Tento bot nasimuluje třeba naštvaného zákazníka. WeBoard chystá revoluci v tréninku zaměstnanců pomocí VR a AI

Tento bot nasimuluje třeba naštvaného zákazníka. WeBoard chystá revoluci v tréninku zaměstnanců pomocí VR a AI

26. úno 2021 Zuzana Hübnerová 4 min

Projít se po novém pracovišti, naučit se správně servisovat zařízení nebo si natrénovat komunikaci s rozladěným zákazníkem. Bez toho, aby člověk musel vyjít z místnosti a s kýmkoliv se potkat. Unikátní virtuální tréninky pro zaměstnance i takzvaného training bota simulujícího zákazníky či klienty nově nabízí WeBoard. Pomocí propojení nejmodernějších technologií s potřebami firem plánuje společnost udělat revoluci ve školení zaměstnanců. A to nejen v Česku, ale například i ve Spojených státech amerických.

Jak nové zaměstnance připravit na nepříjemné zákazníky? Jak obchodní zástupce co nejlépe vyškolit v komunikaci s klienty? Odpovědí na tyto otázky může do budoucna být AILA. Tedy inteligentní tréninkový bot, který ve virtuálním prostředí dokáže simulovat člověka. „Je to digitální charakter, který vypadá jako člověk, má mimiku jako člověk, dokáže naslouchat i odpovídat,“ přibližuje Radim Tvrdoň z WeBoard.

Konverzační bot navíc nefunguje lineárně. „To znamená, že mu můžete skočit do řeči a on dokáže obratem zareagovat. Díky tomu se nám daří se co nejvíce přiblížit reálné komunikaci dvou lidí,“ dodává druhý ze spoluzakladatelů společnosti Martin Možnar.

AILA dokáže nahradit zákazníka. Včetně záludných otázek i špatné nálady. Zdroj: youtube.com

Mluvící digitální postava simuluje zákazníky

Právě schopnost napodobit každodenní situace a možnost věrohodně trénovat i měkké dovednosti podle zakladatelů WeBoard zatím ve virtuálním světě chyběla. „Zjistili jsme, že virtuální realita má v současnosti obrovský nedostatek. A to je verbální a neverbální komunikace uživatele s tím, co ve virtuálním prostředí vidí. Využili jsme proto roky zkušeností, které máme i s tvorbou obsahu, animací, a vytvořili digitálního člověka, který tvoří protějšek ve scénářích tréninkové aplikace,“ popisuje Tvrdoň. Podle něj tak AILA umí uživatele věrohodně vystavit situacím a konverzacím, kterým budou v zaměstnání čelit.

Díky využití strojového učení se navíc bot s každou konverzací zdokonaluje. „Když jsme před čtyřmi měsíci začínali, tak náš digitální člověk neuměl ani mluvit, ani mrkat. Potom mluvil jako malé dítě. Bylo poznat, že je to robot, a věty nebyly vůbec souvislé. Dnes už je například v angličtině k nerozeznání od skutečného člověka,“ tvrdí Radim Tvrdoň.

Radim Tvrdoň (vlevo) a Martin Možnar (vpravo) chtějí proměnit svět zaměstnaneckých tréninků

Martin Možnar pak dodává, že přirozenost řeči souvisí i s tím, že nevyužili nahrávky, ale textovou syntézu. „To znamená, že se řeč generuje z textu. Díky tomu jsme dál než řada běžných virtuálních asistentů,“ vysvětluje. AILA momentálně ovládá češtinu a angličtinu. Do budoucna by ale měla mluvit například i španělsky či francouzsky. Podle autorů navíc není problém naučit ji jakýkoliv jiný potřebný jazyk.

Analýza odhalí, co zaměstnance stresuje a co musí zlepšit

Technologie od WeBoard zvládá také analýzu chování uživatele. „Umíme zjistit míru stresu, jak se člověk chová, jak reaguje, kam se dívá a jestli tedy dává například pozor. Z posbíraných dat vytvoříme behaviorální model, na základě kterého se upraví chování bota,“ popisuje Martin Možnar. V praxi to znamená, že pokud je například situace zaměstnanci nepříjemná, neumí se dobře vyjadřovat a neví, co dělat, bot ho bude schválně do obdobných situací dostávat. Tak, aby se zaměstnanec naučil správně reagovat.

Nachystat nové virtuální školení trvá podle Radima Tvrdoně a Martina Možnara v průměru měsíc až dva. „Obecně záleží jak na rozsahu tréninku, tak na scéně, ve které pracujeme. Řada klientů chce trénink zasadit do prostředí, které je jim blízké,“ přibližuje Tvrdoň. V takovém případě pak musí WeBoard nejprve danou restauraci, pobočku či například obchod namodelovat.

Noví zaměstnanci se mohou ve virtuální realitě naučit například servis zařízení

Zájemci o virtuální školení by si pak měli přichystat od několika desítek tisíc korun po miliony. Zase je to odvislé od komplikovanosti a komplexnosti tréninku. Obecně se ale bavíme o stovkách tisíc korun,“ dodává Tvrdoň. To se sice může na první pohled jevit jako velká částka, autoři virtuálních tréninků ale upozorňují, že řada nákladů spojená s běžným zaškolením zaměstnanců odpadá. Navíc znamená možnost trénovat s botem velkou úsporu času na straně firmy.

Trénink nabízí WeBoard jak ve virtuální realitě, kdy klienti potřebují vhodné brýle, tak i prostřednictvím klasického webového prohlížeče či mobilního telefonu.

Po propadu expanze do zahraničí

Podle autorů je o technologii mezi firmami velký zájem. „S několika významnými společnostmi teď jednáme o spolupráci,“ potvrzuje Radim Tvrdoň. Kromě toho se navíc společnost, která v Česku zaměstnává sedmnáct lidí, chystá letos dobýt i americký trh, kde bude brzy otevírat pobočku.

Ačkoliv loňský roky firmě příliš nepřál a její zakladatelé museli hned několikrát změnit strategii, věří, že změny povedou k úspěchu. Na konci letošního roku se chtějí přiblížit k šedesátimilionovému obratu, což je trojnásobek jejich obratu z roku 2019.

Foto: WeBoard

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články