Kam posune 100 mentorů startup za tři měsíce? Navštívili jsme StartupYard Demo Day

Kam posune 100 mentorů startup za tři měsíce? Navštívili jsme StartupYard Demo Day

21. úno 2020 Matyáš Vejskal 5 min

Ve středu 19. února proběhl v pražském divadle Royal event Demo Day, představující šest startupů z 11. ročníku akceleračního programu StartupYard. Na pódiu se s krátkou prezentací vystřídali zakladatelé projektů Qoobus, Symbolt, iKast, Piixpay, 24 Vision System a Boom’n’rank. Poslední dva uvedené jsou původem z ČR, zbývající čtyři pocházejí z různých evropských zemí. Celý event uváděl CEO akcelerátoru StartupYard Cedric Maloux. Jakou revoluci představuje každý ze startupů? A jak hodnotí účast v akceleračním programu jejich zakladatelé?

StartupYard je akcelerační program trvající tři měsíce, do kterého vstupují pečlivě vybrané projekty, především ty zaměřené na technologie. V rámci tří fází programu každý founder projde více než 100 schůzkami s mentory, investory a partnery firem na různých trzích. V druhé části může využít nabídky workshopů a svůj byznys model dotáhnout k dokonalosti před finálním laděním prezentace pro investory. Vyvrcholením programu je pitch na Demo Day, kde se startupy představí veřejnosti. Programu se od roku 2011 zúčastnilo přesně 78 startupů, 57 procent z nich nadále funguje a úspěšně dokončené investice do projektů přesahují 30 milionů eur.

Pojďme se tedy blíže podívat na letošní šestici úspěšných.

Boom’n’rank

První startup Boom"n"rank pochází z ČR a jde o platformu, která nabízí marketérům, velkým mediálním domům či e-commerce hráčům revoluci procesu tvorby digitálního obsahu jako článků, landing pages či příspěvků na sociální sítě. Boom’n’rank zpracovává dostupné údaje o trendech a navrhuje témata pro další články stejně jako úpravy titulků a SEO stávajících textů tak, aby byly lépe dohledatelné na internetu.

„Do StartupYardu jsme šli jen s nápadem, že se chceme přestat věnovat consultingu jako službě a vyvinout produkt, který by obsahoval naše know-how. Na začátku akceleračního programu jsme měli jen nápad a hrubý skript, celá aplikace vznikla až v průběhu. Bylo skvělé, že se v posledním týdnu zapojil celý šestičlenný tým,” hodnotí účast ve StartupYardu Martin Kůra, spoluzakladatel a CEO Boom’n’rank.

Martik Kůra, spoluzakladatel startupu Boom"n"rank prezentoval jednoduchost, se kterou lze vytvářet úspěšnější obsah.

Symbolt.io

Jste grafik? Zadávali jste nějakému grafiku ke zpracování? Tak víte, jak komplikované může být neustálé přeposílání PDF souborů s postupně zvyšující se verzí a evidování všech připomínek a revizí, obvykle zasílaných e-mailem. A stejně dobře to ví i Leart Zogjani se svým bratrem Elianem původem z Kosova, kteří Symbolt.io založili. Přinášejí na trh nástroj kombinující Google Docs a grafické nástroje od Adobe, ve kterém klient zvládne snadno upravovat vady textu a předávat komentáře grafikovi, který je přímo v platformě zapracuje. Celá spolupráce se tak zrychluje, projasňuje a zjednodušuje. Symbolt má nyní za cíl získat na rozvoj 250 tisíc eur.

24 Vision System

Druhý z českých zástupců byl 24 Vision System, který se zaměřuje na automatizaci kontroly kvality ve výrobě s obrovským rozptylem konfigurací finálního produktu. Martin Cviček, prezentující za startup, překvapil při prezentaci sdělením, že jen sedačka v novém voze může mít až 2000 různých konfigurací. To člověk jen těžko uhlídá, a dává tak smysl svěřit kontrolu pokročilé AI. Startup v současnosti hledá 600 tisíc eur na další rozvoj.

PŘEČTĚTE SI: 24 Vision odhalí „zmetky“ na pásu. „Z výrobní linky už nevyjede vadný kus,“ slibuje CEO Martin Hriško

„Akcelerační program a všechny schůzky s mentory nám pomohly upustit od naší snahy rozšiřovat službu o další funkce pro různé trhy a použití. Rozhodli jsme se zaměřit na konkrétní použití, pro konkrétní zákazníky a po našem pilotním programu v Hyundai věříme, že v automotive sektoru budeme za pár let jedničkou,” říká Martin Cvrček, spoluzakladatel a CTO 24 Vision System.

Martin Cvrček je CTO a spoluzakladatel startupu 24 Vision System, který automatizuje kontrolu kvality.

Qoobus

Dalším projektem je platforma Qoobus původem z Moldávie, zaměřená na analýzu big data, která má zjednodušit a zefektivnit transport nákladu po Evropě, potažmo celém světě. Tento sektor je stále zavalen papírovými formuláři, většina přepravy je odbavována malými neefektivními dopravci, takže jsou i ceny logicky zbytečně vysoké. Qoobus slibuje snadnou optimalizaci celého procesu, což povede k rychlejší, levnější přepravě pro všechny.

„Není to o tom, jak schůzky s jednotlivými mentory změní váš byznys, je to o tom, jak změní vás jako podnikatele. To je pro mě největší přínos celého akceleračního programu. Tři měsíce strávené v Praze za to určitě stály,” vysvětluje Mihail Cernei, zakladatel a CEO projektu Qoobus.

Zakladatel startupu Qoobus Mihail Cernei přináší novinku do světa logistiky.

iKast

Televizní vysílání zažívá s příchodem streamovacích platforem jako Netflix ukázkovou revoluci. To potvrzuje i Cedric Monnier, který působil v televizním průmyslu nejen ve Francii přes 20 let. Nyní se pustil do SaaS projektu, který spojuje tvůrce obsahu se streamovacími platformami i diváky, přičemž nastavuje pomocí Smart Contracts transparentní vztahy, které slouží jako základ pro spravedlivou alokaci zisků. Do začátku iKast hledá 450 tisíc eur, přičemž v rámci StartupYard již mají 60 procent této částky předjednáno.

Piixpay

Kryptoměny jsou velmi populárním trhem, což potvrzuje i estonský startup Piixpay. Jako zásadní problém vnímá těžkopádnou převoditelnost měn FIAT na kryptoměny. Piixpay nabízí směnu Bitcoinu na eura či jinou měnu rychle a snadno pro všechny e-commerce podniky či kryptoměnové burzy. Stačí vložit HTML kód na stránku a e-shop může přijímat tržby v kryptoměnách bez rizika fluktuace cen, protože ty jsou instantně převáděné na euro. Startup má za sebou už slušné výsledky, konkrétně převedené prostředky v hodnotě 25 milionů eur. Nyní hledá investici ve výši 650 tisíc eur na další rozvoj.
„Nejvíc si na účasti v akceleračním programu StartupYard vážím kontaktů s důležitými partnery a investory ve střední Evropě,” dodává George Groshkov, spoluzakladatel a Head of Growth Piixpay.

A co bude dál?

Startupy prošly intenzivním kolem mentorování, následovaného workshopy a nyní se i oficiálně představily veřejnosti. Jejich prezentace si můžete prohlédnout v tomto videu:

Nyní jim zbývá najít vhodného investora a začít šlapat do růstu. Jak nám při eventu prozradil CEO StartupYardu Cedric Maloux: „Teď už musíme jen čekat a doufat, ať tyto startupy brzy zazáří.” Akcelerační program končí oficiálně 28. února, a pokud byste měli zájem setkat se se zakladateli a probrat možnou spolupráci či investici, teď je ten pravý čas je kontaktovat.

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články