Firmy chtějí pěstovat bylinky či zeleninu. The Greenest Company vyvíjí speciální vertikální zahrady do kanceláří

Firmy chtějí pěstovat bylinky či zeleninu. The Greenest Company vyvíjí speciální vertikální zahrady do kanceláří

Zuzana Hübnerová 27. kvě 2020 4 min

Utrhnout si do pití snítku čerstvé máty, po cestě do kuchyňky posbírat zralá rajčata. Situace, která možná bude už brzy v některých firmách zcela běžně k vidění. The Greenest Company, která dlouhodobě řeší kvalitu pracovního prostředí a dodává do českých kanceláří mimo jiné i mobilní zelené stěny, totiž přichází s novinkou. Takzvané vertikální zahrady umožní majitelům pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu i v uzavřených prostorách. První jedlé zelené stěny poputují brzy do Německa.

V práci stráví lidé přibližně 60 procent aktivního času a více než 25 let svého života. Proto začal před několika lety český startup The Greenest Company řešit kvalitu pracovního prostředí a jeho vliv na lidské zdraví, produktivitu i spokojenost. „Kvalita pracovního prostředí je neskutečně složitá a komplexní skládačka zahrnující světlo, teplo, akustiku, kvalitu vzduchu, ergonomii, materiály, firemní kulturu a řadu dalších faktorů,“ upozornil v rozhovoru pro Startupjobs Newsroom Jindřich Fialka, CEO The Greenest Company.

Nejprve proto český startup vyvinul senzory a začal sbírat data o kvalitě prostředí v kancelářích pomocí aplikace Space Monitoring. Následně nabídl mobilní zelené stěny Space Plant. „Jedna z nejlepších věcí, kterými lze zlepšit prostředí, je živá příroda. Řeší totiž několik problémů naráz. Umí vyčistit vzduch, reguluje vlhkost, zlepšuje náladu. Má dopad na řadu dílčích faktorů,“ vysvětlil Fialka.

Podle něj se od počátku téměř všechny firmy, do kterých mobilní zelené stěny dodávali, zajímaly o to, zda mohou běžné kancelářské rostliny vyměnit například za bylinky nebo rajčata. „Lidi to okamžitě napadne. Všichni chtěli vědět, jestli tam mohou mít i něco víc než jen obyčejné rostliny. My jsme ale tuhle myšlenku dlouho odkládali, protože z hlediska biologie, chemie, technologie i filosofie je to úplně jiný produkt,“ uvedl Fialka.

PŘEČTĚTE SI: Pomocí kávovníků měří vzduch a hluk v kancelářích. „Soustředění umíme zvednout o 30 procent,” říká Jindřich Fialka z The Greenest Company

Zelené stěny čistí vzduch, vertikální zahrady tuží kolektiv

I přes počáteční zdráhání se nakonec do vývoje toho, co nazývají vertikální zahradou, rozhodli pustit. Jindřich Fialka ale upozorňuje, že tento produkt je v podstatě přesným opakem jejich zelené stěny Space Plant. „Naprosto se liší už ve svém smyslu. Zatímco zelené stěny jsou vymyšlené tak, aby se o ně musely firmy starat co nejméně, vertikální zahrada vyžaduje zapojení zaměstnanců. Rostliny v zelených stěnách pomocí světla, hnojení i způsobu pěstování regulujeme tak, aby nerostly ani příliš pomalu, ani příliš rychle. Aby v ideálním případě zůstávaly přibližně stále stejné. Když ale člověk něco pěstuje, musí být s rostlinou v kontaktu. Musí vědět, kdy ji přistřihnout, přihnojit, kdy sklízet plody,“ upozornil Fialka s tím, že jsou navíc nároky malých rostlinek mnohem větší. „Když rostlina klíčí a má malé lístky, vyžaduje mnohem více světla a živin, což je v kancelářských prostorách obtížněji řešitelné,“ dodal Fialka.

Autoři museli vyřešit například výšku pater, aby se k rostlinám dostalo dostatečné záření nutné pro růst

Vyřešit museli i použitou technologii. K pěstování běžných pokojových rostlin totiž využívají hydroponii. „Díky tomu, že jsou květiny ve vodném roztoku, zabraňujeme existenci škůdců. Pěstování rostlin bez substrátu je čistší a vhodnější i pro případné alergiky z řad zaměstnanců. Problém ale je, že ne všechny druhy bylin a zeleniny lze hydroponicky pěstovat,“ vysvětlil Fialka. Kromě většiny bylinek lze do stěny zasadit například salát či menší zeleninu. „Třeba rajčata by ale vyžadovala tolik energie, že se to už nevyplatí,“ podotkl.

Produkt musí být jednoduchý a zábavný, myslí si Fialka

První prototyp vertikální zahrady poputuje k zákazníkovi do Německa. „Přál si vyloženě živou kancelářskou stěnu, ve které by mohli zaměstnanci rostliny pěstovat. Dokonce byl ochotný zaplatit vývoj prototypu. Jsme ale domluvení, že pokud se vertikální zahrada osvědčí, můžeme ji nabídnout i ostatním zájemcům,“ uvedl šéf The Greenest Company.

Za produkty The Greenest Company stojí inovační studio Q Designers

Momentálně mají tři varianty stěny, a to jedno, dvou a třípatrovou. Do každého patra se pak vejde přibližně deset rostlin. Podle Fialky jsou pořizovací náklady srovnatelné s běžnou zelenou stěnou a zákazníci si budou moct vybrat, zda chtějí rostliny pouze dodat s tím, že si je sami zasadí, nebo chtějí zahradu v kanceláři mít už nachystanou od odborníků. „Nyní dolaďujeme ještě produkt tak, aby byl uživatelsky co nejjednodušší a nejpříjemnější. Zahradničení musí být zábava. Jinak celá stěna ztrácí smysl,“ uzavřel Fialka.

Foto: archiv The Greenest Company

Zuzana Hübnerová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články