O ekologii se nemá jen mluvit, ale má se především zařadit do běžného života. Pomoci k tomu mohou aplikace v chytrém mobilu, které člověku leccos zařídí a ohlídají. Například mu pomůžou poslat dál oblečení, které už nepotřebuje, nebo udat jídlo, které nesní. Uspokojí i ty, kteří se na síti rádi chlubí – místo zbytečných postů mohou sdílet, co dobrého udělali pro planetu. Nebo jednoduše vyhledáváním na internetu přispívat na globální zalesňování. Redakce StartupJobs Newsroom vybrala to nejlepší ze současných ekoaplikací do mobilů a počítačů. Všechny jsou k dispozici zdarma.
Aplikace, které posílají věci dál
Vinted nebo Depop fungují na principu bazaru oblečení a doplňků a učí své uživatele věci nevyhazovat, ale poslat je dál, prodat je někomu, kdo je bude používat. Stejně tak tyhle aplikace umožňují nakupovat zodpovědněji a levněji, z druhé ruky, bez toho, aby člověk tvořil novou poptávku po něčem, co někdo jiný nepotřebuje. Kromě dobrého pocitu z nákupu udržitelnou cestou mnoho uživatelů v lovení kousků z druhé ruky nachází doslova vášeň. V bazarech a second handech totiž často člověk objeví i kousky unikátní a mnohem originálnější než nové sériové tenisky takzvané rychlé módy, které pak na ulici uvidí na kdekom. Specialistou je aplikace Depop, která se zaměřuje právě na originální kousky od nezávislých značek. I díky tomu už má na celém světě více než 18 milionů uživatelů.
Na Vinted je naopak k dostání vše, od oblečení fast fashion značek jako Adidas či Tommy Hilfiger až po unikátní kousky, které už nikde jinde sehnat nejdou. Původně litevskou platformu Vinted založila v roce 2008 dvojice kamarádů, kteří se stěhovali a nevěděli, kam s přebytečnými věcmi. Tak vytvořili jednoduchou webovou stránku, přes kterou mohli věci rozdat přátelům. Zakrátko to vzbudilo zájem médií a dvojici kamarádů došlo, že kápli na dobrý nápad. Kanceláře Vinted nyní sídlí v Berlíně, Praze, Varšavě i ve Vilniusu a tržiště působí na celkem 12 trzích: v USA, Francii, Německu, ve Velké Británii, Polsku, České republice, Litvě, Španělsku, Rakousku, Lucembursku, Belgii a v Nizozemsku. Má více než 30 milionů uživatelů a pracuje pro ni 500 zaměstnanců. Věci se zde dají i vyměňovat.
Aplikace Depop se zaměřuje na unikátní kousky oblečení. Má už přes 18 milionů uživatelů. (Foto: Archiv Depop)
Zelený vyhledávač Ecosia
Ecosia je internetový vyhledávač, který přes 80 % výdělků z reklam posílá na zalesňování. V polovině září 2020 už se díky financím z Ecosie podařilo zasadit téměř 108 milionů stromů, především v Jižní Americe, v Evropě a ve střední Africe, ve státech jako Ghana, Brazílie, Kolumbie, Peru nebo Španělsko. Nyní má celosvětově více než patnáct milionů uživatelů. Princip je jednoduchý: člověk vyhledává na internetu a objevují se mu reklamy. Za každý klik na reklamu jde pár eurocentů Ecosii, která naprostou většinu z nich posílá právě na financování zalesňovacích programů a na pomoc místním komunitám.
Vyhledávač Ecosia založil v roce 2009 Němec Christian Kroll poté, co podnikl cestu kolem světa a pochopil problém odlesňování. Ecosii založil jako sociální podnik a aplikace od té doby vyhrála mnoho ocenění, nejen za svůj koncept, ale také za to, jak rychle se její uživatelská základna rozrůstá. Ecosia je také velice transparentní ohledně financí a každý měsíc publikuje zprávy o tom, kam jdou všechny jejich vydělané peníze. Tento zelený vyhledávač také tvrdí, že chrání soukromí svých uživatelů lépe než jiné vyhledávače.
Vyhledávač Ecosia vznikl původně v Německu. Od roku 2009 už se díky němu vysadilo téměř 108 milionů stromů. (Foto: Archiv Ecosia).
Pochlubte se dobrými činy na JouleBug
Tahle aplikace je pro lidi, kteří se rádi ukazují na sociálních sítích a sdílejí detaily ze svého života. Ovšem místo aby se chlubili, že si koupili nový gel na vlasy nebo že má jejich čivava svátek, můžou sdílet svoje úspěchy v ochraně životního prostředí. JouleBug umožňuje být viděn a obdivován za něco prospěšného, za věci, na kterých opravdu záleží, a dokonce v těchto úspěších soutěžit. Dali jste si místo vany sprchu a ušetřili vodu? Máte body! Jeli jste svůj půlkilometr do práce na kole místo autem? Máte body! Zjistili jste, že ne každé prádlo je třeba prát v horké vodě v pětihodinovém pracím programu a dali jste ho prát úsporně? Máte body! Hodili jste použité baterky místo do směsného odpadu do sběrné nádoby na recyklaci baterií? Máte body a úspěšně jste pokořili dnešní výzvu. Nejen že vaši fotku zdobí zlatá medaile a vy se můžete narcisticky těšit z prvního místa pomyslné tabulky, ale v zelených počinech můžete soutěžit se svými kamarády, kolegy nebo je jednoduše sdílet na Twitteru či Facebooku. A být udržitelný, bio eko uvědomělý člověk dnes přeci frčí.
Aplikace JouleBug nabízí desítky ekologicky prospěšných aktivit, které může uživatel sdílet a soutěžit v nich. (Foto: Archiv JouleBug).
Olio – co nesníš, daruj
Aplikace Olio spojuje lokální komunity sousedů a drobných podniků. Ať už se jedná o přebytečné jídlo doma, které se dá darovat, nebo například potraviny těsně před uplynutím data spotřeby, které je třeba rychle prodat, nebo o ovoce a zeleninu, které se letos urodilo víc a je třeba ji sklidit. Olio je tu pro všechny potraviny, jež potřebují najít své konzumenty. Výhodou téhle aplikace je, že je super jednoduchá na ovládání. Stačí vyfotit, čeho se chcete zbavit, k fotce přidat krátký popis a kde a kdy si může zájemce pochutinu vyzvednout. Přidání položky trvá zhruba třicet sekund a po každém předání se uživatelé mohou navzájem hodnotit. Může jít o nadbytečné potraviny, jako třeba když člověk jede na dovolenou a přebývá mu čerstvé pečivo nebo zelenina v lednici, ale darovat lze i další drobné věci z domácnosti, které už nejsou potřeba.
„My v Olio věříme, že i malé činy mohou vést k velké změně. Společně - přes jeden zachráněný koláč, mrkev nebo třeba tělové mléko – můžeme vytvořit udržitelnou budoucnost, kde naše nejcennější zdroje budeme sdílet, ne vyhazovat,“ píší zakladatelky aplikace Saasha Celestial-One a Tessa Clark. Českou obdobou Olia je aplikace Nesnězeno.cz, kde restaurace za levnější cenu nabízejí jídla, jež se nestihnou ten den prodat. Aplikace má už v Česku 69 tisíc uživatelů. Od svého spuštění již projekt zachránil více než dvě tuny jídla, což je asi 25 tisíc porcí. Aktuálním cílem je zapojit co největší počet podniků v Brně, Praze a dalších českých městech. Aplikace také loni vyhrála v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe známého jako ekologický Oskar.
Aplikace Olio pomáhá darovat nebo zlevněně prodat nepotřebné potraviny a drobné věci do domácnosti. (Foto: Archiv Olio).
Jak na tom Země ve skutečnosti je, ukáže Earth Now
A aby těch pozitivních aplikací nebylo moc, je tu Earth Now, která ukazuje aktuální a reálný stav Země, respektive jejích vitálních znaků. Její data jsou opravdu spolehlivá, vytvořila a provozuje ji totiž NASA a využívá data ze svých vědeckých družic. Aplikace ukazuje například informace o stavu povrchové teploty vzduchu, oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, ozonu a vodní páry, gravitace anebo také úrovně mořské hladiny. Datové soubory jsou přehledné a zobrazené prostřednictvím barevných map. Pro ještě větší názornost aplikace obsahuje i barevně označené legendy, které ukazují zdraví nebo poškození životního prostředí v dané lokalitě. Ke každé sadě dat pak aplikace nabízí také vysvětlení. Výsledný 3D model Země se dá otáčet jedním tahem prstu, zároveň lze obraz přiblížit či oddálit. Každý se tak může podívat, jak je na tom životní prostředí v místě, kde žije on nebo jeho blízcí.
Aplikaci Earth Now vyvíjí a provozuje NASA. Ukazuje globální klimatická data a poukazuje na aktuální environmentální problémy. (Foto: Archiv Earth Now).