Je to v kapse: Na nejmenší barevnou tiskárnu se vybralo 5 milionů dolarů

Je to v kapse: Na nejmenší barevnou tiskárnu se vybralo 5 milionů dolarů

Václav Lang 20. čvc 2020 2 min

Mohla by to být takřka revoluce v tiskařství. Americký startup TheGodThings přišel na trh s nejmenší přenosnou barevnou tiskárnou na světě. PrinCube stojí 129 dolarů, vejde se do dlaně a umožňuje barevně tisknout obyčejný text na papír stejně jako barevné obrázky na hrnky, tenisky či kůži. Od listopadu se firmě podařilo v crowdfundingu vybrat téměř pět milionů dolarů.

Všichni to určitě znáte. Cestou k výtahu chcete napsat sousedům výhrůžný anonym, neboť jste se kvůli jejich nočnímu dovádění zase nevyspali, jenže tiskárnu nevlastníte, a co když žijete vedle amatérských písmoznalců, kteří si dají dohromady váš rukopis s podpisem v zápisu z domovní schůze? Mít tak teď po ruce tiskárnu!

Po cestě metrem po vás pošilhává opodál sedící děvče a vy byste jí rádi darovali své číslo, nebo ještě lépe nick na Instagramu, jenže nejste dost důležití na to, abyste vlastnili vizitky, a náhrada v podobě kontaktů naškrábaných na vytrženém cáru z Blesku by v tomhle případě mohla působit spíš kontraproduktivně. Když však máte u sebe minitiskárnu, můžete si vytvořit improvizovanou a jedinečnou vizitku dřív, než dojedete z Čerňáku do Karlína. A pokud je slečna geek, máte to v kapse.

Do kapsy se vám totiž pohodlně vejde barevná tiskárna PrinCube, která je přelomovou novinkou na poli tiskařství a která se může leckomu hodit, a to i v opravdu reálných a snad také důležitých situacích. „V pouhých třech krocích umožňuje barevný tisk kdekoli, kdykoli a na jakémkoli povrchu,” píší o ní tvůrci z newyorského technologického startupu TheGodThings v crowdfundingové kampani na Indiegogo. Do této chvíle se na ni vybraly neuvěřitelné 4 miliony 889 tisíc dolarů. Kouzelná krabička se tam prodává za 129 dolarů za kus a tým hlásí, že první produkty již dorazily ke svým majitelům.

Společnost uvádí, že vynález, který označuje za nejmenší mobilní barevnou tiskárnu na světě, dovede vytvořit „rychlý, živý a barevný tisk na čemkoli”, přičemž slovem „čemkoli” myslí skutečně jakýkoli povrch. V promo videu tak můžeme například vidět obyčejný tisk písmenek na papír, stejně jako mnohem působivější potisk textilií, krytu telefonu, laptopu, kšiltovky, kávového kelímku či vlastní kůže.

Tiskárna přitom funguje jednoduše: pomocí Wi-Fi se spojí s vaším telefonem, tabletem či počítačem, odkud jen stačí přes aplikaci zadat pokyny k tisku a přejet přes příslušnou plochu.

Zařízení údajně zvládne na jedno nabití až šest hodin nepřetržité práce nebo rok v pohotovostním režimu. Na jednu cartridge zvládne podle výrobních údajů vytisknout přes 415 stránek formátu A4. Její rozměry jsou 72x51x68 mm a váží 160 gramů.

Zatímco ostatní přístroje podobného typu jsou vesměs fototiskárnami, tedy jakýmsi nastavovaným polaroidem, případně zvládají jen jednoduchý černobílý tisk, PrinCube se chlubí tím, že pracuje s tříbarevnou (CMY) variantou termálního inkoustového tisku, což jí dovoluje vytvářet živé odstíny nejrůznějších barevných kombinací. „Zážitek z přenosného tisku tak nyní umocňuje realistickým plnobarevným tiskem na jakémkoli povrchu,” dodávají tvůrci.

Foto: PrinCube

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články