Startup EcoHaus přináší na český trh prací papírky. Praktické balení uleví zádům, ale také sníží objem odpadů a uhlíkovou stopu

Startup EcoHaus přináší na český trh prací papírky. Praktické balení uleví zádům, ale také sníží objem odpadů a uhlíkovou stopu

28. úno 2022 Anna Jurečková 5 min

Velká plastová balení pracích prášků a gelů budou mít skladnější a udržitelnější variantu. Na český trh totiž přichází prací papírek. Pod značkou EcoHaus by mohl být dostupný už za půl roku. Lehký a ekologický prostředek podle zakladatelky Petry Doubkové ocení zejména matky s dětmi, senioři nebo cestovatelé. 

Produkce obalového odpadu dlouhodobě roste. Jen v Česku se vyhodí více než milion tun obalů ročně a z toho zhruba pětinu tvoří plasty. A přestože se zvyšuje míra recyklace, z vytříděných plastů se do oběhu vrátí jen menšina. Obzvláště neekologické a nepraktické přišly Petře Doubkové obaly pracích prostředků. Proto se rozhodla založit značku EcoHaus a přivést na český trh prací prostředek ve formě papírku. 

Nápad se postupně formoval během soutěže Start-up TUL, ze které si studentka textilní fakulty v závěru minulého roku odnesla ocenění v podobě podnikatelské podpory inkubátoru Lipo.ink.  V návaznosti na to na konci prosince spustila kampaň na HitHitu, kde lidé během měsíce a půl přispěli skoro půl milionu korun. „Vybrat stanovenou částku jsem vnímala pro svůj projekt jako klíčové. Byly sice i další cesty, ale potřebovala jsem zjistit, jestli je o produkt zájem,“ popisuje Doubková pro StartupJobs Newsroom. 

V době zahájení sbírky už měla hotový prototyp, jenž vzešel z testování různých složení. Výsledkem je papírek o velikosti vizitky, který se v kontaktu s vodou přemění v gel. Jedno balení bude obsahovat 60 pracích dávek, přičemž papírek vystačí zhruba na 6 až 8 kilogramů prádla. Složení je šetrnější k pokožce, než je tomu u klasických pracích prostředků. Přesto je podle Doubkové ošemetné označovat podobné produkty za zcela netoxické. 

Papírek o velikosti vizitky se v kontaktu s vodou přemění v gel.

„Problematická je hlavně složka SLS. Pro člověka je neškodná, ale může způsobit nepříjemnosti vodním organismům. Je tam v zanedbatelném množství, jiní výrobci ji třeba ve složení ani neuvádí, protože její podíl je menší než jedno procento. Bohužel nemůžeme chtít po jednom produktu všechny výhody,“ vysvětluje. 

A že jich není málo. V oblasti ekologie stojí za zmínku kromě absence plastů také výrazné snížení uhlíkové stopy při transportu a menší produkce obalů u koncového zákazníka, ale také na straně e-shopů. Balení EcoHaus je navíc malé a lehké, odpadne tak problém se skladováním a především nošení těžkých nákupů. 


Pro maminky i cestovatele

„Ze statistiky jsem zjistila, že produkt v rámci kampaně nakupovali převážně lidé, co se zajímají o zero waste, a také hodně maminky s dětmi. Obě tyto skupiny jsou moje primární cílovka,“ uvádí Doubková. Dále se zaměří na seniory a cestovatele. Papírek je totiž možné rozdělit a použít na menší množství prádla i ruční praní. V gel se promění během pár vteřin i ve velmi nízkých teplotách vody. I vzhledem ke specifikům potenciálních zákazníků chce zakladatelka cenu produktu držet na úrovni srovnatelné s ostatními ekologickými i běžnými pracími prostředky. „Když k tomu člověk navíc přičte všechny benefity, opravdu se to vyplatí,“ dodává.  

Klasické prací prostředky, ať už ve formě prášku nebo gelu, se standardně prodávají po pěti až deseti kilogramech. Například balení Arielu, který spolu s Persilem patří mezi nejprodávanější značky v Česku, o váze 4,7 kg vystačí na 63 praní. V praxi ale většinou postačí na výrazně méně várek. A to kvůli špatnému dávkování, které je rozšířeným nešvarem

„Při své řeči na finále soutěže jsem si dělala legraci ze své nejlepší kamarádky, která dávkuje prací prášek třeba v třikrát větším množství, než by bylo nutné. Jedna dávka vychází třeba na šest korun, takže při dlouhodobém nepřesném odměřování se to nasčítá, což si ne všichni uvědomují,“ vysvětluje Doubková.

Papírová budoucnost čisticích prostředků

V nově vznikajícím startupu je Petra Doubková zatím sama. Kromě toho, že studuje vysokou školu, má totiž ještě práci na plný úvazek. Rozšíření týmu a produktů je však otázkou času. A investic, které jsou zatím v jednání. V jednání jsou také spolupráce s velkoobchodními partnery a e-shopy zaměřenými na zero waste

„Už během kampaně jsem dostala opravdu hodně nabídek. Bylo super vidět, že se nemusím vnucovat a že o produkt mají zájem nejen jednotliví zákazníci, ale i e-shopy. Smlouvu ještě podepsanou nemám, ale ozvala se mi třeba Econea, což je velký hráč na poli udržitelných e-shopů,“ říká Doubková. 

Za primární teď považuje doručení odměn, spuštění vlastních webových stránek a doladění grafické podoby EcoHaus. To by chtěla stihnout do šesti měsíců. Co bude dál, se uvidí. Jedním z plánů je zcela přesunout výrobu do Česka, to by ale vyžadovalo opravdu velkou investici. „Dále bych chtěla pracovat na konceptu univerzálních čisticích prostředků pro domácnost v podobě papírku. Momentálně přemýšlím o papírové verzi čisticího prostředku na nádobí,“ uzavírá.   

Foto: Unsplash, EcoHaus

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články