Metoda z ČVUT pozná, kdy je fotografie zfalšovaná. Může mít významný dopad na trh s uměleckými díly
Petr Páta z katedry radioelektroniky a současně děkan Fakulty elektrotechnické na ČVUT. Foto: ČVUT

Metoda z ČVUT pozná, kdy je fotografie zfalšovaná. Může mít významný dopad na trh s uměleckými díly

12. říj 2022 Ivan Horák 2 min

Na Fakultě elektrotechnické ČVUT vznikla metoda, která umožní identifikovat padělky autorských snímků. Výzkumníci vyvinuli postupy pro ověřování originálních autorských tisků.

V éře digitální fotografie je totiž obtížné prokázat, že disponujete skutečně autorským tiskem, protože si každý může takřka „podomácku“ vytisknout jakoukoli fotku. Nejen toto bylo impulsem k výzkumu na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT. Jeho výsledky budou mít významný dopad všude tam, kde záleží na tiskové kvalitě dokumentů, určených pro dlouhodobou archivaci.

Výtvarná fotografie, papírové dokumenty a další části tisku, které si mají v čase uchovat hodnotu, potřebují spolehlivé techniky a média vhodná pro účely dlouhodobé archivace.

Nová metoda z ČVUT rozliší kvalitní tisky a falza pomocí hyperspektrálních kamer. Ty na rozdíl od těch klasických rozdělují světelné spektrum do mnoha malých vlnových pásem. Díky tomu hyperspektrální kamera zaznamená kompletní spektrum dopadajícího světla na každém pixelu. U každého objektu tak zjistí jeho unikátní spektrální signaturu. Jde o velice detailní informace o každém tisku.

Náročné i pro odborníka

Pro archivní tisky se převážně využívají světlu a UV záření odolné inkousty na bázi pigmentu. Velmi často jsou však z finančních důvodů nahrazovány nebo falšovány barvami, které mají nižší - v průměru čtvrtinovou - odolnost proti vyblednutí a jsou pro archivaci nevhodné. Rozeznat ale pouhým okem rozdíl mezi tiskem na bázi pigmentu a jeho levnější variantou na bázi barviv, je často obtížné i pro odborníka; naše metoda představuje jednoduchý nástroj pro jejich jednoznačné rozlišení,“ říká za autorský tým profesor Petr Páta z katedry radioelektroniky a současně děkan FEL.

S ohledem na výrazný potenciál uplatnění u autorského tisku probíhá výzkum na FEL ČVUT v Praze ve spolupráci se společností FOMEI, která podniká mimo jiné v oblasti fototisku. Firma kooperuje s profesionálními fotografy a galeristy, kteří by ocenili možnost jednoznačného detekování padělků. Mělo by to velmi pozitivní dopad na daný segment trhu s uměleckou grafikou a fotografií.

Potvrzení dlouholeté stálosti

Fotografie a umělecká grafika se stává předmětem větších a větších investic. „Sběratelé umění rozšiřují své sbírky o digitálně tištěné fotografie a požadují k nim certifikát potvrzující autorství, unikátnost či limitovanost dané série, a také potvrzení dlouhodobé obrazové stálosti. Pokud takový certifikát chybí, je to první signál k opatrnosti. Navrhovaná metoda může odhalit nasazení papírů a inkoustů s nízkým archivačním potenciálem, nebo naopak jak autorovi snímku, tak majiteli fotografie potvrdit dlouhodobou stálost, tedy velmi pomalé stárnutí,” říká Jan Kaiser, produktový manažer společnosti FOMEI, který na výzkumu s FEL spolupracuje.

Metoda hyperspektrálního zobrazování má všechny předpoklady uplatnit se vedle uchovávání uměleckého dědictví a archivnictví například také v biologii při monitorování rostlin vystavených stresu. Hyperspektrální kamera je schopná rozlišit zdravé rostliny od těch, které jsou napadené škůdcem či trpí nedostatkem vody či živin. Jejich stres se projevuje změnou fyzikálních vlastností, jako je například spektrální odrazivost, což dokáže kamera zaznamenat. Výzkumníci z FEL také ověřují další možnosti aplikace své metody v dalších vědeckých a průmyslových oblastech.


Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články