Po programu pro podnikatelky spouští „manažer zdraví”. „Začít podnikat při rodičovské je skvělé,” říká zakladatelka Healthbase

Po programu pro podnikatelky spouští „manažer zdraví”. „Začít podnikat při rodičovské je skvělé,” říká zakladatelka Healthbase

24. kvě 2020 Matyáš Vejskal 9 min

Zvládnout roli dvojnásobné maminky a zároveň podnikatelky vyžaduje pořádnou dávku odhodlání, energie a neobejde se bez pevné opory v rodině. Nina Formánek Jaganjacová, zakladatelka Healthbase, prošla mentoringovým programem na pomoc ženám podnikatelkám Femme Palette a teď jde příkladem všem maminkám, které se snaží skloubit výchovu dětí s prací na svém snu, ať už je jakýkoliv. Snem Niny je zlepšení zdraví lidí a snaží se ho dosáhnout pomocí aplikace, která slouží jako úložiště pro veškeré lékařské zprávy a zdravotní data pacientů. Skrze pokročilou analytiku využívající AI uživatele varuje v případě výkyvu hodnot od normálu a navrhuje jim řešení či dodatečnou kontrolu u lékaře.

S projektem Healthbase prošla Nina Formánek Jaganjacová mentoringovým programem od Femme Palette, zaměřujícím se na pomoc ženám podnikatelkám, a s podporou mentora Oleksandra Bondareva z Credo Ventures má našlápnuto hodně vysoko. Při videohovoru, který jsme zvládli v sobotním volnějším dopoledni, kdy se starším z dětí vyrazil manžel Niny na kola a mladší miminko spokojeně spalo, byla nabitá pozitivní energií a člověk nestačil žasnout, kolik toho jde s úsměvem na tváři stihnout.

Nina Formánek Jaganjacová kromě výchovy dvou dětí provozuje neziskovku Sifty a startup Healthbase (Foto: Andy Sovová)

Začátky ve vlastní neziskovce

Vraťme se ale na začátek příběhu. K tématu zdraví měla Nina vždy blízko. První zkušenosti v tomto směru načerpala prací v programu Evropské komise zaměřeném na boj proti alkoholu a závislostem, dále na téma zdraví narážela během svého působení pro Bakala Foundation, díky které v roce 2013 získala stipendium na studium v Londýně. Angažovala se také v různých neziskových projektech a SOS vesničkách v bývalé Jugoslávii, konkrétně Bosně, odkud sama pochází. Věděla, že chce pomáhat, že ji baví práce s dětmi a vidí smysl v osvětě mladých na přednáškách, kde s nimi je v osobním kontaktu. Proto v roce 2017 založila neziskovou organizaci Sifty.

„Když jsem se vrátila z Lucemburska, kde jsem pracovala v DG SANTE pod Evropskou komisí (jde o Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele při EK - pozn. redakce), zpátky do Čech, tak mě mrzelo, že lidé toho o zdraví moc nevědí a ani mu pořádně nerozumějí. A tak jsem založila Sifty, protože jsem chtěla jednoduchou formou vysvětlovat veřejnosti zdravotnická témata. Jako klasická neziskovka jsme začali dělat přednášky na školách. To se nám teď v koronakrizi úplně zastavilo, a tak děláme alespoň praktický stručný slovníček pojmů o zdraví na Instagramu,” vysvětluje Nina začátky a průběh fungování své neziskové organizace.

Na přednáškách pro střední školy jde vždy o soubor doporučení, která se týkají každodenních témat. „Přednášky na středních školách obvykle začínám statistikou, na co Češi nejčastěji umírají, a spousta dětí je překvapená, že to není rakovina, ale běžná chronická onemocnění. Potom se zaměříme na pět jednoduchých témat, která ovlivňují naše zdraví. Jdu od úplných základů, jako že pití jedné a té samé minerálky každý den není správné, až po věci, které jsme všichni na střední dělali a mysleli si, že jsou v pohodě. Dostáváme se tak k alkoholu, kouření a mám pocit, že vždycky, ale opravdu vždycky skončíme u antikoncepce. Snažím se objektivně vysvětlit rizika a neříkám, že antikoncepce je dobrá, nebo špatná. Říkám jen, ať si každá holka nechá před jejím nasazením udělat test srážlivosti krve,” s viditelným zapálením popisuje Nina přednášky, které v Sifty pořádají.

Na střední školy se Nina v rámci Sifty opakovaně vrací a přednáší o tématech spojených se zdravím.

Healthbase - váš manažer zdraví

Před rokem Nina dostala pocit, že by měla svůj sen o zlepšování zdraví lidí začít směřovat do digitální podoby, tak aby při něm zvládala všechny ostatní povinnosti. Když si uvědomila, kolik papírových lékařských zpráv musí pro celou rodinu, včetně psa, řešit, měla jasno. A začala s Míšou Mrázkovou, šéfredaktorkou z projektu Sifty, pracovat na aplikaci, kde by mohla mít všechny zdravotnické informace své rodiny pěkně pohromadě.

Jednoduše řečeno, Healthbase je zdravotní manažer. V první řadě si do něho uživatel může sám nahrávat lékařské zprávy a výsledky testů. Ty by měly jít jedním kliknutím sdílet s lékařem či jakýmkoliv jiným odborníkem bez zdlouhavého obíhání všech doktorů a vyřizování žádostí o výpisy z karet. Technologické řešení na bázi AI ale půjde dále a přinese pokročilou analytiku zdraví.

Na otázku ohledně bezpečnosti dat Nina odpovídá rezolutně: Bezpečnosti přikládáme maximální prioritu, máme na to tři specializované partnery, vše bude anonymizované a my budeme pracovat s přístupy k datům na úrovni několika bezpečnostních rolí. Analytika na uživatelských datech bude volitelné rozšíření a uživatel si bude moct vybrat, jestli si k nám chce jen nahrát své lékařské záznamy, nebo si k nám třeba připojí tlakoměr od Applu a my mu budeme hlídat zdraví dnem i nocí.”

Projekt Healthbase se obchodně zaměřuje především na kliniky jako na budoucí klienty, kterým bude své služby poskytovat. Pacientům klinik bude aplikace monitorovat hodnoty, které předurčují rizika budoucích onemocnění, či je upozorňovat na případné problémy a doporučovat jim konkrétní lékařské kontroly. Jako dítě dvou doktorů však Nina netíhne k úplné virtualizaci zdravotnictví a nadále věří v to, že doktor skrze osobní kontakt dokáže pacienty léčit lépe než jen pouhá technologie. Tak to alespoň Nina odpozorovala u své maminky, internistky.

Mentoring pro podnikatelky

S kolegyní Míšou Mrázkovou mají role rozdělené jasně - Nina se cítí jako vizionář a Míša je v projektu technologickým mozkem. Když se v začátcích rozhodly vstoupit do programu nabízeného platformou Femme Palette, měla už Nina jedno dítě a druhé bylo na cestě. Nechodila tedy do kanceláře a chtěla si jednou za čas zavolat se zkušeným profesionálem, především aby našla další zdroj motivace a měla po ruce člověka, který jí nastaví zrcadlo, a mohla si tak obhájit a ověřit vlastní myšlenky. Začala tedy hledat program, který by jí vyhovoval svým tempem a chápal by její povinnosti k dětem.

Tehdy narazila na projekt Kláry Gajové a Lucie Neumanové, které se v rámci platformy Femme Palette na podporu žen v byznysu zaměřují. „Naší vizí je pomáhat ženám hledat místo v leadershipu a podporovat je, aby se nebály podnikat. V manažerských pozicích je z různých důvodů zastoupeno jen 17 procent žen a my pomáháme dalším zlepšit dovedosti, aby se tam mohly dostat. Dále nabízíme pomoc i v podnikání, o kterém se mnoho žen nadále domnívá, že to není pro ně, a mají o sobě zbytečné pochybnosti, popisuje fungování Femme Palette jeho spoluzakladatelka Klára Gajová a dodává: Mnohem větší zájem je o programy zaměřené na posouvání se v rámci firmy než o zakládání startupů, což jen ilustruje aktuální situaci, kdy jsou ženy podnikatelky v menšině. Nina byla pro nás úžasná zkušenost, protože jsme zjistili, že náš program dokáže zaujmout někoho se dvěma dětmi a přesně sednout jeho potřebám. Teď si jsme jisté, že flexibilita a zaměření na solo podnikatelky je to, v čem chceme být odlišné od intenzivních akcelerátorů a inkubátorů.”

Zakladatelky Femme Palette - vlevo Lucie Neumanová a vpravo Klára Gajová (Foto: Alice Dix)

Flexibilita programu počítá s variantou, že podnikatelka musí plnit své rodičovské povinnosti, a vše tak jde snáze přizpůsobit a skloubit dohromady než u klasických akcelerátorů, kde se vyžaduje každodenní full-time nasazení. Mentoringový program Femme Palette stojí 8 tisíc korun a trvá 6 měsíců, během kterých účastnice získá 12 hodin konzultací s mentorem.

Jako mentora pro projekt Healthbase si Nina a Míša vybraly již zmíněného Oleksandera Bondareva z Credo Ventures, který se zaměřuje na investice do projektů vedených zakladateli ze střední a východní Evropy. Když jsem se ho zeptal na období, kdy působil v roli mentora Femme Palette pro Healthbase, okamžitě si vzpomněl na svůj první dojem z Niny jako zakladatelky: „Byla v té době ve velmi pokročilém stupni těhotenství, snad v sedmém nebo osmém měsíci, jestli si správně pamatuji, a já jsem okamžitě věděl, že je jednou z nejenergičtějších lidí, které jsem poznal. Sršela z ní dobrá nálada a nadšení do jejího projektu Healthbase. Okamžitě mi bylo jasné, že to je perfektně připravený zakladatel, který jde nezastavitelně kupředu, buduje slibný byznys model a nenechává se rozptylovat technickými ani jinými věcmi, ke kterým se mnoho founderů často mylně upíná.”

Oleksander Bondarev VC investor z Credo Ventures a mentor ve Femme Palette

Olaksandera vedly k mentorování dva hlavní důvody. Podle jeho slov je to pro každého VC investora skvělá cesta, jak si v praxi ověřit správnost svých nápadů a přístupů k podnikání. Narozdíl od projektů, kterými se zabývá v Credo Ventures a kde trvá i pět a více let, než se strategická rozhodnutí projeví v reálných výsledcích, může v roli mentora začínajících projektů validovat své myšlenky mnohem rychleji. Druhým důvodem, proč se angažuje v programu Femme Palette, je fakt, že mužští foundeři dominují světu technologických startupů, a vytvářejí tak nerovnováhu. „Je zřejmé, že muži-zakladatelé se zaměřují na technické vlastnosti produktu, zatímco ženy naopak více dbají o image značky a spokojenost klientů,” vysvětluje Oleksander.

S Ninou i po konci programu zůstává v pravidelném kontaktu a nebrání se možnosti, že by v některé další fázi do startupu Healthbase za Credo Ventures investoval. Do té doby musí Nina ještě o kousek pokročit z vlastních úspor a jako první nejspíš hledat finance u business angela.

Za úspěchem vždy hledejte rodinu

Jak si může žena dovolit risknout rozjezd vlastního startupu, když právě zakládá rodinu? Nina v tom má jasno: „Jsem moc vděčná svému schopnému manželovi, že mi pomáhá a bere naši rodinu jako celek, a ne jako ženskou s dětmi, kteří na něho čekají doma. Dokonce si myslím, že je skvělé začít podnikání při rodičovské - alespoň v té je nějaká jistota. Nikdy jsem se nesetkala s negativní reakcí na to, že podnikám se dvěma dětmi na krku, naopak je to spíše fajn icebreaker. Nerozumím tomu, proč se z toho dělá takové stigma.”

Druhým dechem ale dodává, že jako maminka-podnikatelka naráží na spoustu oblastí, které jsou dost náročné, a tudíž je zapotřebí mít dokonalé organizační schopnosti. „Potřebuju vědět, že je o děti postaráno a mají vše, co potřebují, abych se mohla věnovat práci. I tak mám ale často pochybnosti a snažím se o to víc. Našla jsem si rovnováhu v tom, že otevřu notebook, až když je rodina spokojená, a já se můžu v klidu věnovat své firmě. Samozřejmě je to s energií horší a poslední dobou piju víc kafe a cpu se sladkým, ale Oleksander mně jednou pomohl větou, že moje děti budou radši za spokojenou pracovitou mámu než za zoufalou fúrii,” se smíchem dodává Nina.

I přes náročnost této výzvy ale vytrvale pokračuje v budování startupu Healthbase, kde právě probíhají jednání s prvními klienty a bude v MVP verzi oficiálně spuštěn 22. června - přesně v den 30. narozenin jeho spoluzakladatelky. Současná krize kolem koronaviru nahrává Nině do karet, protože s projekty jako uLekare.cz nebo Virtuální klinika od EUC se otevřely dveře inovacím zdravotnictví a společnost se o zdraví (a o tyto moderní formy medicíny) začala opravdu intenzivně zajímat. Sama to vnímá jako jedinečnou příležitost na trhu a věří, že si spousta lidí brzy řekne: „Proč já to ještě nemám a jak to, že doteď neexistovalo místo, kde bych mohl mít všechny svoje lékařské zprávy přehledně a neustále k dispozici?”.

Foto: Martin Faltejsek (úvod)

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články