Švédský projekt imagiLabs chce pomoci dívkám ve věku mezi 12 a 15 lety s udržením jejich zájmu o programování, který v tomto věku skokově ztrácejí. Řešením má být přívěsek imagiCharm, jenž sice vypadá jako tamagotchi, ale nabízí mnohem víc než jen krmení pixelovitého zvířátka pomocí tří tlačítek. Přívěsek se dá pomocí jednoduchého skriptu v jazyce Python naprogramovat tak, že se na displeji objeví libovolný text, obrázek či animace. Během kampaně na Kickstarteru se předprodalo prvních 600 kusů přívěsků, které se v současné době vyrábějí a měly by se k uživatelkám dostat na přelomu roku 2019.
Výzkum, který prováděl Google ve spolupráci s Gallup, ukázal, že se dívky ve 12 let zajímají o IT a programování stejně jako chlapci. Jen o dva roky později je rozdíl enormní - 47 procent chlapců stále zajímá IT, ale dívek jen 12 procent. Podle zakladatelky imagiLabs Dory Palfi za to může především nedostatek edukativních pomůcek cílených na dívky. Zatímco chlapci mají na výběr z mnoha počítačových her a programovatelných technických stavebnic, pro dívky nic adekvátního neexistuje, a to vede k nižšímu počtu žen mezi programátory později.
„V Česku je výrazný nepoměr žen a mužů pracujících v IT, především ve srovnání se státy, jako jsou Anglie a USA, kde se poměr žen a mužů pracujících v technologických společnostech vyrovnává. U nás se jen málo žen zajímá o IT, což začíná už na základních a středních školách, kde se kluci díky zájmu o videohry a technologie dostanou do kontaktu s počítači intenzivněji, kdežto dívky se zastaralé školské systémy mnohdy ani nesnaží s technologiemi seznámit. Na ženy není kladen sociální nátlak, aby se o programování vůbec zajímaly, spíš naopak,” říká Tereza Vaňková, která založila Edupunk. Skrze něj podporuje třeba workshop Reactgirls - festival, kde se ženy navzájem inspirují a motivují k tomu, aby se programovat naučily.
Změnit to chtějí Dora Pálfi společně s Beatrice Ionascu, které v roce 2017 založily společnost imagiLabs a začaly pracovat na prvním návrhu přívěsku. V jejich případě vše pramenilo z dlouholetého přátelství, společných zkušeností z různých míst na světě a také ze společné podpory weSTEM, což je americká organizace podporující ženy ve čtveřici odvětví: věda, technologie, engineering a matematika. V roce 2018 se k nim připojilo pět dalších členů týmu, kteří přinesli kompetence spojené s vývojem mobilní aplikace a výrobou hardwaru pro samotný přívěsek.
Jak má ale přívěsek imagiCharm udržet zájem dívek o technologie? Jde o gadget ze skupiny wearables, který si může každá začínající programátorka připnout například na batoh a v mobilní aplikaci si naprogramovat, co má obrazovka přívěsku zobrazovat. Může pomocí emoji vyjadřovat její náladu, pomocí animovaného textu komunikovat její názory nebo jen prostě ladit se zbytkem jejího outfitu. Stačí napsat kousek kódu v Pythonu a přes bluetooth synchronizovat s přívěskem.
A co víc, návrhy si mohou dívky sdílet mezi sebou, inspirovat se navzájem a snažit se svá díla vylepšovat - de facto je to open-source komunita ve stylu Github. V této fázi je imagiCharm určen především dívkám, ale kromě něžného designu neexistuje důvod, proč by ho nemohli používat i kluci.
Vybrali 6 milionů korun
Přívěsek samotný je jen prostředek, který pomáhá nehmatatelný kód z mobilní aplikace zobrazit a aplikovat v reálném světě, což je pro děti v daném věku mnohem důležitější zdroj motivace než pouhá abstraktní existence kódu. V aplikaci se zatím setkáte pouze s Pythonem, diody lze programovat různými cestami, což umožňuje komukoliv pochopit, jak fungují IF nebo LOOP funkce, a časem se propracovat i k pokročilejším záležitostem, animacím, propojení na externí zdroje dat jako předpověď počasí nebo synchronizaci s mobilním telefonem.
Startup imagiLabs v současné době zahajuje výrobu první série přívěsků pro crowdfundingové předplatitele a pracuje na první várce tutoriálů, které provedou zvědavé programátor(k)y k prvním designům. Zakladatelé ale už teď plánují další rozvoj: „Rozhodli jsme se pro přívěsek a zaměřili se na jeho zjednodušení, aby jeho výroba byla méně komplexní a my mohli relativně snadno ověřit náš koncept. Do budoucna zvažujeme další příslušenství jako programovatelný kryt na telefon, podporu dalších programovacích jazyků a integraci s dalšími aplikacemi a senzory, které uživatelé v mobilech mají. Žádná hranice vlastně neexistuje, dokud to bude zábava pro děti, na které se zaměřujeme,” říká Dora Palfi.
Na fotce zleva zakladatelky Beatrice, Dora a Alexa
Startup vybral v nedávné Kickstarterové kampani cílené na Severní Ameriku 1,3 milionu korun a k tomu dostal pre-seed investici ve výši 4,2 milionu korun. V současné době je možné předobjednávat imagiCharm pro EU, USA a Kanadu. Dokončuje se sériová výroba přívěsku a vývoj mobilní aplikace, které by se k uživatelům měly dostat nejpozději na začátku roku 2020.
Autor: Matyáš Vejskal (Stockholm)
Foto: archiv imagiLabs