Konec klíčenek, těžítek a placek na tričko. V Česku startuje e-shop s firemními dárky, které mají smysl

Konec klíčenek, těžítek a placek na tričko. V Česku startuje e-shop s firemními dárky, které mají smysl

13. srp 2021 Zuzana Keményová 10 min

I mezi markeťáky českých firem se dostává trend nekupovat zbytečné věci, které po pár letech povalování se skončí v koši. Takže místo propagačních hrníčků, propisek, balónků a otvíráků na pivo teď firmy stále více nakupují dárky, jež jsou vyrobené z udržitelných materiálů v chráněných dílnách, a především, jsou skutečně praktické pro život. V tomto duchu se letos v létě rozjel i nový e-shop zaměřený na udržitelné dárky Nakup na Dobro. Balí je do recyklovaných krabic, dováží ekologicky a své produkty do něj dodávají i malé firmy startupového ražení. „Nechybí ani originální udržitelné doplňky či oblečení, zero-waste a ekologické vychytávky do domácnosti nebo pro nerozhodné vouchery na zážitky,” říká Lucie Mádlová (na fotce), šéfka Asociace společenské odpovědnosti, která Nakup na Dobro spustila.   

Jak vás napadlo založit Nakup na Dobro? 

U nás v asociaci usilujeme o to, aby se udržitelnost stala přirozenou součástí podnikání i fungování každé organizace v Česku. Pod jednou střechou tak v současné době se stejným cílem sdružujeme více než čtyři stovky takových organizací. Od velkých firem přes malé a střední podniky v regionech až po sociální a společensky prospěšné podniky, neziskové organizace, nadace, školy, města i kraje. Společně učíme společnost intuitivně posilovat odpovědnost za místo a planetu, na které žijeme. A tak velké cíle se neobejdou bez malých detailů. Proto jsme v roce 2018 dali hlavy a možnosti dohromady a poprvé představili katalog udržitelných dárků, který přinesl zajímavé tipy na dárky od našich členů, které jsou originální a dávají smysl. 

Katalog byl oblíbený u firem, jež v něm hledaly inspiraci na udržitelné dárky pro své zaměstnance i firemní partnery. Stejně tak před Vánocemi vybírala dárky pro své blízké řada lidí. Letos jsme se rozhodli naše úsilí posunout o krok dál a dát katalogu udržitelných dárků novou tvář. Spojili jsme proto síly se sociálním podnikem Ergotep a společně vytvořili v Česku ojedinělý společensky odpovědný e-shop Nakup na Dobro. Snažíme se jím změnit nákupní chování zákazníků směrem k udržitelnosti, u jednotlivců začínaje, velkými firmami a státní správou konče. Vlastně v praxi naplnit vizi Asociace. Věříme totiž, že lidé dají přednost nákupu, který je udržitelný, a podpořit lokální podniky i neziskové organizace. Jen doposud nevěděli, kde takové dárky najít. 

Proč by lidé a firmy neměli nakupovat klasické firemní dárky jako klíčenky, propisky nebo hrníčky? 

Obrátím to, a naopak řeknu důvody, proč by měli začít uvažovat, kde a kdo vyrábí produkty, které sami darují, nebo i dostávají. Na e-shopu Nakup na Dobro najdete pouze výrobky a produkty od stovky českých drobných podnikatelů, sociálních podniků, chráněných dílen a dobročinných projektů řady neziskových organizací, protože věříme, že jejich činnost si zaslouží podporu. My se snažíme je udržet ve hře. Každý má možnost svým nákupem ovlivnit naši společnost a darovat dárek s dopadem. Takový dárek jistě udělá radost jak obdarovanému, tak tomu, kdo ho daroval, a především tomu, kdo ho s ohledem na přírodu udržitelně vyrobil.

Podle čeho vybíráte firmy, které vám mohou udržitelné dárky dodávat?  

E-shop Nakup na Dobro je společným projektem všech našich členů. Na jedné straně stojí odpovědní dodavatelé a jejich udržitelné produkty, které pečlivě z řad našich členů vybíráme. Na druhé pak pomáhají naplnit naši vizi velké společnosti, které e-shop využívají jako inspiraci pro nákup odpovědných reklamních dárků pro své partnery a zaměstnance. Již nyní společně s firmami pečlivě vybíráme dárky, které na Vánoce darují svým zaměstnancům. A na e-shopu Nakup na Dobro nabízíme sortiment smysluplných udržitelných dárků a reklamních předmětů. Vedle designových upcycle výrobků či bio a fairtrade produktů zde najdete také charitativní předměty a služby, jejichž koupí podpoříte neziskové organizace jako například Adra či Lékaři bez hranic. Ne vždy totiž musí mít dárek materiální podobu. No a nechybí ani originální udržitelné doplňky či oblečení, zero-waste a ekologické vychytávky do domácnosti nebo pro nerozhodné vouchery na zážitky nebo i poukazy k nám do eshopu.

  

Na e-shopu jsou k dostání například doplnitelné láhve na pití nebo fairtradová káva. (Foto: archiv Asociace společenské odpovědnosti)

Je pro vás kritériem nejen to, odkud dárky pocházejí, ale také to, aby byly skutečně praktické do života a neskončily v koši? 

Určitě je to jedním z našich hlavních kritérií. Nakup na Dobro má navíc ambici stát se zcela udržitelným e-shopem. Recyklujeme obaly, při balení dáváme druhou šanci již použitým krabicím a jiným obalovým materiálům. K výplni balíků vyrábíme kartonové střiže vlastní výroby nebo vlnitou papírovou lepenku. Zboží je uskladněno v budově, která je napájena elektřinou z fotovoltaiky a vytápěná tepelným čerpadlem. Zcela unikátní je pak stoprocentně uhlíkově neutrální ekologická doprava. Tu e-shop Nakup na Dobro nabízí díky partnerství s dopravcem DPD, jenž zákazníkům balíčky doručí ekologicky až do domu, například na kole. Navíc zcela zdarma, ať už je hodnota nákupu jakákoli. Nákupem na Nakup na Dobro navíc dáte práci více než desítce lidem se zdravotním postižením, kteří se o jeho chod starají. 

Myslíte si, že Češi mají zájem o udržitelné výrobky? 

Udržitelné podnikání a udržitelná spotřeba se staly v Česku nejenom společenským trendem, ale pomalu se stávají i samozřejmostí. To, že je o udržitelné dárky ve společnosti rostoucí zájem, dokládá i aktuální výzkum, který pro nás před spuštěním e-shopu provedla výzkumná agentura Ipsos. Při výběru dárků udržitelnost zohledňují 4 z 10 Čechů, a dokonce každá druhá žena. Tím hnacím motorem změn jsou v současné době určitě negativní dopady změny klimatu na naši planetu, které jsou cítit stále citelněji. Změna klimatu je bezesporu jednou z největších výzev současnosti. Důraz na ekologii a udržitelnost z preferencí zákazníků a chování firem nevymizel ani navzdory krizi způsobené pandemií covid-19. Stejně tak spotřebitelé promítají udržitelnost do toho, jak žijí a co nakupují. Více než polovina Čechů deklaruje, že jsou při výběru produktů a služeb ovlivněni mírou společenské odpovědnosti firem a jsou ochotni si za ni připlatit. To vše nahrává tomu, že e-shop s udržitelnými produkty a dárky má v e-commerce smysl, a věříme, že ho čeká slibná budoucnost. 

Jaké byly začátky spouštění e-shopu, s čím jste se potýkali? 

Spuštění bylo trochu stresující, to asi potvrdí každý, kdo e-shop někdy stavěl. Měli jsme vysoké požadavky na grafiku i jeho funkčnost. Technické řešení e-shopu pro nás zajistila společnost KomTeSa na zcela nové platformě Elasticr. E-shop tedy běží na vlastní platformě a jeho vývoj se přizpůsoboval zcela našim potřebám. Na jaře jsme právě na podporu vzniku e-shopu a jeho vývoj rozjeli crowdfundingovou kampaň na Hithit, která byla úspěšná. To nás zároveň utvrdilo v tom, že o e-shop je ve společnosti zájem, a nic nebránilo tomu, ho v průběhu léta se vší vervou spustit. 

Jedním z udržitelných a praktických produktů na Nakup na Dobro je i znovupoužitelná svačinová kapsa. (Foto: Anna Kovačič) 

Když ten dárek koupím, kam jde výtěžek? 

O provoz e-shopu v Havlíčkově Brodu, kde máme hlavní sklad, vyřizování a balení objednávek, ale i zákaznický servis se v současné době stará více než desítka zaměstnanců s handicapem. Dodávku zboží do e-shopu totiž pro Asociaci zajišťuje sociální podnik Ergotep. Prodej odpovědných a udržitelných produktů vytváří kvalitní práci pro handicapované lidi a možnosti jejich rozvoje. Koupě jakéhokoliv produktu z nabídky e-shopu navíc podpoří i další lidi se zdravotním znevýhodněním jako například ženy s epilepsií nebo zaměstnance s duševním onemocněním či sluchovým postižením. Většina výrobků z nabídky e-shopu totiž pochází z výroby chráněných dílen či sociálních podniků. Nákup u nás má tedy přímý dopad na byznys českých lokálních organizací a sociálních podniků. Dárek můžete pořídit i od řady neziskových organizací a přispět tak na jejich dobročinnou a prospěšnou činnost. Díky tomu, že u nás mají zákazníci ekologickou dopravu zcela zdarma, ušetřené peníze za dopravu mohou věnovat na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě v okolí našeho skladu na Vysočině zakoupením sazenice stromů. O jejich výsadbu se postará Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s organizací PEFC (certifikační systém pro vlastníky lesů, pozn. red.).

Jaký je prozatím zájem o Nakup na Dobro? 

Máme za sebou pár týdnů od spuštění. Postupně již za ostrého provozu vychytáváme a ladíme poslední detaily. Vše naštěstí běží, jak má. V průběhu léta ještě e-shop napojíme na novou platební bránu GoPay a bezplatnou dopravu DPD rozšíříme také o výdejní místa. S firmami postupně individuálně ladíme jejich velké firemní objednávky a připravujeme se na vánoční sezónu, která pro nás bude naprosto klíčová. 

Máte s Nakup na Dobro ještě další plány do budoucna? 

E-shop je prozatím společným projektem platformy Asociace společenské odpovědnosti a sociálního podniku Ergotep a v příštím roce se chystáme udělat z něho samostatnou právní formu. Chceme ho také připravit na růst do dalších zemí. Jsme totiž přesvědčeni, že jeho vize je unikátní a může být konkurenceschopný i v zahraničí. 

Foto: Archiv asociace společenské odpovědnosti

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články