Ročně vyhynou miliardy včel, startupy se snaží oddálit možnou katastrofu

Ročně vyhynou miliardy včel, startupy se snaží oddálit možnou katastrofu

5. čvn 2020 Zuzana Hübnerová 6 min

Mezi českými startupy roste zájem o včely. Nejrůznější aplikace pro chytré telefony se snaží zpřístupnit včelaření i úplným začátečníkům. Chytré úly zase pomáhají pokročilejším včelařům. Umí upozornit na možná onemocnění i vhodnou dobu pro stáčení medu. Díky stále častějšímu propojování včelaření s moderními technologiemi se daří dostávat včelí úly mezi mladší generaci, na malé české zahrady, balkóny i střechy městských domů. Což je s ohledem na rapidně vymírající včelí kolonie důležitý krok. Jen ve Spojených státech totiž vloni umřelo 40 procent včelstev a odborníci upozorňují na rozšiřující se syndrom zhroucení včelstev.

Pouhé čtyři roky. Tolik života zbývá lidstvu podle Alberta Einsteina od momentu, kdy zemře poslední včela. Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, planeta každý rok přichází o miliardy včel. Ty umírají v důsledku nemocí, klimatických změn, postřiků i zmenšující se diverzity rostlin. Například syndrom zhroucení včelstev, kdy dělnice opustí hromadně úl a zanechají v něm pouze královnu a nevylíhnuté včely, ale nebyl dosud zcela vysvětlený. Přitom se už ze Spojených států stihl rozšířit i do Evropy. České včelaře zase trápí infekční onemocnění varroáza, kvůli které přišli někteří o všechna včelstva a musí začínat znovu.

Řada lidí si ovšem stále neuvědomuje, do jaké míry jsme na včelách a jejich chování závislí. Podle údajů organizace Greenpeace sedmdesát ze sta nejpoužívanějších plodin, které tvoří asi 90 procent lidské stravy, je opylováno včelami. Vedle nedozírných dopadů na lidské životy a nárůst hladomorů dopadá klesající počet včel i na světové ekonomiky. Jen ve Spojených státech totiž včely přináší americkému zemědělství zisky ve výši 19 miliard dolarů ročně.

Češi vymýšlí virtuální rádce, speciální váhy i termoúly

I proto po světě vzniká stále více iniciativ, startupů a nejrůznějších aplikací, které mají zajistit mezi lidmi větší zájem o chov včel, správnou péči o tyto opylovače i výpomoc v některých úkonech. Letos na jaře média upozornila na snahy izraelských vědců a zemědělců nahradit včely moderními technologiemi zcela. Izraelci se tak snaží připravit na možnou budoucnost bez včel. Která podle odborníků není příliš vzdálená.

České startupy se zatím snaží spíše přiblížit včelaření mladší generaci, a tím zvýšit zájem i počet včelstev. Některé nabízí naopak pokročilejší systémy, které mají včelám zajistit ideální podmínky pro život a včelařům optimální množství medu.

V Česku roste zájem o včelaření. Evidováno je 780 tisíc včelstev a 63 tisíc včelařů.

Forsage

Mezi výrazné tuzemské startupy v oblasti včelařství patří v poslední době hojně skloňovaný Forsage. Systém pro monitoring úlů posbíral řadu ocenění od ceny poroty i publika v Climate Challenge po druhé místo v EIT Food Innovation Prize, soutěži inovativních nápadů v zemědělství. Monitorovací systém na základě váhy, senzorů a přenašečů úl neustále pozoruje, sbírá a vyhodnocuje získaná data a včelař pak dostává údaje do aplikace. Má díky tomu přehled, jak se mění situace v úlech během roku, jaký je váhový přírůstek medu i kdy by měl k úlům zajít. Aplikace ho upozorní v případě, že se v úlech děje něco neobvyklého nebo že jsou včely ve stresu. Zároveň slouží jako virtuální rádce. Nezkušenému včelaři tak poradí a pomůže se o včely správně postarat.

Cena celého systému pro jeden úl činí šestnáct tisíc korun. Zájemce si ale může seskládat systém podle vlastních potřeb a zvolit počty senzorů, vah i přenašečů podle toho, jaká data chce sbírat.

Jednou ze zásadních motivací vzniku Forsage byl právě výrazný úhyn včel v posledních letech, což potvrzuje i projektová a komunikační manažerka projektu Soňa Parke. „Našimi cíli je udělat včelaření dostupnější pro začátečníky, více sexy pro mladé, a hlavně dělat včelám osvětu. Rozjíždíme spolupráce se včelařskými kroužky, děláme přednášky ve firmách a podobně,“ uvedla pro Startupjobs Newsroom. Jeden ze spoluzakladatelů Forsage Martin Špaňhel při přebírání ocenění akceleračního programu Climate Challenge podotkl: „Pokoušíme se o spojení dvou zdánlivě neslučitelných světů – světa techniky a světa včelařství.“

Tento rok mají v plánu prodat 150 zařízení. Aktuálně jsou podle Parke v necelé polovině tohoto čísla. „Musím říct, že máme radost, protože jsme větší prodeje očekávali až na podzim. Je to pro nás zpětná vazba, že náš projekt dává včelařům smysl,“ podotkla Parke.

BeeSpy

Podobný nápad jako Forsage měl už v roce 2015 absolvent Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Tomáš Nezval. Pořídil si totiž vlastní včely a toužil se o jejich chování dozvědět co nejvíc. Navíc se jich bál, a chtěl k nim proto chodit co nejméně. Využil tedy své technické znalosti a sestavil speciální úlovou váhu. Postupně k ní vznikla i praktická aplikace a systém pro monitoring včelstva s názvem BeeSpy.

Včelař může použít úlovou váhu i na stanovištích stovky kilometrů od domu. Aplikace mu pak dá například vědět, kdy už je čas vydat se stáčet med nebo kdy je včelstvo potřeba zazimovat. „Naše váhy jsou vhodné jak pro začínající, tak zkušené včelaře. Základními údaji, které váha poskytuje, jsou hmotnost a teplota. Na základě hmotnosti včelaři například poznají, jestli jsou medníky plné, jak velká je medová snůška. V zimě pak váha ukazuje například stav zbývajících zásob,“ popsal autor úlové váhy Tomáš Nezval pro Startupjobs Newsroom. Zároveň potvrzuje, že v poslední době roste zájem o včelaření. „Přibývá hlavně menších včelařů, kteří mají jedno až pět včelstev, aby měli med pro vlastní potřebu,“ dodal Nezval.

Jeho váhy ale používají i vědci. Například odborníci z Masarykovy univerzity pomocí vah na různých stanovištích sledují rozdíly mezi včelstvy, úživnost krajiny a další parametry.

Speciální váha BeeSpy včelaři napoví, kdy je například ideální čas stáčet med. Foto: BeeSpy

Úlový deník včelaře

Aplikace českého vývojáře Petra Drábka nahrazuje papírový deníček a tužku. Včelaři v ní mohou evidovat přehledně všechna stanoviště, úly i jednotlivá včelstva. V aplikaci si poznamenají, kdy provedli prohlídku jednotlivých úlů, kdy včely krmili i kdy je čas medobraní. Navíc si mohou v pohodlí domova naplánovat jednotlivé úkoly. Na místě se pak stačí podívat do telefonu a přečíst si, co mají na jednotlivých stanovištích v plánu.

Thermosolar Hive

Speciální termosolární úl zajišťuje včelám ideální podmínky pro žití. Dokáže hubit roztoče Varroa destructora, na jehož napadení mohou zahynout celá včelstva. Zároveň brání i výskytu parazitů. Díky regulaci teploty umí zlepšit tepelný komfort včel a zvýšit výnos medu až o 75 procent.

Jeho autor Roman Linhart na nápad využití tepla pro hubení škůdců i pro zlepšení podmínek pro včely, které jsou díky tomu aktivnější už brzy zjara, přišel pozorováním včel usazených ve střeše domu. Využívaly totiž rozpálené plechové střechy k hubení škůdců a přitom se ukázalo, že se jim roky vyhýbala jakákoli onemocnění, ačkoliv se o ně žádný včelař odborně nestaral.

World Bee Count

I ti, kteří se zatím na včelaření necítí, mají možnost přispět k mapování situace a podpoře výskytu včel v přírodě. Stačí jim telefon a aplikace World Bee Count. V přírodě pak mohou včely a další opylovače fotit, sdílet a zaznamenávat do celosvětové mapy. Aplikace má za cíl povzbudit běžné lidi v zájmu o hmyz. Zároveň pomůže vědcům zmapovat, na kterých místech na světě se vyskytují jací opylovači a kolik jich přibližně je.

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články