Neomezená placená dovolená se osvědčuje, hlásí čeští zaměstnavatelé. Ale musí mít nějaká omezení

Neomezená placená dovolená se osvědčuje, hlásí čeští zaměstnavatelé. Ale musí mít nějaká omezení

12. čvn 2019 Petr Woff 4 min

Kanceláře zejí prázdnotou a firma přestala fungovat, protože všichni zaměstnanci popíjejí barevné koktejly na panenských plážích. Ne, takhle samozřejmě nemůže probíhat takzvaná „neomezená placená dovolená”. České firmy, které tenhle interní benefit zavedly, jsou založeny na vzájemné důvěře a individuální odpovědnosti. Jejich zaměstnanci odjíždějí na dovolenou, jenom pokud dostanou svolení od kolegů a klientů.

„Výměra dovolené činí nejméně čtyři týdny v kalendářním roce,” stojí v českém zákoníku práce. Ve veřejném sektoru trvá placené volno déle: Například zdravotníci mají právo na pět, pedagogové dokonce na osm dovolenkových týdnů ročně. Soukromé firmy mohou fungovat ještě volněji, ale pokud nechtějí zkrachovat, musejí svobodu vyvažovat zodpovědností.

Pracují na dálku nebo v cyklech

Na startupové úrovni, tedy v malých začínajících týmech, patří mezi existenční nutnosti právě kreativita a spolehlivost. Například v pražské společnosti Dayswaps CZ, s.r.o., která vyvíjí automatický plánovač pracovních směn, působí zatím pět kolegů. Dělají převážně „remote”, jinými slovy většinou spolu nesedí v jedné kanceláři. „Neomezenou placenou dovolenou máme jako zcela běžný benefit pro každého,” řekl Newsroomu většinový majitel a CEO projektu Jakub Mynařík. Zároveň ale všichni musejí vykazovat výsledky, přičemž jsou časově omezeni (pracují takzvaně „na sprinty”) a hodnoceni podle jasných výkonnostních měřítek (KPI - Key Performance Indicators).

V metropoli sídlí taky společnost enovation s.r.o., zaměřená na dotace, veřejné zakázky nebo investiční pobídky. Tentokráte už nejde o startup - v pobočkách po celé republice pracují desítky odborníků, kteří však taktéž mohou čerpat neomezenou placenou dovolenou. „Zkušenosti máme velmi pozitivní. Zaměstnanci tento benefit ocenili a hned začali využívat,” uvedl pro Newsroom Jiří Kvíz (na fotografii), CEO této společnosti. „Naše podnikání probíhá v sezónních cyklech, takže střídáme vyšší a nižší pracovní nasazení. Když máme klidnější období, kolegové mohou prostřednictvím neomezené dovolené načerpat síly, což je následně přínosem i pro zaměstnavatele,” vysvětluje Jiří Kvíz.

Svoboda v korporátním měřítku

Pojďme ještě o stupínek výše. Po začínajícím vývojářském startupu a zavedené poradenské firmě navštívíme pražskou společnost Eyelevel s.r.o., která podniká celosvětově. Zařizuje značkové prodejny pro globální korporace jako například Nike, Adidas, Vans, Reebok, Calvin Klein nebo Starbucks. Má 600 zaměstnanců a ano, tušíte správně, taky oni mohou čerpat... „Neomezenou dovolenou jsme nejdříve konzultovali se společností Artin, kde tento benefit zavedli dříve. Po testovacím roce 2018 pokračujeme, protože vnímáme pozitivní vliv na naše talenty i celou firmu. Neomezená dovolená však musí zapadat do celkové firemní kultury,” prozradil nám ředitel Petr Blabla.

Pomůže robotická asistentka

Zamiřme tedy ještě do Brna, kde sídlí zmíněná společnost Artin s.r.o. I tady najdeme stovky zaměstnanců. Vyvíjejí software pro mobilní operátory nebo banky a mezitím, už třetím rokem, mohou čerpat neomezenou dovolenou. Ovšem pouze pokud mají v Artinu odpracovaný alespoň jeden rok. A „neomezenou placenou dovolenou” delší než 3 dny dostane jenom člověk, který splňuje 3 podmínky:

  1. Musí souhlasit zákazník, na jehož projektu daný zaměstnanec pracuje.
  2. Musejí souhlasit kolegové, aby nikdo nedoplácel na cizí dlouhodobou absenci.
  3. Žadatel o dovolenku musí mít pozitivní finanční bilanci, tedy více firmě dávat než brát.

Jan Najvárek, většinový majitel a CEO společnosti (vpravo) se společníkem Tomášem Ondráčkem

„Díky tomuto benefitu máme angažovanější a spokojenější zaměstnance, navíc plusový bod při náborech. A koncem roku nemusíme řešit, komu zbývá, nebo chybí dovolená na dny mezi svátky. Stejně už mnohdy není, co dělat,” shrnul pro Newsroom Jan Najvárek, většinový majitel a CEO společnosti. Srovnejme, jak dlouhou dovolenou měl průměrný zaměstnanec Artinu v uplynulých letech:

  • rok 2016: 20 dnů
  • rok 2017: 25 dní (maximum 40 dnů na osobu)
  • rok 2018: 27 dní (maximum 37 dnů na osobu)

„Třeba v roce 2017 jsem byl rekordmanem já. Kromě klasických rodinných dovolených jsem byl měsíc na treku v Patagonii,” vzpomíná Jan Najvárek. Ale kdo ví, jestli vůbec někdy odpočívá, natož spí. Na naše e-maily totiž odpověděl pokaždé do několika minut - přes den, stejně jako v noci. A na průkopníka neomezené dovolené dosahuje podezřele dobrých pracovních výsledků: Nedávno dokončil „první roboticky řízené auto v České republice” a plánuje, že koncem roku bude návštěvníky jeho firmy vítat „robotická recepční”.

Autor: Petr Woff
Úvodní grafika: Pavel Matějovský
Fotografie: enovation, Artin

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články