Kosmický inženýr Lukačevič chce založit venture kapitálový fond. Má podporovat vědu a technologie s velkým společenským dopadem

Kosmický inženýr Lukačevič chce založit venture kapitálový fond. Má podporovat vědu a technologie s velkým společenským dopadem

28. kvě 2021 Šárka Mrázová 3 min

Kosmický inženýr Jan Lukačevič plánuje založit venture kapitálový fond. Ten by měl podporovat spin-offy, které se budou opírat o nejnovější vědecké objevy a technologie s významným společenským a environmentálním dopadem. Řekl to exkluzivně v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom. 

„Plánujeme založit impaktový fond, který bude zaměřen na zakládání spin-off firem. Hlavní motivací ale nebude hledání zisku, nýbrž společenský či enviromentální dopad,” tvrdí Lukačevič. Je přesvědčen, že takový fond bude atraktivní nejen pro kvalifikované investory a profesionální klienty, ale jeho výsledky zaujmou širokou veřejnost i akademickou obec. 

Chce se opírat o technologické zázemí českých akademických pracovišť a podporu poskytovat tak, aby spin-offy mohly vůbec samostatně vzniknout. Fond by podle něj měl pomoci vědcům napříč obory převádět jejich výsledky výzkumu, které mají komerční potenciál, do plnohodnotného byznysu. Zároveň by měl i přesně vyčíslit, jaký společenský a environmentální dopad jejich výzkumný objev či vynález bude mít. 

PŘEČTĚTE SI: Jak se podniká na akademické půdě? „700 let stará zakládací listina v latině způsobila na Steamu zmatek,“ vzpomíná Lukáš Kolek z Charles Games

Fond by měl ale i vytvořit základ pro takzvané preseedové investice, kterých je v Česku zatím málo. „Celá V4 v tomto zaostává a tzv. Deal Flow v tomto směru drhne,” poznamenal uznávaný odborník, který dříve založil laboratoř Marsonaut a od loňska organizuje také iniciativu Energii lékařům.

V rámci ní dodával od loňského března energetické balíčky do zdravotnických zařízení a za uplynulých 14 měsíců vybral téměř 15 milionů korun. Lukačevič je od loňska také členem poradního sboru čtrnácti mladých lídrů, kteří pro Severoatlantickou alianci vytvářejí doporučení, jakým směrem by se mělo NATO vydat, a vede pracovní skupinu zaměřenou na Emerging & Disruptive Technologies. Kromě toho se na Akademii věd ČR věnuje i popularizaci vědy.

Do start-upů, spin-offů a firem vstupují svým kapitálem různé investiční skupiny a fondy. Těch, které se zaměřují zejména na společenský dopad, je však v Česku zatím velmi málo. Podobný impaktový fond - Tilia Impact Ventures - založila i spolumajitelka Albatros Media Silke Horáková a spoluzakladatel Impact Hubu Petr Vítek. 

Na přípravě nového fondu Lukačevič spolupracuje mimo jiné i s nezávislým International Sustainable Finance Centre (Mezinárodním udržitelným finančním centrem). Snažíme se pracovat na tom, abychom mezinárodní metriky přijali za své a byli schopni spin-offy hodnotit, potažmo je zakládat. Chtěli bychom v dobrém slova smyslu pomáhat duševnímu vlastnictví z vědeckých institucí na svět, abychom pro vědecké nápady vytvořili další byznysovou nadstavbu, a věda se tak dostala k běžným lidem,” dodal Lukačevič.  

PŘEČTĚTE SI: „Startupy založené na kvalitním výzkumu mají větší šanci uspět,“ říká proděkan ČVUT Pavel Kordík. Nápadům z univerzit pomáhá najít uplatnění

Foto: Archiv Jana Lukačeviče

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články