Chytrá inventura od Zaitra má pomáhat lesníkům. Družicové snímky včas upozorní na sucho i škůdce

Chytrá inventura od Zaitra má pomáhat lesníkům. Družicové snímky včas upozorní na sucho i škůdce

13. říj 2020 Zuzana Hübnerová 3 min

Zpracování družicových snímků a zapojení umělé inteligence využívá český startup Zaitra, který nedávno Evropská vesmírná agentura zařadila do svého mezinárodního akceleračního programu. Ačkoliv využívání družicových snímků není nic nového, tým z Brna se zaměřil na oblast moderními technologiemi zatím příliš nedotčenou – lesnictví. Jejich produkt Ström umožňuje lesníkům či těžebním společnostem mít neustálý přehled o tom, co se na rozsáhlých zalesněných plochách děje. Umí tak včas varovat například před suchem, škůdci či možným poškozením elektrického vedení.

Tým z brněnského Zaitra říká, že jejich nástroj Ström je chytrá inventura určená zejména pro lesníky, majitelé lesů a společnosti, které těží dřevo. „Dnes musí lesníci chodit stromy kontrolovat, nebo si platí drahé helikoptéry a drony, aby měli přehled o tom, co se v lese děje,“ popisuje Marek Marušin, CEO Zaitra.

Zaitra k monitoringu využívá dostupné družicové snímky. „Přesně víme, kdy nad daným místem družice přeletí. Na tom stavíme automatizovaný systém, který stahuje snímky, analyzuje je a hledá například změny, které se v dané oblasti udály,“ vysvětluje pro Newsroom Startupjobs Marušin.

Hlavní přidanou hodnotou nástroje Ström je pak schopnost predikce.Umíme upozornit na některé trendy, jako je degradace lesa, ohrožení škůdci, odlesňování a podobně,“ potvrzuje Marek Marušin.

Tento nápad zaujal i Evropskou vesmírnou agenturu, která českou společnost vybrala do svého inkubátoru. Zaitra se tak nyní bude moct posouvat a vyvíjet pod dohledem a s pomocí významných organizací i partnerů evropského vesmírného programu.

Lesnictví zatím na inovaci čeká

Český startup Zaitra chtěl původně vyvíjet pouze pro ostatní společnosti z kosmického průmyslu. „Pro několik zákazníků vyvíjíme interní platformy. Například pro Dronetag pomáháme vyvíjet infrastrukturu na management letů dronů. S.A.B. Aerospace, kteří se věnují stavbě konstrukcí pro družice a sondy, jsme zase pomáhali například se softwarem pro výpočty. Nakonec jsme se ale pustili i do vývoje vlastních produktů a práce na Ström je druhá velká část, které se teď intenzivně věnujeme,“ přibližuje Marušin s tím, že se pravidelně účastní i tenderů například pro Evropskou vesmírnou agenturu či Evropskou komisi.

V oblasti lesnictví se nyní soustředí především na východní Evropu.Je to specifický trh, který je navíc trochu pozadu ve srovnání například se skandinávskými zeměmi. Naší snahou tedy není pouze nabídnout konkrétní jeden produkt, ale spíše transformovat a inovovat celý tento trh a přispět k dlouhodobé udržitelnosti lesů,“ říká Marušin.

Ström spojuje snímky z družic s umělou inteligencí. Díky tomu umí upozornit na změny a předpovídat je

Kromě toho spolupracují například s distribučními společnostmi, které jejich analýzy budou využívat k monitorování infrastruktury přenosových soustav. „Přes lesy často vedou plynovody či vysoké vedení. Ze zákona pak vyplývá, jak široké například musí být lesní koridory a kde nesmí být vegetace, aby to nezpůsobovalo poškození či výpadky,“ vysvětluje Marek Marušin.

Dodává však, že všechny tyto aplikace jsou zatím pořád ve fázi testování a vylepšování. „Zlepšujeme algoritmy, přidáváme nové funkce i analýzy. Stále ještě vyzýváme případné zájemce, aby se nám ozvali, protože momentálně nabízíme službu výměnou za zpětnou vazbu. Věříme ale, že finální placený produkt uvedeme na trh do půl roku,“ přibližuje plán šéf týmu, který se potkal před pár lety na univerzitě a po výhře v hackathonu spolu vloni založili firmu.

Foto: archiv Zaitra

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články