PRŮZKUM: Skoro polovina „obchoďáků” aktivně hledá práci a hlásí se na nabídky

PRŮZKUM: Skoro polovina „obchoďáků” aktivně hledá práci a hlásí se na nabídky

12. led 2021 Redakce 3 min

V závěrečném dílu průzkumu mezi uživateli StartupJobs jsme se zaměřili na oddělení Obchodu. Jak se ukázalo, i tady vzrůstá poptávka po pracovních nabídkách.

Průzkum probíhal mezi 22. a 29. září a zúčastnilo se ho 1214 uživatelů StartupJobs. Rovná stovka z nich uvedla, že pracuje či hledá práci v oboru Obchod. Největší část z nich tvoří account manageři a dále obchodní zástupci.

69 procent z nich má aktuálně práci, přičemž 46 procent respondentů uvedlo, že aktuálně aktivně hledá práci, dalších 39 procent uvedlo, že práci aktivně nehledá, ale je otevřeno případným nabídkám. Jedná se o nárůst oproti loňskému roku, kdy práci mělo necelých 74 procent, aktivně se hlásilo 39 procent a pasivně naopak 49 procent. Pouze 12,5 procenta dotazovaných se loni o žádnou práci neucházelo, letos je těchto lidí 15 procent.

Čtvrtina se také v posledním půlroce nepřihlásila na žádnou pracovní nabídku (loni 27,5 procenta), kdežto 28 procent obeslalo desítky inzerátů (loni 19 procent) a 47 procent se přihlásilo maximálně na deset z nich (loni 54 procenta).

Nadpoloviční většina sama sebe považuje za více zkušené pracovníky, přičemž největší část tvoří lidé, kteří mají za sebou šest a víc let praxe v oboru (42 procent) a stejný podíl lidé s 10 a více lety praxe celkem.

Po stránce demografické se jedná v drtivé většině o jedince působící či hledající práci v hlavním městě, nejčastěji ve věku od 26 do 30 let a s nejvyšším dosaženým vzděláním středoškolským s maturitou.

Pokud jde o jejich požadavky na budoucí práci, preferují spolupráci na hlavní pracovní poměr (70 procent) a plný úvazek.

V otázce odměn se letošní, respektive loňský rok zásadně neliší od předchozího dotazování, které se uskutečnílo na podzim roku 2019. Lidé aktuálně pobírají v průměru 51 730 korun měsíčně (loni 50 318 Kč), nejčastěji požadují 53 860 Kč měsíčně (loni 55 123 Kč), a nejnížší akceptovatelnou mzdou pro ně je 45 584 korun (loni 45 391 Kč).

Pokud by hypoteticky přišli kvůli pandemii koronaviru a jejím následkům o práci, více než polovina se domnívá, že by neměla problém sehnat jinou práci, ať už z důvodu, že se podle nich krize jejich oboru nijak významně nedotkla (17), či že věří v kvalitu a jedinečnost svých dovedností (45).

Pakliže by však museli v důsledku krize změnit zaměstnání, vybírali by si nejčastěji manažerské pozice, marketing či administrativu.

DALŠÍ VÝSLEDKY LETOŠNÍHO ŠETŘENÍ NAJDETE ZDE:

PRŮZKUM: Manažeři se ženou za novými pracovními příležitostmi, pasivní vyčkávači se probudili, nepohrdnou ani výrazně nižší mzdou

PRŮZKUM: Lidé z administrativy se hrnou do práce, zkušení pracovníci jdou výrazně dolů s penězi

PRŮZKUM: Nejžádanějším benefitem zůstává home office, teambuildingy netáhnou

PRŮZKUM: Průměrné mzdy vývojářů stouply. O práci se nebojí, ale pokukují po cizině

PRŮZKUM: Mnohem více marketérů se letos hlásí o novou práci, klidně i za nižší mzdu než obvykle

PRŮZKUM: Přibylo lidí, kteří aktivně hledají práci ve startupech. Jak vypadá typický uchazeč?

PRŮZKUM: „Čas na sebe, přehodnocení pracovního života, stmelení kolektivu…” Takto jste vyjádřili pozitiva krize

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články