Startup Testuj.to roste v Česku na tržbách a chystá se příští rok lovit i na zahraničních trzích

Startup Testuj.to roste v Česku na tržbách a chystá se příští rok lovit i na zahraničních trzích

4. lis 2021 Šárka Mrázová 4 min

Český startupový projekt Testuj.to, který loni uzavřel akvizici s nákupním rádcem Heureka.cz, se poohlíží po nových teritoriích. Pro příští rok uvažuje o expanzi do některé ze zemí střední a jižní Evropy, na slovenském trhu je od začátku letošního roku, uvedla firma na dotaz StartupJobs Newsroom. Testuj.to, který je marketingovým nástrojem pracujícím se zákaznickými komunitami, se letos navzdory pandemii velmi daří. Dosahuje nejvýraznějších úspěchů od svého založení před téměř třemi lety. Pomohla mu k tomu i změna v chování zákazníků a jejich přesun do prostředí onlinu.

Tržby Testuj.to přesáhly ve třetím kvartálu letošního roku deset milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 150 procent. Letos startup očekává podle svého vedení obrat ve výši minimálně 15 milionů korun. Testuj.to funguje na principu jednoduchého softwaru, který aktivně pracuje se zákaznickými komunitami a umožňuje získat rychlou a přesnou zpětnou vazbu ve formě recenzí.

Jak uvedla zakladatelka a výkonná ředitelka startupu Testuj.to Eva Čejková (na fotografii), k pozitivním hospodářským výsledkům v prvních devíti měsících letošního roku přispěl předchozí vývoj a období covidu, kdy lidé trávili více času na internetu a nakupovali online. „Pro naše klienty to byla často nejjednodušší a nejefektivnější cesta, jak své zákazníky oslovit a nabídnout jim své produkty k testování,”  tvrdí podnikatelka, která své podnikání i soukromí letos poodhalila StartupJobs Newsroom v rozhovoru Do Hloubky. Za druhý silný milník považuje vstup klíčového partnera - firmy Heureka.

Skupina, která provozuje stejnojmenný cenový srovnávač a nákupní rádce, získala loni v září v Testuj.to patnáctiprocentní podíl. Šlo o její první startupovou akvizici v Česku. Do dvou let může přitom Heureka navýšit svůj podíl až na 40 procent. 

Klienti i mikroinfluenceři na rekordních počtech

Už loni se startupem testovalo rekordních 119 jeho klientů. Tvoří je větší i menší značky jako třeba Walmark, LG, Electrolux, Marimex, Bosch a Groupe SEB Česká republika - se značkami jako Tefal, Rowenta, Krups a WMF. Startup oslovuje testery i z řad posluchačů Frekvence 1 a televizních diváků a dále prostřednictvím speciálních hobby komunit, jako jsou třeba rybáři, kutilové, fanoušci zahradničení nebo lifestylových témat. 

S Testuj.to tak již testovalo více než sto tisíc mikroinfluencerů. Jen za tři kvartály letošního roku zpracovalo Testuj.to více než 23 tisíc recenzí. „Pro srovnání za celou existenci Testuj.to máme 20 tisíc ověřených recenzí,“ podotýká Čejková. V těchto týdnech se klienti Testuj.to podle ní chystají na vrchol sezony, a to jsou tradičně Vánoce a nákupní akce v rámci Black Friday. Před sezonou testují produkty, které se nově uvádějí na trh, nebo ty, u nichž se musejí posílit online prodeje. Recenze od testerů pak pomáhají zákazníkům vybrat si ten výrobek, který jim nejvíce vyhovuje.  

Kam bude startup v příštím roce expandovat, záleží podle šéfa jeho operativy Michala Slaveva hlavně na poptávce stávajích klientů a jejich regionálních zastoupeních. V současné době firma podle něj vyhodnocuje, kde bude expanze nejsnazší. „Pravděpodobné je, že vybereme jednu ze zemí, kde je silná i Heureka.group. Maďarsko, Bulharsko, Slovinsko, Rumunsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna. Pro naše klienty je také zajímavý německý a polský trh,” odpověděl na dotaz.

Jen letos se Testuj.to povedlo podle Slaveva expandovat zejména se svými recenzemi, které firma nechala přeložit do 13 evropských jazyků a distribuovat na regionální e-shopy svých klientů a srovnávače v devíti zemích, kde působí skupina Heureka.group.

 „Překlady a redistribuce recenzí jsou pouze první krok. Dlouhodobě chceme podpořit maximální autenticitu recenzí a generovat recenze s lokálními testery. Naše komunita testerů se tak násobně rozroste. To je velmi zajímavé jak pro značky působící na více evropských trzích, tak ty, které právě expanzi připravují,” vysvětluje Slavev. První trh, na který už letos startup produktově vstoupil, je Slovensko. „Máme zde zázemí také díky vybudované komunitě na portálu Zenysro.sk,” doplnil.

Foto: Archiv Evy Čejkové

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články