I kdyby už nevznikl jediný kus plastu, do konce života máme co dělat, tvrdí autoři recyklovaného nábytku Plastic Guys

I kdyby už nevznikl jediný kus plastu, do konce života máme co dělat, tvrdí autoři recyklovaného nábytku Plastic Guys

Zuzana Hübnerová 23. kvě 2021 6 min

Dávat plastu nový život. To je hlavním posláním Plastic Guys. Studenti Fakulty stavební VUT v Brně Marco Aulisa, Ondřej Venclík a Štěpán Macek se při studiu pustili do sběru plastového odpadu, jeho čištění a zpracování. Před dvěma lety vzbudily zájem jejich plastové domky zvané Útulny. Teď se zaměřili na další produkty a dodávají například plastový nábytek do kaváren či stoly do zasedacích místností firem. Shodují se, že i kdyby už se nevyrobil jediný kus plastu, oni i jejich budoucí potomci by měli co recyklovat. 

Přes rok testovalo a vylepšovalo trio studentů z FAST VUT, kteří si říkají Plastic Guys, svou unikátní plastovou desku. Ta nyní tvoří základ drtivé většiny toho, co tento startup nabízí. Neobvyklost desky spočívá zejména v tom, že je vždy vyrobena z jedné skupiny plastů. Což zaručuje její recyklovatelnost do budoucna.Nemyslíme jen na současnost. Nejde nám o to hrozně zbohatnout a nechat starost s tím, co s danými věcmi dál, na dalších generacích. To, že je daný produkt vždy z jediné skupiny plastů, nám umožňuje ho opravovat pořád dokola. Když se například stolek poškrábe nebo mu někdo urazí roh, není problém ho spravit a dál používat,” vysvětluje Ondřej Venclík. 

Desku nabízejí Plastic Guys ve dvou základních rozměrech, a to padesát na osmdesát centimetrů a sto na sto centimetrů. Cena za metr čtvereční pak začíná na necelých čtyřech tisících korunách. Ačkoliv deska přirozeně řadu zákazníků vede k poptávání stolů, umí trojice vyrobit i řadu dalších produktů. „Není problém desku například nařezat na špalíčky a z toho pak něco dál tvořit, poslat ji na CNC nebo vodní paprsek,” potvrzuje Venclík s tím, že kavárnám například dodávají i držáky na kávu vyrobené z plastového odpadu, který často vyprodukovala sama kavárna.


Plastic Guys nabízí nábytek i doplňky z použitých plastů. Lidé je pořizují do firem i domácností.

Kromě toho, že umí startup zpracovat odpad samotného podniku a doslova ho přetavit v něco nového, vybírá plasty i od podniků, které by ho jinak pálily či skladovaly.Zbavovat se plastu stojí peníze. Letos je to tisíc pět set korun za jednu tunu. Pro řadu firem je proto zajímavější to dát nám. Jednak ušetří, a ještě tím dají plastu nové využití,” vysvětluje Marco Aulisa.  

Jedna deska za půl hodiny díky nové technologii

Mezi jejich zákazníky patří celá škála společností i jednotlivci. Dodávají vybavení či doplňky do bank, pojišťoven, gastro podniků, umělcům i soukromníkům.Bezva je, že každý v té desce vidí něco jiného. Je to univerzální základ, ze kterého vycházíme. Může to být ozdoba na zeď i zcela jiný produkt, ve kterém by nikdo desku neviděl. Od tácu na servírování po lavičku,” dodává Ondřej Venclík. 

Venclík, Aulisa a Macek nyní zpracovávají vše od poptávky po instalaci ve třech. „Jedeme na dvou strojích a v průměru zvládneme čtyři až pět zakázek za měsíc. Zároveň jsme už ale začali spolupracovat s dalšími lidmi například na návrzích a nyní také plánujeme pořizovat další vybavení a přibrat nové lidi do výroby,” říká Aulisa s tím, že budou brzy přecházet na novou technologii, která výrobu značně urychlí. Nyní trvá výroba jedné desky v průměru hodinu. S novým strojem by se měl čas zkrátit zhruba na polovinu. 

Kromě nové technologie a lidí do výroby plánují Plastic Guys letos i další novinku. Chtějí nabídnout katalog základních produktů, ze kterých si zákazníci budou moct vybrat. „Kvůli těm, kteří za námi přichází, že by něco chtěli, ale nevědí, co přesně, jsme se rozhodli dát dohromady stálou základní nabídku. Tak, aby mohli jen ukázat na to, co by se jim líbilo nejvíc,” vysvětluje Marco Aulisa. 


Zachovat si osobní přístup i lokálnost

Ačkoliv se shodují, že do budoucna pravděpodobně přibude i e-shop, zatím se tomu vědomě brání. „Naše práce je založená na osobním přístupu. Rádi se zákazníky potkáváme, bavíme. Můžeme jim poradit a zároveň dělat trochu osvětu. Je velký rozdíl vyrábět stůl na zakázku, když víme, do jakých prostor přijde. Je to mnohem zábavnější a zajímavější. Na e-shopu si náš produkt někdo objedná, ale vůbec nebudeme vědět, kdo to je, kam daná věc přijde,” říká Ondřej Venclík. Zároveň jim podle něj zatím osobní přístup dobře funguje i z hlediska byznysového. Získáváme tím řádu nových kontaktů. Lidé nás propojují s dalšími a mnohdy se tak dostáváme k novým spolupracím,” vysvětluje. 

V chystaném katalogu si lidé budou moct vybrat z nabídky. E-shop ale zatím Plastic Guys nechtějí.

Plastic Guys by také chtěli zůstat co nejvíc lokální. I proto, že ve střední Evropě nemají konkurenci. Jejich práci už ale poptávají například z Německa či Rakouska.Tomu, co děláme, se moc lidí nevěnuje. Jsou kluci v Holandsku, ale kvalita jejich práce je srovnatelná s tou naší, zatímco ceny jsou diametrálně odlišné,” podotýká Venclík. 

Toho, že by kvůli vzrůstajícímu trendu alternativních materiálů přišli o práci, se Plastic Guys nebojí. „My jsme rádi, že se přechází na nerez, sklo, bambus a jiné alternativy. Jádrem toho, co děláme my, je udržitelnost a méně odpadů, takže jakékoliv iniciativy v tomto směru vítáme. Ale i kdyby se teď zastavila výroba plastů a už se na světě nevyrobila od zítřka jediná plastová věc, tak budeme mít do smrti co dělat. Za padesát let, co se plast používá, je ho na planetě takové množství, že by měly co dělat i naše děti, aby ho zrecyklovaly,” uzavírají Ondřej Venclík a Marco Aulisa. 

Foto: Plastic Guys

Zuzana Hübnerová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články