Založili startup v turismu, když svět zamrznul. Skvělé Česko nabídne aktivity, které byste jinak minuli

Založili startup v turismu, když svět zamrznul. Skvělé Česko nabídne aktivity, které byste jinak minuli

28. dub 2021 Matyáš Vejskal 5 min

Na jaře minulého roku, kdy se světem začal šířit Covid-19, se Ondřej Hon a Jaromír Tkadleček pustili do budování rezervačního systému volnočasových aktivit s názvem Skvělé Česko. Více než rok ladili platformu z technického a byznysového hlediska a nyní jde aplikace do ostrého provozu. Najdete v ní přes tisíc aktivit od stovek poskytovatelů služeb. V příštích měsících se tak ukáže, zda rozhodnutí pustit se ve chvíli, kdy svět začal zavírat hranice, omezovat služby a osobní kontakty, do startupu zaměřeného na turismus bylo bláznovství, nebo geniální tah.

Na stránce Skvělé Česko najdete rezervační systém, v němž si můžete vybrat z více než 1000 volnočasových aktivit nabízených 600 poskytovateli služeb. Největší přidanou hodnotu tato platforma přináší především menším podnikatelům, kteří se na internetu zatím aktivně neprezentují a spoléhají na lidi, kteří tzv. „půjdou okolo”, nebo si předem zavolají. Tito poskytovatelé služeb mohou jednoduchou registrací získat profesionální systém pro správu rezervací spojený s online prezentací, což jim otevírá dveře k nové klientele, zjednodušuje účetnictví a zvyšuje spokojenost zákazníků, kteří jsou dnes již zvyklí na rychlý a jednoduchý nákup na internetu.

Narozdíl od služeb prodávajících zážitkové a dárkové vouchery umožňuje Skvělé Česko přímější způsob rezervace a nákupu. Zákazníkům zprostředkovává veškerou komunikaci s poskytovatelem služby a bere na sebe zodpovědnost za případná storna či reklamace. Poskytovatelům potom na konkrétní termín a čas přivádí již zaplacené zákazníky, kteří nemusí nikde mávat slevovými vouchery. Od poskytovatelů služeb je vyžadována pravidelná aktualizace kapacit a termínů v rezervačním systému a zajištění vysoké kvality nabízených služeb.

Za startupem stojí zakladatelé Ondřej Hon a Jaromír Tkadleček z Opavska, kteří se poznali v coworkingovém centru LoveCoWork, kde před lety oba pracovali. Hon se již od roku 2009 věnuje vývoji webů a aplikací ve své firmě Shanna media a mezi jeho další podnikatelské počiny patří nástroj pro určování cen nemovitostí CeMap nebo právě provoz zmíněného coworkingu. Ve Skvělém Česku má na starosti především technický rozvoj platformy, grafiku a vývoj.


Ondřej Hon, spoluzakladatel Skvělé Česko, stojí za vývojem platformy.

Druhým ze zakladatelů je Jaromír Tkadleček, který má přes pět let zkušeností z firmy Zkontrolujeme, zaměřené na mystery shopping a hledání způsobů zlepšování interakce se zákazníkem. Ve Skvělém Česku se stará o spokojenost zákazníků a obchodní stránku projektu.

Jaromír Tkadleček se stará o obchodní stránku projektu Skvělé Česko.

Z coworkingu rovnýma nohama do pandemie

Na jaře 2020, kdy se kvůli vládním opatřením zastavily některé zakázky oběma ze zakladatelů, začali si pohrávat s myšlenkou založit vlastní startup. „Nechtěli jsme jen sedět a nadávat, takže jsme diskutovali a vymýšleli, do čeho se pustíme. Už v tu chvíli jsme věděli, že turismus a služby obecně bude jednou potřeba oživit," vysvětluje Hon.

Našli si proto segment, do kterého digitalizace ještě nedorazila - drobné poskytovatele volnočasových aktivit, již jsou odkázáni na zákazníky, kteří se o nich běžně dozví až na místě, nebo mají doporučení od známých. Může jít o půjčovny kol, lodiček, soukromé zooparky, únikové hry, zábavní parky, atd. Když si představíte drobného poskytovatele volnočasových aktivit, třeba půjčovnu lodiček někde u Sázavy, tak v online světě o ní najdete jen velmi málo. Jediná cesta je pak sednout do auta a doufat, že vše půjde vyřešit na místě. Tihle nejmenší podnikatelé nejsou vůbec vidět, což je přesně to, co Skvělé Česko mění," vysvětluje Tkadleček.

Tito drobní poskytovatelé se obvykle pohybují do jednoho milionu korun tržeb ročně a nemají možnost vyvíjet vlastní informační systém, ani investovat do online marketingu. Jsou proto zastíněni velkými zábavními centry, navíc veškerý čas věnují provozu a na vstup do online světa často nedisponují ani potřebnými dovednostmi. „Takových případů u nás existují stovky. Standardem tohoto trhu je web, který je starý a neodpovídá nárokům 21. století. Na něm najdete jen e-mail a telefonní číslo, kde můžete kontaktovat majitele, který vše stále řeší tužkou a papírem," dodává Tkadleček.


Skvělé Česko nabízí celou řadu volnočasových aktivit.

Pro takové poskytovatele Skvělé Česko přináší jednoduchý rezervační systém, který mohou používat jak přímo na webu služby, tak i u sebe na stránkách či přímo na místě. Mají tak vyřešenou i starost o marketing, protože ten zajišťuje platforma, stejně jako dohledatelnost na internetu. Skvělé Česko také provede zákazníka celým procesem nákupu včetně případného stornování a reklamací. Poskytovateli přijde až zpráva o tom, kdy k němu dorazí zákazník. Pak už stačí jen smartphone, kterým přečte QR kód na vstupence. „My poskytovateli přivedeme již zaplaceného zákazníka, plus nastavujeme férové storno podmínky pro obě strany. I proto tu máme trojitou kontrolu toho, že zákazník byl spokojený," doplňuje Tkadleček. Trojitá kontrola spočívá v hodnocení aktivity zákazníkem, telefonické zjišťování a řešení případných nedostatků na obou stranách a výhledově také mystery shopping.

Platforma si podle zakladatelů účtuje kolem 20 procent ze zprostředkovaných transakcí, provize se může mírně lišit podle individuálního charakteru a nákladů na aktivitu. Dalším zdrojem příjmů je pro Skvělé Česko pozicování jednotlivých aktivit ve výpisech a provoz zákaznických karet pro oblíbené turistické oblasti, kterými kraje či jiné organizace podporují místní atrakce.

Hon a Tkadleček na vývoji aplikace pracují od jara minulého roku, zatím odhadují, že celý projekt spolkl hodně přes 10 tisíc hodin práce celého týmu. Ač se může zdát, že startup po zákaznické stránce cílí pouze na turisty, podle zakladatelů tomu tak není. Cílovou skupinou, které jsou aktivity na platformě šité na míru, jsou rodiny s dětmi a skupiny přátel mezi 25 až 45 lety, které hledají program na víkend, nebo třeba jen deštivé odpoledne, klidně i pár kilometrů od domova.

V následujících týdnech očekávají zakladatelé první skutečné oživení trhu, který v posledním roce zamrzl. Pouhé tři dny po spuštění webu nám vláda všechny provozovny zavřela, a to trvá bez několika týdnů kolem Vánoc vlastně do dneška. Za minulý rok jsme prodali aktivity jen za pár desítek tisíc, z pohledu byznysu tedy skoro nic. Letos, pokud se vše podaří, bychom chtěli zprostředkovat vyšší desítky tisíc aktivit tady v Česku, postupně se zaměřit i na příjezdový turismus, a jakmile budeme mít celou platformu vyladěnou, začneme pracovat na expanzi do zahraničí," předkládá smělé plány Hon.

Na stránkách přibývá nabídka od 20 až 50 poskytovatelů každý měsíc a především ve dnech se slunečným počasím začíná narůstat i aktivita zákazníků, kteří mají po volnočasových aktivitách hlad, ale s nákupem zatím vyčkávají na uvolnění většiny opatření. Oba zakladatelé tak doufají, že se jejich startupu podaří brzy poprvé nadechnout.

Zdroj: SkvěléČesko.cz, Unsplash

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články