Čmáranice z Malování, nebo budoucnost virtuálního světa? NFT z pohledu zakladatelů progresivních technologických startupů

Čmáranice z Malování, nebo budoucnost virtuálního světa? NFT z pohledu zakladatelů progresivních technologických startupů

17. kvě 2022 Natálie Vopařilová 5 min

Fenoménem digitálního světa se v posledních letech stala technologie NFT, která si našla své příznivce i odpůrce. Jedná se pouze o nesmyslně naceněné digitální obrázky, do kterých si boháči ukládají své jmění, nebo o technologii, která sehraje zásadní roli v digitalizaci společnosti? Problematiku NFT diskutovaly na Esport & Gaming Summit 2022 osobnosti české blockchainové scény — Jan Gemrich, Matěj Čurda, Martin Šťáva a Martin Sokol. 

Gemrich je marketingovým ředitelem studia Gamee, vyvíjecího blockchainové mobilní hry. Čurda je zakladatelem Playgrid, obchodem s blockchainovými hrami. Martin Šťáva je spoluzakladatelem STRV, firmy zabývající se vývojem mobilních aplikací a vývojem webových a back-endových řešení na míru. Martin Sokol je marketingovým manažerem Decentralandu, webového metaversu.

Jehla v kupce sena

Vznik NFT je důsledkem růstu popularity kryptoměn. Ty se ukázaly být zajímavou možností investice, jejíž předností je decentralizace - fakt, že peníze neztratí na hodnotě vlivem autorit.

PŘEČTĚTE SI: Peníze, které neoslabí inflace ani regionální krize. Slovenský startup Fumbi nabízí investiční produkty i část výplaty v kryptu

Technologie nezaměnitelného tokenu řeší absenci trhu, umožňuje lidem, na základě blockchainové technologie, skutečně vlastnit digitální položky a obchodovat s nimi. Nákup takové položky může být investicí do digitálního uměleckého díla, může se ale jednat také o nákup e-knihy nebo lístku na koncert. S růstem trendu investice do digitálních děl vzniklo, za vidinou snadného výdělku, nepřeberné množství nezdařilých NFT projektů, jež oslabily důvěru společnosti v tuto technologii. „Drtivá většina dnes existujících NFT jsou odpad, menší procento pak tvoří kvalitní umělecké projekty, která ovšem nevyužívají potenciál technologie a končí tak jako neúspěšné,” nebere si servítky Jan Gemrich z Gamee. 

Stejně jako Gemrich, i další speakeři by byli v současné situaci s investicí do NFT zdrženliví. Pokud se přece jen rozhodnete do nějakého projektu investovat, měli byste se ujistit, že je důvěryhodný. Trh s NFT je mladý, takzvaný blue chip status ještě nenese žádný projekt, hodnota děl je určována pouze na základě očekávání. „Udělejte si důkladný investiční research. Vybírejte podle takzvaného white paperu, tedy dokumentace projektu. Projekt musí být srozumitelný. Prověřte si, jací lidé za ním stojí a jestli je jejich komunita skutečná a nejedná se o nakoupené sledující, upozorňuje Martin Šťáva z STRV.

Jan Gemrich — Gamee

 

Vstříc virtuálním zítřkům

„NFT markety jsou dnes džungle. Jsem si ale jistý, že jde o technologii, která bude klíčová pro rozvoj digitálního světa, do kterého se zcela jistě ubíráme,” konstatuje Šťáva. Funkčnost virtuální ekonomiky ověří trhy videoher. Jejich svět se překlápí do metaverse. Fungování společnosti ve virtuálním světě je dnes žhavým tématem a pravděpodobně velmi blízkou budoucností. 

Klíčová pro rozvoj metaversu je dostupnost hardwarového vybavení, DAO systém a mechanismus x-to-earn,” míní Matěj Čurda z Playgrid. DAO systém spočívá v tom, že každá zapojená osoba má vlastní identitu pod kterou funguje ve virtuálním prostředí a její data a akce jsou zapisována do blockchainu, čímž se stávají nevyvratitelnými. Tento systém znamená naprostou demokratizaci, mohl by být revoluční politickou a společenskou změnou. Mechanismus x-to-earn spočívá v odměňování osob za konkrétní činnosti nezaměnitelnými tokeny. Mezi takovými činnostmi může být hraní, tvoření, sledování, poslech a další. Tokenizace přináší do virtuálního světa zcela nové možnosti monetizace. A nejen do toho virtuálního, technicky lze tokenizovat třeba firmy nebo nemovitosti.

PŘEČTĚTE SI: Svět se mění — český startup BlockCzech otevírá společnostem dveře do metaverse

Martin Šťáva — STRV 

 

Co je to NFT a jak funguje blockchain?

NFT, Non-Fungible Token, česky nezaměnitelný token, je jednotkou dat zapsaných v blockchainu, kterou je možné vlastnit a lze s ní obchodovat. Může to být obraz, animace, video či hudba. NFT může být také dokument, například certifikát nebo vstupenka.

Blockchain je decentralizovaná digitální databáze. Právě její decentralizace zaručuje její bezpečnost a důvěryhodnost. Každá datová transakce mezi uživateli se propisuje skrz síť do každého jejího uzlu. Databáze transakcí tak není uchována pouze na jednom počítači, ale v každém počítači v síti. Informace o transakcích jsou ukládány v blocích a následně digitálně zapečetěny podpisem, který je generován na základě informací obsažených v bloku. Transakce je tak prakticky nemožné napadnout. Útočník by totiž musel napadnout celou síť počítačových uzlů a přepsat podpis vzniklého bloku a bloků následujících, aby mohl transakci změnit.

Foto: Startup Disrupt

Natálie Vopařilová

Ačkoliv se věnuje zejména audiovizuální tvorbě, k psaní měla vždycky blízko. Zajímají ji zejména témata týkající se virtuálního světa a designu. Ráda cestuje, hraje hry a poslouchá hudbu.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Technologie, Kauzy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články