Investoval do vzdělávání z vlastní kapsy a založil startup. Učitel chce dostat děti až k hranici vesmíru

Investoval do vzdělávání z vlastní kapsy a založil startup. Učitel chce dostat děti až k hranici vesmíru

12. dub 2021 Šárka Mrázová 6 min

Vypustit vlastní stratosférický balon až k hranici vesmíru a pořídit unikátní fotografie zakřivení Země z výšky 30 kilometrů. Tento sen si zřejmě splní žáci z téměř padesáti základních a středních škol v Česku, kteří se přihlásili do projektu Dotkni se vesmíru. Vymyslel ho učitel a nadšenec do kosmonautiky Rostislav Konopa, aby přispěl k rozvoji a výuce technických předmětů. Loni během druhé vlny pandemie koronaviru založil startup STEAM Academy a stratosférické balony jsou jeho pilotním projektem, jenž odstartoval letos na konci března.

„Jsem vystudovaný češtinář a s technikou vlastně nemám moc společného. O projektu balonu jsem ale uvažoval dlouho a hledal jsem někoho, kdo by byl stejný šílenec a vesmírný snílek jako já,” řekl pro StartupJobs Newsroom učitel Konopa, který má za sebou 17 let praxe ve školství. Oslovoval různé lidi s technickým vzděláním, až zjistil, že v jeho bývalém skautském středisku funguje radioamatérský kroužek OK1RAJ, kde potkal vývojáře Michala Rybku a jeho tým, s nímž na projektu spolupracuje. „Michal je pro mě něco jako český Elon Musk. Nejenže ho to nadchlo, ale celý projekt od základu technicky navrhl a vymyslel. Je úžasný tím, že nad věcmi přemýšlí funkčně, ekonomicky a ekologicky,” pochvaluje si spolupráci.

Sdílet zkušenosti, úspěchy i omyly

Rostislav Konopa chce změnit často rezervovaný a obávaný přístup dětí k výuce matematiky, fyziky a přírodních věd. Aby místo vzorců a tabulek získaly zkušenost, že věda je plná zajímavých pokusů, bádání a experimentů. Školám nemůžeme zaručit, že se každý balon dostane až do stratosféry nebo že je všechny dohledáme, je to vědecký experiment a ta vzdálenost a náročnost na technologie je ohromná. Jde ale o to, že žáci mohou navzájem sdílet svoje zkušenosti, úspěchy i omyly, a tím se učit na věci, která je z hlediska výuky zcela konkrétní,” vysvětluje smysl projektu.


Projekt Dotkni se vesmíru má přispět k rozvoji a výuce technických předmětů. (Foto: Dotkni se vesmíru)

O experiment byl mezi školami podle něj velký zájem, nakonec se do něj zapojí 48 základních a středních škol a gymnázií z celé ČR a jedna z východního Slovenska. Balony budou vypouštět v září a říjnu z Prahy v několika hodinových intervalech dvakrát denně. Projekt, který začal letos symbolicky na Den učitelů 28. března, potrvá do 11. až 12. prosince, kdy se uskuteční slavnostní konference v Planetáriu hl. města Prahy.

Školy, na které se nedostalo, mohou těm přihlášeným pomoci vypuštěné balony poslouchat a trasovat. “Poslouchat je bude moct každý, kdo má od nás přijímací stanici. Kdo ne, ten je může sledovat na aplikaci, kterou jsme k tomu vyvinuli. Payload, takzvané užitečné zatížení, balónu vysílá rádiové signály s velkým dosahem,” poznamenal Konopa. Předpokládá, že signály sond bude možné poslouchat ve střední Evropě a na mapách je uvidí statisíce lidí.

Projekty, které přesáhnou hranici běžné výuky

Konopa vložil do rozjezdu projektu své úspory. Vnímá ho jako investici na trhu vzdělávání a tvrdí, že na něm nechce primárně vydělat (projekt vzniká jako open source), ale otevřít veřejnou diskusi o změně způsobu výuky v polytechnických vědách. V rámci startupu STEAM Academy, který ve zkratce skrývá Science, Technology, Engineering, Art, Math, chce ale uskutečnit i další technické projekty, a proto začal část peněz na Dotkni se vesmíru vybírat přes veřejnou crowdfundingovou kampaň na Donio Plus.

PŘEČTĚTE SI: Donio se v krizi osvědčilo. Získalo další miliony od Mitonu a chystá se otevřít neziskovkám

“Počítali jsme s tím, že nás podpoří nějaké nadace a fondy a že se nám podaří získat peníze od firem podporujících vzdělávání, ale tím, jak jsme spadli do nejhoršího bodu v pandemii, zákazu vycházení, tak se podařilo získat jen zlomek peněz,” připouští Konopa. Mezi prvními projekt podpořil i podnikatel a matematik Karel Janeček, který do něj vložil symbolických 121.121 korun a koupil první prototyp stratosférického balonu. Číslo 21 Janeček totiž považuje za výjimečné a obsahuje pro něj řadu významů.

Projektu se zúčastní téměř pět desítek škol z Česka a Slovenska. (Foto: Dotkni se vesmíru)

Osmiměsíční projekt stratosférického balonu vyjde podle Konopy školu na 29 tisíc korun. Je přesvědčen, že i tak je to pro školy výhodné. Je to kosmonautika, nejdražší je technologický vývoj sondy a dostat balon nahoru. Balony budeme plnit heliem, které je mnohem dražší než vodík, u něhož panují bezpečnostní omezení. Každý balon bude pojištěný na milion euro, musí projít řadou testů, které vyžadují předpisy a zákon o civilním letectví. Dalo by se říct, že 30 procent ceny tvoří vývoj, 30 procent metodická a pedagogická podpora školám a žákům, kterých je nyní v projektu kolem 700, a zbytek stojí dostat balony nahoru,” vypočítává náklady. Obdivuhodní jsou podle Konopy zejména ředitelé škol, kteří tento vzdělávací projekt ve výuce během pandemie podpořili. Protože jsou nyní přetížení organizací a neustálými změnami výuky, ačkoli to řada rodičů nedoceňuje, dodává s respektem k vedení škol.

Pokud by se na Donio Plus podařilo projektu vybrat cílových 600 tisíc korun, zaplatilo by se metodické a technologické zázemí týmu, které bude poskytovat osm měsíců podporu školám a pedagogický výzkum, který by měl zjistit zkušenosti učitelů a aktivity žáků v průběhu trvání celého projektu. Zároveň by Konopa snadněji rozjel i další projekty v rámci startupu STEAM Academy. V rámci něj plánuje další kosmické projekty a vznik výukových stavebnic podporujících kreativitu a bádání, rozvoj robotiky ve školách, ale jako skaut i pořádání netradičních volnočasových aktivit pro děti, jako je lukostřelba, chov včel nebo speciální kurzy přežití ve volné přírodě. Zkrátka aktivity přesahující horizont běžného vyučování směrem k badatelské výuce, která je efektivnější a podporuje v dětech touhu poznávat.

Foto: Unsplash

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články