Platforma Flowstorm umožňuje vyvíjet konverzační aplikace. Virtuální persony mají pomoci v oblasti duševního zdraví

Platforma Flowstorm umožňuje vyvíjet konverzační aplikace. Virtuální persony mají pomoci v oblasti duševního zdraví

24. čvn 2021 Anna Jurečková 8 min

Mezi finalisty startupové soutěže Nápad roku se letos objevila globální cloudová platforma Flowstorm pro tvorbu konverzačních aplikací. Ta je dílčím výstupem technologického startupu PromethistAI, který dlouhodobě dosahuje skvělých výsledků v oblasti zpracování přirozeného jazyka počítačem. Nyní pracuje na vývoji virtuálního pomocníka v péči o duševně nemocné či osamělé lidi. První vlaštovkou v této oblasti je digitální persona Poppy.
 

Příjemný rozhovor, který pomáhá. Tak označuje Klára Lorencová, spoluzakladatelka PromethistAI, komunikaci mezi člověkem a konverzační umělou inteligencí, kterou společnost zkoumá a vyvíjí. Primárním cílem pražského deep-tech startupu je vytvoření virtuálních person, které budou schopné vést dialog podobný běžné mezilidské konverzaci. Uplatnění najdou v mnoha oborech, Promethist je směřuje do oblasti duševního zdraví a zdravotnictví na anglofonních trzích. 

Kromě Lorencové stojí za vznikem Promethistu tech-lead Tomáš Zajíček a průkopník konverzační umělé inteligence Jan Šedivý. Ten se před pár lety do akademické sféry vrátil po letech působení v zahraničí, mimo jiné ve firmách IBM a Google, a se svými dnes už částečně bývalými studenty vyvinul chatbota Alquista. S ním se tým výzkumníků opakovaně účastnil soutěže Amazonu Alexa Prize, jejímž cílem je vytvořit chatbota pro hlasovou asistentku Alexu, který by s lidmi dokázal vést tzv. social talk, tedy zajímavě a co nejdéle konverzovat o obecných tématech. Tým Alquist se třikrát za sebou umístil mezi prvními třemi nejlepšími na světě

PromethistAI navázal na celoživotní zkušenosti Jana Šedivého a začal intenzivně vyvíjet robustní, škálovatelnou technologii, která by v praxi umožnila realizovat tak ambiciózní cíl, jako jsou digitální a virtuální persony. „Veškeré naše know-how se snažíme využít k tomu, abychom poslední výdobytky vědy na poli zpracování přirozeného jazyka a konverzační umělé inteligence dovedli co nejrychleji a nejefektivněji do produktů, ze kterých může těžit obyčejný člověk,“ vysvětluje Lorencová. Výzkumníky a vývojáře ve firmě doplňují týmy lingvistů a psychologů, které přispívají k propojení světů lidské mentality a myšlení počítače.

PŘEČTĚTE SI: R.U.R. v dobách umělé inteligence: Divadelní hru k 100 letům Čapkova díla píše robot z Matfyzu

Cloudová platforma na vývoj konverzačních aplikací 

Jedním z výsledků činnosti PromethistAI je postavení platformy Flowstorm, která je nástrojem umožňujícím tvorbu tzv. voice first aplikací a již zmíněných virtuálních person. „Tato technologie nám dnes umožňuje velmi sofistikovaným způsobem vytěžovat jak svět umělé inteligence, tak svět lidského jazykového a i jiného doménového vědění,“ říká Lorencová. Přestože měla technologie původně sloužit pouze interním účelům, nakonec dosáhla takové úrovně, že dal tým webový nástroj k dispozici třetím stranám

„Flowstorm je na naší cestě jakýmsi mezikrokem, který se dá i samostatně monetizovat. Určitě budeme v rozvoji této technologické platformy pokračovat, integrujeme do ní například avatary, tak aby bylo možné uspokojit i uživatele, kteří preferují komunikaci s personou, která má i svůj vzhled, nejen hlas a charakter. Té pak říkáme „digital human“. Integrace je velmi náročná, protože potřebujeme, aby se avatar tvářil adekvátně tomu konverzačnímu módu, to znamená propojování nějakých datových toků mezi řekněme mozkem, který pozná náladu situace a ví, co má říkat, a technologií, která řídí mimiku a gesta avatara,“ popisuje spoluzakladatelka. Dodává, že prioritou PromethistAI zůstává tvoření virtuálních person a digitálních lidí, kteří budou pomáhat lidem zlepšovat mentální kondici, a platforma je jen prostředkem, jak toho dosáhnout.

Její fungování popisuje pro lepší představu jako dvě vrstvy. Jedna je technologická a umožňuje vznik různých hlasových aplikací. „Pak je tam vrstva, kterou si můžete představit jako jakousi knihovnu. Know-how, které ony virtuální persony představuje, je tam rozloženo do menších a větších dílků. Kostičky se různě skládají a můžete si je rozebrat na prvočinitele nebo poskládat do umělé osobnosti v tom systému, a ty kostičky nebo persony může třetí strana používat k tomu, aby je použila v různých aplikacích pro různé use casy,“ vysvětluje. 

Krizová pomoc, vedení záznamů i prevence

Empatický, pamatující si a vnímavý k potřebám druhé strany. Takový by měl být konverzační robot, jenž by nabídl plnohodnotnou interakci lidem, kteří se cítí osaměle nebo trpí depresemi či jiným psychickým onemocněním. Obstál by v rámci prostého rozhovoru, ale i na úrovni pomoci ve chvílích výrazného vychýlení psychické pohody. Přesto aplikace nemá ambici nahradit odbornou pomoc v podobě psychologa nebo psychiatra. Chce spíše doplnit jejich služby a pokrýt prostor, kdy nejsou nablízku. 

„Případů, kde můžeme pomoct, je celá řada. Může to být okamžitá úleva nebo také sledování nálady či sběr důležitých informací o stavu pacienta,“ uvádí Klára Lorencová. Poukazuje tak na skutečnost, že i když dotyčný pravidelně dochází k terapeutovi, mezi jednotlivými návštěvami může být velká časová prodleva. Během ní by virtuální „terapeut“ mohl zaznamenávat rozpoložení uživatele v reálném čase. Další variantou využití může být prevence. „Spoustu psychických potíží nebo relapsů umíme předvídat, když budeme sledovat určité ukazatele. Aplikace může zintegrovat třeba data z chytrých hodinek a upozornit uživatele, že málo spí, málo pije a podobně,“ doplňuje.

PromethistAI od začátku spolupracuje s odborníky na duševní zdraví, a to i na dialozích, které nemíří přímo do oblasti psychologie. „Když jsme dělali prototypy pro BMW, jak by si mohlo v budoucnosti povídat auto s člověkem, také nám s tím pomáhali psychologové, protože správně zareagovat, odlišit osobnost, s někým si intenzivně povídat, to všechno vyžaduje znalost fungování lidské psychiky,“ podotýká Lorencová. 

Poppy nastiňuje chování virtuálních terapeutů

Ačkoliv dosažení takové úrovně persony, aby byla schopná reagovat na širší portfolium duševních stavů, predikuje Lorencová zhruba do dvou let, už nyní je dostupný první prototyp jedné z možných aplikací. S virtuální personou si v aplikaci Talk To Poppy uživatel může povídat o základních pocitech. Poppy umí už dnes směrovat uživatele pomocí základů takzvané kognitivně-behaviorální terapie, nebo zvolit více neformální konverzační cesty. „Tato konkrétní aplikace je zatím jen v angličtině, jinak naše technologie není závislá na jazycích. Ale samozřejmě když chcete udělat konkrétní aplikaci pro určité prostředí, musíte brát v potaz kulturní a sociální rozdíly, které jsou v oblasti duševního zdraví a komunikace hodně znát. Konverzační očekávání a vyjadřování pocitů u Američana bude výrazně jiné než u Čechů,“ konstatuje Lorencová.  

V rámci zlepšování konverzačních schopností má PromethistAI uskutečněné rozhovory mezi uživatelem a Poppy k dispozici, ale nezná identitu uživatele. „K trénování jsou klíčová data. My vidíme, jak jednotlivé seance probíhaly, vidíme, co si povídali, ale nevíme, o koho konkrétně se jedná. Výstup posléze vyhodnocujeme očima jazykových profesionálů, kteří jsou cvičeni na to, aby v dialozích hledali určité lingvistické vzorce. A vedle toho si sama umělá inteligence hledá své vlastní statistické závěry a svůj přístup k té zkušenosti,“ vysvětluje.   

Zatímco Flowstorm je hojně využívaný i v Česku různými subjekty včetně Seznamu, který aktuálně ve spolupráci s PromethistAI pracuje na českém hlasovém asistentovi, samotný startup míří primárně na anglofonní trh. „Spolupracujeme hodně s Národním ústavem duševního zdraví, tak určitě máme ambici doručit nějaké možnosti i do českého prostředí, ale není to pro nás obchodní priorita,“ uzavírá Lorencová. 

Foto: Unsplash

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články