Deskovky od Boardcubator jdou ve světě na dračku. Nejnovější hra získala peníze na Kickstarteru za 17 minut

Deskovky od Boardcubator jdou ve světě na dračku. Nejnovější hra získala peníze na Kickstarteru za 17 minut

20. říj 2020 Zuzana Hübnerová 4 min

Deskové hry od brněnského herního studia Boardcubator si oblíbili fanoušci po celém světě. Svědčí o tom i úspěšné crowdfundingové kampaně. Například hra Project L, která se nyní dočkala vylepšení, získala potřebnou finanční podporu během pouhých sedmnácti minut. Boardcubator v čele s Janem Soukalem a Markem Loskotem se chce zaměřit především na vývoj vlastních deskových her s neotřelým designem a zajímavými herními mechanismy. V budoucnu by hráčům rádi nabídli ještě komplexnější zážitek. Experimentují proto například i se zvukovým designem her.

Bývalý specialista na IT bezpečnost firem a milovník deskových her Jan Soukal před pár lety vymyslel vlastní karetní hru Space Race. Spolu s kamarádem Markem Loskotem ho napadlo využít k vytvoření povědomí o hře i k získání potřebného kapitálu crowdfundingové platformy. „Po práci jsme večer leželi v Kickstarteru a cowdfundingových kampaních a studovali, jak to udělat. Zkusili jsme nakonec spustit vlastní kampaň, která se povedla. Nebylo to samozřejmě tolik peněz, aby nás to uživilo, ale získali jsme potřebnou vstupní investici na vytisknutí a výrobu hry,“ vzpomíná v rozhovoru pro Newsroom Startupjobs Loskot.

Zároveň upozorňuje, že právě výroba je u deskových her ta největší položka.Není to škálovatelné jako software. Hru je potřeba fyzicky vyrobit pro každého zákazníka,“ říká a dodává, že najít spolehlivé výrobce, kteří by dodávali včas a v požadované kvalitě, byl zpočátku velký problém.

Po prvním úspěchu se Jan Soukal rozhodl opustit své dosavadní zaměstnání a věnovat se rozvoji herního studia Boardcubator naplno. Po několika dalších úspěších se přidal i Marek Loskot. „Pořád to ale ještě byl spíš nadšenecký projekt než cokoliv jiného,“ dodává Loskot. Následovalo vydání Interkosmos – rozšíření původní verze Space Race - a v roce 2017 vydání zcela nové hry Project L. „Tým začal pomalu růst a došlo i k většímu dělení rolí. Předtím dělali všichni všechno, což rozvoj firmy brzdilo. Nyní už se nám daří mít práci rozvrženou tak, abychom zvládali vyvíjet novou hru, u toho běžela kampaň na stávající a doručovaly se hry z předchozí kampaně,“ popisuje Marek Loskot fungování pětičlenného týmu stálých zaměstnanců a spolupráci s řadou externistů. „Do budoucna bychom měli firmu rádi více vertikálně členěnou, ale samozřejmě do toho ještě musíme dorůst,“ dodává.

Jádro Boardcubator tvoří nyní pět lidí. Sehnat nové herní designery je podle Loskota velký problém

Boardcubator se snaží nejít cestou tradičních výrobců. Chce totiž na trh přinášet inovativní hry s neotřelým designem. „Děláme věci trochu jinak, než je v deskoherním průmyslu běžné. Přijde nám totiž, že je průmysl poněkud úzkoprsý, jak v designu, tak v herních mechanikách. Díky tomu, že se nemusíme ohlížet na maloobchod, můžeme víc riskovat. Na Kickstarteru nám u zákazníků buď daná věc projde, nebo ne,“ přibližuje Loskot. Dodává, že crowdfundingové platformy obecně velmi pozměnily trh s deskovými hrami. Tvůrci už totiž nepotřebují zavedená vydavatelství, aby svou hru k zákazníkům dostali.

Tým z Brna si také zakládá na tom, že vyvíjí především své vlastní hry. „Nechceme kupovat a dokončovat cizí nápady. Pořád máme několik her v rané fázi vývoje. Rozhodně tedy netrpíme nedostatkem nápadů. Spíš nemáme dost lidí. Sehnat herní designéry je v Česku poměrně složitá věc,“ podotýká Loskot.

V dnešní době je podle něj už v podstatě nemožné vymyslet zcela novou herní mechaniku. Současná herní studia se proto zaměřují především na kombinace a objevování nových rovin hraní. „Hraní deskovek začíná být komplexní prožitek. Mnohem víc se řeší prostředí. Zasahují do toho i digitální média, hry se propojují s aplikacemi. Velmi se mi třeba líbí jeden nápad, který zatím není ještě úplně dotažený. Jedná se o hru částečně ve tmě, kdy pouze takzvaný game master má brýle s nočním viděním. Zhasne se, game master celou situaci promění, následně se rozsvítí a hráči musí reagovat,“ přibližuje nové trendy v deskoherním průmyslu Marek Loskot.

Boardcubator se zase ve hře, kterou nyní vyvíjí, zaměřil na zvukový design. „Lidé většinou děj vidí a čtou v knize nebo aplikaci, sahají na komponenty, přemýšlí, mluví spolu, ale zvukový design samotné hry ještě příliš zapojován není. Myslím si, že například v příběhových hrách zvuková složka a zajímavé ruchy celý zážitek posunou zase o úroveň dál,“ říká Loskot.

Desková hra Project L slaví úspěch na Kickstarteru. Připravuje se verze i pro maloobchod

Od 12. října také Boardcubatoru běží nová kampaň na Kickstarteru. Obavy, zda se do zájmu promítne zhoršující se ekonomická situace a snaha lidí šetřit, se ale nepotvrdily. Potřebné peníze totiž brněnské herní studio vybralo během pouhých sedmnácti minut a po týdnu kampaně má o více než 180 tisíc dolarů víc, než byla původní stanovená částka. „Počet hráčů deskových her roste poslední roky konstantně. Koronavirus tomu asi pomohl, protože lidé hrají víc. Zároveň se nám ale daří udržovat herní komunitu a vracející se zákazníci tvoří i několik desítek procent, což je v klasickém marketingu naprostý sen,“ dodává Marek Loskot s tím, že vztah s hráči je stejně důležitý jako vývoj a design konkrétní hry. „Musíme jim neustále dodávat nový obsah, komunikovat s nimi a zapojovat je do některých rozhodnutí. I díky tomu se nám pak v kampaních takto daří,“ uzavírá Marek Loskot.

Foto: archiv Boardcubator

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články