Rodilý Newyorčan stvořil aplikaci pro předčítání českých pohádek. „Obsahují lekce o životě,” vysvětluje

Rodilý Newyorčan stvořil aplikaci pro předčítání českých pohádek. „Obsahují lekce o životě,” vysvětluje

5. srp 2020 Václav Lang 3 min

Aplikace Readmio, za níž stojí Newyorčan Ilya Novodvorskiy žijící v Česku, pomáhá inteligentním způsobem doplnit zvukové kulisy k předčítaným pohádkám a tím zatraktivnit tento prastarý a mnohdy vyprchávající rituál mezi rodiči a dětmi. Na českém trhu je od 9. července, ale za tu dobu si aplikaci stáhly již tisíce lidí.

„Nápad vznikl v dětském pokoji při samotném čtení dětem. Později jsme myšlenku rozebírali a nakonec se vykrystalizovala do současné podoby a velmi se nám líbila, protože společné čtení rozvíjí nejen dětskou představivost, ale i vztah mezi rodičem a dítětem,” popsal průběh vzniku pro StartupJobs Newsroom autor nápadu a CEO Ilya Novodvorskiy.

Aplikace obsahuje momentálně stovku povídek, které jsou synchronizované s více než 1700 zvuky, jež reagují na hlas předčítajícího, a tak se například při zmínce o ohni z repreáků vyline zvuk praskajícího ohně. „Není nutné mačkat žádné tlačítko. Vše spustí pouze váš hlas, slibují tvůrci. Aplikace také nevyžaduje připojení k internetu, stažením povídky získá uživatel přístup ke všem zvukům i textům, které se automaticky uloží do telefonu.

„Pohádky obsahují návody na život”

Kromě zmíněného pozitivního vlivu na vztah mezi rodiči a dítětem či na představivost obecně má předčítání dětem i další hlubší význam, slibuje Novodvorskiy: „Tradiční pohádky se přenášejí z generace na generaci již mnoho let. Obsahují skryté návody, jak se vypořádat s těžšími situacemi, které nás v životě potkávají. Jsou to takové lekce o životě. Například poslouchá-li malá holka pohádku o Popelce znovu a znovu, hluboko ve svém nitru bude vědět, že i když je život někdy nespravedlivý, vše nakonec dobře skončí, pokud zůstane silná a bude se chovat čestně. V opačném případě může mít pocit, že život je nefér a navždy takový zůstane.”

Bezplatná aplikace je na českém trhu dostupná od 9. července, spolu se slovenskou verzí zatím zaznamenala kolem osmi tisíc stažení. Podle CEO je zatím příliš brzy hodnotit zájem, nicméně pozitivní ohlasy se prý hromadí. „Lidé nám píší nápady na nové funkce, návrhy na menší či větší vylepšení, dokonce nás upozorňují na chybičku v pohádce. Takže to vypadá velmi nadějně,” přibližuje.

Tým Readmio, Ilya Novodvorskiy druhý zprava.

Pro výběr pohádek prý neexistoval žádný speciální klíč. „Chtěli jsme rodičům zpřístupnit nejen tradiční pohádky, ale také mnoho krásných povídek z jiných kontinentů, jako je Afrika, Asie či Jižní Amerika,” uvádí Novodvorskiy a dodává: „V týmu máme nadaného hudebníka, který má domácí studio, takže zvuky se tvořily u něj ‚v obýváku’. Některé zvuky jsou vyrobené, některé jsou zakoupené z audiobanky a některé zase smíchané z vlastních a zakoupených zdrojů. Hudba byla zkomponována pro každou pohádku na míru, aby se k příběhu hodila.”

A proč se rodilý Newyorčan rozhodl začít s českými a slovenskými pohádkami? „Byl to logický začátek, protože jsme tu doma,” vypráví. V současné době však jeho společnost pracuje i na dokončení anglických pohádek a zvažují přidání dalších mutací, jako je španělština, portugalština nebo ruština. „A nové pohádky? Každý týden zpřístupňujeme dvě nové a malí posluchači se určitě mají na co těšit,” uzavírá.

Foto: Readmio

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články