Učili se ve velkých automobilkách. Teď v Sigma Motor staví vlastní sporťáky

Učili se ve velkých automobilkách. Teď v Sigma Motor staví vlastní sporťáky

27. čvc 2020 Zuzana Hübnerová 4 min

Úvodní sérii pěti sportovních vozů s motory o výkonu 220 koní během letošního roku vyrobí společnost Sigma Motor. V dalších letech pak chtějí zakladatelé firmy Martin Straka a Jan Hrudík vyrobit deset až dvacet aut ročně. Dvoumístným sporťákem Sigma TN si bývalí spolužáci z Fakulty strojního inženýrství VUT plní dětský sen.

Pokud si domluvíte schůzku s Martinem Strakou, může se vám stát, že na ni přijede v barevném autě připomínající kombinaci závodničky a motokáry. Jde ale o auto Sigma TN z dílny jeho společnosti Sigma Motor. „Lze s ním vyjet i na silnice, sám ho proto občas využiju při cestě za zákazníkem. Vždy je to hned mnohem zajímavější,“ říká Martin Straka pro Startupjobs Newsroom.

Ačkoliv bylo schvalování náročný proces, od začátku měli autoři jasno v tom, že auto nemá být určené jen pro okruhové ježdění. Chtěli přenést radost z jízdy i na běžné silnice. „Tak, aby si auto mohli majitelé užít například i při nedělní vyjížďce. Chceme, aby naše auta jezdila co nejčastěji a dělala majitelům radost,“ dodává Straka.

Martin Straka doufá, že se mu z majitelů Sigma TN podaří vytvořit komunitu nadšenců

Šest set kilogramů vážící auto s dvaačtyřicetilitrovou nádrží je splněným dětským snem. Vzorem Martina Straky totiž od dětství byli nikoliv slavní závodníci, ale konstruktéři a majitelé automobilek. „Vždycky jsem auta miloval a chtěl jsem je také vymýšlet,“ potvrzuje Straka, který na VUT v Brně vystudoval obor automobilní a dopravní inženýrství a při studiu se soustředil především na konstrukci podvozků. Na vysokou šel s Janem Hrudíkem, se kterým se zná od základní školy a se kterým také před pár lety založil vlastní konstrukční společnost.

Od aut ke konstruktérské práci a zpět

Ačkoliv jsou právě auta největším lákadlem, společnost Sigma Motor se věnuje i řadě dalších věcí. Jednak proto, že si musí na vývoj vlastních aut vydělat. Podle Straky, který šéfuje desetičlennému týmu zkušených odborníků s praxí ve velkých strojírenských firmách, je ale také baví a zajímá propojování různých odvětví a hledání konstrukčních řešení napříč obory.

Divize Sigma Engineering nabízí inženýrské služby v oblasti vývoje produktů, konstrukce i prototypování. „Jde o projekty v automotiv, letectví i vlakovém průmyslu,“ vyjmenovává Straka. Podle něj už ale řešili zakázky například i pro zbrojařský průmysl. Mezi jejich zákazníky se pak řadí například Bobcat, Škoda Auto či OnSemiconductor. Zároveň dodává, že právě byznysovou část se musel při spoluzaložení firmy naučit za pochodu. „Škola mi dala skvělý základ a směr. V některých odborných oblastech jsem mohl jít hodně do hloubky. Ale o základních principech ekonomiky nebo tvorbě produktu od nápadu po prodej nemají absolventi často ani potuchy,“ podotýká Martin Straka.

Spíš životní styl než dopravní prostředek

Divize Sigma Car nyní doufá, že se českému trhu podaří vzpamatovat z jarní korona krize a lidé budou mít dostatek peněz i chuť si pořizovat dvousedadlové sportovní auto bez střechy. V plánu je pro letošní rok stabilizovat model, který prošel v posledních letech velkým vývojem, a vyrobit pět vozů úvodní série s motorem o výkonu 220 koní.

V budoucnu by pak mělo číslo stoupnout jednou až dvojnásobně. Vývojáři ze Sigma Motor také plánují nabídnout výhledově doplňkové příslušenství, například odnímatelný kufr. „Chceme, aby celý proces byl vysoce individualizovaný. Plánujeme proto například i akce pro firemní zákazníky. Rádi bychom, aby kolem nás vznikla v budoucnu parta dalších nadšenců,“ uzavírá Straka.

Sigma TN v číslech

Auto váží 600 kilogramů a je vybaveno 42litrovou nádrží. Výkon motoru je od 180 do 300 koní. Motor plní emisní normy EURO 6. Auto je vybaveno šestistupňovou manuální převodovkou. Zrychlení je z 0 na 100 kilometrů v hodině pod 4 vteřiny. Auto má čtyřpístkové hliníkové třmeny na všech kolech. Nemá ABS, ani posilovač. Motor se nachází uprostřed s rozložením váhy 40/60 % ve prospěch zadní nápravy.

Auta od Sigma Motor nejsou určená pouze na okruhy. Mohou i na běžné silnice

Liberecká firma Sigma Motor ale není jediná, kdo se na českém trhu do vývoje a výroby automobilů pustil. Například severočeská společnost Kaipan, kterou založil Michal Hradský už na jaře roku 1992, do současnosti vyrobila téměř čtyři stovky vlastních aut. V posledních letech se pak vydala cestou vývoje vlastních elektromobilů. Milovníci netradičních vozů budou znát i Gordon Roadster, za kterým stojí šéfkonstruktér Automobilových závodů Gordon Vladimír Friml.

Foto: Sigma Motor

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články