Studenti Matfyzu sestrojili dynamickou myšlenkovou mapu s prvky sociální sítě: „Dává naprostou svobodu a nastavuje uživateli zrcadlo.”

Studenti Matfyzu sestrojili dynamickou myšlenkovou mapu s prvky sociální sítě: „Dává naprostou svobodu a nastavuje uživateli zrcadlo.”

3. lis 2020 Redakce 4 min

Organizace času, myšlenek, dokumentů, příprava prezentací… zmatek nad zmatek. Většina lidí, která se nějakým způsobem potýká s rozložením úkolů v čase, tohle dobře zná. Zvlášť v poslední době roste popularita myšlenkových map, jejichž pomocí je možné urovnat si jednotlivé tasky či nápady. Trojice studentů Matfyzu však před dvěma lety usoudila, že jejich stávající, často statické struktury nemusí každému vyhovovat, a tak vytvořila OrgPad, aplikaci, která staví na dynamičtějším a interaktivnějším základu.

„OrgPad slučuje všechny důležité funkce běžných nástrojů, jako je Google Docs, PowerPoint, Dropbox nebo Trello do jednoho celku. Přesto to není zmatek. Naopak OrgPad je velice jednoduchý a intuitivní nástroj,” uvádí zakladatel Vít Kalisz.

Webová aplikace sice na první pohled vypadá podobně jako běžné nástroje pro vytváření myšlenkových map, na rozdíl od nich ale funguje více dynamicky. Propojování jednotlivých „bublin” směrovkami je pružné, jednotlivé položky je navíc možné obohatit třeba obrázky, dokumenty, odkazy, videi či animacemi.

„Dokumenty v OrgPadu dávají tvůrci naprostou svobodu, díky níž si může vytvořit tvárný obraz vlastního myšlení. Nemusíte zůstávat jen u hesel v nadpisech. V každé bublině lze jít libovolně do hloubky. Díky snadnému ovládání a dynamice celé sítě můžeme dokument snadno měnit, a vést tak dialog sami se sebou. Zní to trochu metafyzicky, ale to je za mě to nejmocnější, co OrgPad nabízí. Myšlení totiž není centralizované okolo jednoho bodu, není v něm hierarchie, není ani statické. Myšlenky se naopak různě prolínají a vyvíjí. Je to taková vícerozměrná struktura, kterou bubliny v pohybu umožňují napodobit,” popisuje Kalisz.

Jaké jsou výhody Orgpadu, se můžete podívat v následujícím videu:

Platforma má navíc ještě sociální nadstavbu, která funguje ve dvou úrovních: První je podobná Google Docs, kdy spolu mohou různí lidé sdílet dokumenty a současně na nich pracovat. Druhá pak spočívá ve veřejném obsahu. Uživatelé mohou své položky zveřejnit, podobně jako to funguje třeba s videi na YouTube. „Veřejný obsah v OrgPadu se zvětšuje a zvyšuje se i počet čtenářů, komentuje funkci Vít Kalisz. Do budoucna mladí podnikatelé plánují, že budou mít uživatelé své profily a další komunikační nástroje, aby se tak z OrgPadu mohla stát skutečná sociální síť. „Věříme, že platforma má být univerzální a jednoduchá, která nepotřebuje hodiny k učení a ovládání. Jako lidé začali používat intuitivní iPhone, tak my nabízíme podobný, univerzální nástroj ve světě softwaru,” dodává Vít Kalisz.

Dědictví věhlasného matematika

Sám má v projektu na starosti byznysovou a propagační část, ale vedle něj stojí za OrgPadem ještě Pavel Klavík a Kamila Klavíková. Pavel jako softwarový inženýr z Googlu s doktorátem v oboru vizualizace informací odpovídá za technickou stránku věci, Kamila řeší design aplikace a její testování.

Právě Pavel Klavík dříve na MFF UK prosadil zkoušení formou tzv. konceptuálních map, díky čemuž otestoval na stovkách studentů výhody vizualizací oproti standardní lineární formě. „Pavel tenkrát při cvičení z lineární algebry promítl na zeď takový obří graf, na kterém ukazoval, jak sám rozumí lineární algebře. Když jsem to viděl, tak jsem si uvědomil dvě věci: Jednak, že takhle chci jednou rozumět úplně všemu ve svém životě, a jednak, že na Matfyzu se k takovému pochopení nikdy nedoberu. Velice rychle jsem pochopil, že asi nebudu veliký matematik, protože matematický zápis je pro mě spíš šifrou než nosičem informací,” vzpomíná Vít Kalisz, kde se začala rodit myšlenka OrgPadu: „Šel jsem tenkrát za Pavlem a ptal se ho, jestli někde nejsou materiály v té grafové podobě, jak to ukazoval. Řekl mi, že nic takového neexistuje. Když jsem se pak ptal na nástroj, setkal jsem se s podobnou odpovědí. Tenkrát se mi v hlavě začala rodit myšlenka, že bychom na to udělali firmu.”

Historie je ale ještě o něco hlubší a souvisí se jménem excelentního matematika, doc. Zdeňka Hedrlína z MFF UK a skupinou studentů okolo něj. Doc. Hedrlín se v druhé polovině své kariéry zabýval přesahy matematiky do jiných vědních oborů, jako je medicína, psychologie či pedagogika. Mimo jiné přemýšlel víc než 40 let nad způsoby, jak zaznamenávat a vysvětlit fungování lidského mozku. Úmrtí doc. Hedrlína v roce 2018 vyvolalo v jeho žácích touhu po realizaci jeho myšlenek a dalo vzniknout týmu kolem OrgPadu.

OrgPad má nyní přes 1500 uživatelů po celém světě, kteří v něm vytvořili již více než 2200 dokumentů. „Jedná se o studenty, učitele, byznysmeny, ale třeba i státní úředníky či například řidiče autobusů,” popisuje Vít Kalisz. „Studenti si v OrgPadu zpracovávají materiály z přednášek, domácí úkoly, přípravy na zkoušky nebo v něm plánují a píší své bakalářské a diplomové práce. Učitelům OrgPad pomáhá při koordinaci práce ve třídě, podněcování dětské zvídavosti a komunikaci s žáky. Podnikatelům a manažerům zase OrgPad pomáhá při řízení týmů a projektů. Některé obecní úřady si do aplikace ukládají důležité dokumenty, fotografie a poznámky. Nicméně zatím je OrgPad stále především platformou pro tvůrce,” nastiňuje.

Výše uvedená trojice zatím celý vývoj financuje z vlastní kapsy. „Kolem Vánoc plánujeme zavést systém předplatného, a to ve třech variantách: Free verze, která bude zdarma a bude limitovaná velikostí úložiště a počtem buněk. Za 5€ měsíčně bude k dispozici standardní verze, kterou bude chtít používat většina uživatelů především pro soukromé účely, a za 10€ pak profesionální verze určená zejména těm, pro které se OrgPad stane nepostradatelnou pomůckou v jejich práci. Pro větší firmy a instituce přibudou speciální individuální nabídky,” nastiňuje Vít Kalisz s tím, že nyní je celý systém v plné verzi otevřený všem. „Snažíme se dostat samotný produkt co nejdál, aby naši zákazníci viděli v OrgPadu nespornou hodnotu, za kterou pak rádi zaplatí,” uzavírá.

Autor: Karolina Houžvičková Šolcová, Careermarket

Foto: Orgpad

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články