Mobilní bedekr SmartGuide se zaměří na Čechy. Chce je provést po vlasti a zapojí i „živé“ průvodce

Mobilní bedekr SmartGuide se zaměří na Čechy. Chce je provést po vlasti a zapojí i „živé“ průvodce

Václav Lang 10. čvn 2020 4 min

Mladý český startup SmartGuide má za sebou úspěšný start, během kterého nastřádali po celém světě přes 200 tisíc uživatelů svého interaktivního mobilního průvodce. S příchodem koronaviru a útlumem cestování však museli přispěchat s novým modelem, a tak se nyní chystají v rámci projektu ExploreCzech odklonit od zahraničních cílů a „vytáhnout” pro změnu Čechy na výlety po rodné hroudě.

„V rámci iniciativy Hack the Crisis od CzechInvestu chceme využít toho, že už máme vyvinutou technologii pro průvodcování, jenže doteď jsme se soustředili hlavně na zahraniční turisty, ať už v Česku, nebo v jiných zemích,” vypráví pro StartupJobs Newsroom zakladatel a CEO Jan Doležal a vypočítává, že před pandemií tvořili Češi zhruba 10 procent celkového traffiku. „Tento rok ale bude jiný, proto jsme se rozhodli rozšířit obsah a umožnit Čechům poznávat jejich vlast.”

SmartGuide je mobilní aplikace, která vznikla před dvěma lety a slouží jako průvodce po zajímavých místech. Aplikace uživatele za pomocí geolokace a audia provede po atraktivních turistických lokalitách a sděluje jim informace, tak jako to dělají klasičtí lidští průvodci. K tomu jsou některé lokace opatřeny i prvky rozšířené reality, takže se třeba na pražském Staroměstském náměstí vyjeví návštěvníkům na displeji telefonu digitální kat, který vypráví o popravě 27 pánů.

PŘEČTĚTE SI: Čeští SmartGuide získali miliony na svého mobilního průvodce. Chtějí expandovat do stovek nových destinací

V době před covidem ji podle Doležala mělo ve svých telefonech zhruba 220 tisíc lidí, z toho aktivních uživatelů bylo měsíčně kolem 40 tisíc. Aplikace v současnosti disponuje zhruba čtyřmi stovkami lokalit z celého světa, přičemž těch českých bylo doposud jen asi deset.

A právě to se SmartGuide rozhodli změnit projektem ExploreCzech, v jehož rámci má počet tuzemských lokalit razantně stoupnout. Během června chtějí vypublikovat několik dalších průvodců k nejznámějším českým turistickým lákadlům, jako je například zámek Lednice s přilehlými zahradami, Karlštejn, pevnost Terezín či různé památky v Praze.

Jan Doležal (vpravo) se svým týmem

Práce i pro nevytížené kastelány

Zatímco hlavní turistická místa dostanou do aplikace ve spolupráci s těmito atrakcemi samotnými, u těch méně známých se rýsuje zapojení „externistů”, například z řad průvodců na zámcích. „Během pár týdnů spustíme svůj content management system, který otevřeme pro externisty, tak aby si kterýkoli živý průvodce (případně jakékoli turistické infocentrum) mohl sám velmi jednoduše průvodce naklikat,” vysvětluje Doležal a dodává: „My jejich průvodce prodáme a jim připadne revenue share, které zůstane do konce léta stoprocentní.”

V následujících dnech se má rozhodnout, zda i v tomto případě zůstane model freemium, v němž jednotlivý průvodce stojí od 100 do 200 korun, či se upřednostní dobrovolná výše platby za položku. V jednání je také překlopení turistických dat agentury CzechTourism, zatím však případná spolupráce podle Doležala nespěje ke zdárné dohodě.

Šéf společnosti uznává, že s příchodem pandemie se jejich byznys přiblížil nule. „Lidé za poslední měsíc či dva prakticky necestovali, takže nám klesl traffic o nějakých 80 procent. Ale viděli jsme, že lidi plánovali, dívali se na průvodce a třeba si říkali, kam se vypraví v létě na dovolenou,” popisuje.

Zatímco v Česku se podle něj situace začíná opatrně zlepšovat, cílové trhy jsou na tom stále špatně. „Cesta ven z krize povede přes domácí turismus. Naštěstí můžeme vidět, že i v loňském roce tvořila ve většině zemí útrata právě za domácí cestovní ruch v průměru 75 procent, na ten zahraniční šla jen čtvrtina,” vypočítává.

ExploreCzech navíc podle něj pomůže v naplňování nového trendu, jakým se stane obezřetné cestování. „Lidé budou nadále cestovat, ale budou víc dodržovat social distancing, snažit se cestovat lokálně a na místa, kde nejsou davy. Průvodce ve vlastním mobilu pro ně bude mnohem bezpečnější volba než velká průvodcovaná skupina nebo audioprůvodce, který jde z ruky do ruky. To se teď snažíme v Česku budovat s ExploreCzech, a když náš koncept zafunguje, budeme ho dál škálovat do světa,” věří.

Foto: SmartGuide

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články