu se nebojí

Producboard od začátku velmi šetří konkrétními čísly, Daniel Hejl ale prozradil, že během roku 2019 stoupl počet zákazníků z 1600 na 2500 a dnes je jejich software využíván víceméně po celém světě. „Klienti, kteří přišli v poslední době, jsou větší a jsou z nich násobně větší odměny. A v posledním roce jsme šli také hlouběji a do větších kontraktů s existujícími zákazníky,“ říká s tím, že poslední měsíce se hodně řešily a ladily hlavně situace, kdy Productboard ve velké firmě používá třeba jen jeden tým a postupně se nástroj rozšiřuje do celé firmy.

„Mám důvěru v to, že růst bude dobrý. Máme v týmu lidi, kteří už si tím prošli a pomohu nám se tam dostat, jsme na to připraveni. Ale představit si firmu o 800 lidech je pro mě docela abstraktní,“ odpovídá Daniel Hejl na otázku, jestli se nebojí rychlého růstu a toho, že se z dynamického startupu stane nepružná korporace.

„Mně přijde, že korporace je hodně o tom, že je těžké dělat změny a být iniciativní. Všiml jsem si, že s tím měla problém spousta jiných firem, proto jsme se na to zaměřili daleko více. Je hodně věcí, co udělat, aby se to nezměnilo. Jsou firmy, které jsou zásadně větší a kulturu mají fakt dobrou. Třeba Shopify je firma, která má přes 3000 lidí, a přesto mají příjemnou kulturu pro řadové vývojáře. Není to o tom, že více lidí znamená zatuhlé korporátní procesy a nepříjemné pracovní prostředí,“ dodává Hejl.

Foto: Productboard, Petr Vagner/cocuma (hlavní fotografie)

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články