Čeští vědci vyvíjejí dron, který bude samostatně vyhledávat radiaci. Má být až 100krát efektivnější než stávající systémy

Čeští vědci vyvíjejí dron, který bude samostatně vyhledávat radiaci. Má být až 100krát efektivnější než stávající systémy

30. dub 2020 Václav Lang 3 min

Společnost ADVACAM a skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT (MRS) se spojily při vývoji dronu, tzv. RaDronu, který bude samostatně vyhledávat radiaci. Výhodou oproti současným systémům je kombinace malých rozměrů a flexibility dronů, které se dostanou i do nepřístupného terénu, jako je les nebo továrna, se špičkovou detekční technikou. Díky ní drony naleznou zdroj záření až 100krát efektivněji, než je to možné dnes, a to při nesrovnatelně nižších pořizovacích nákladech, popsala pro StartupJobs Newsroom Markéta Kinská ze společnosti ADVACAM.

Právě ADVACAM, vývojář špičkové zobrazovací technologie, kterou dodává například i americké NASA, poskytne detektory, vývoj pak má na starosti MRS, mezinárodně oceňovaný tým expertů na robotiku a autonomní pohyb dronů. Zařízení má sloužit policii, armádě, záchranným složkám či jaderným elektrárnám.

„Cílem projektu je vytvořit dron schopný letu a lokalizace záření tam, kde se stávající systémy nejsou schopny pohybovat,“ okomentoval projekt Martin Saska, vedoucí skupiny MRS.

Výhodou má být nejen malá velikost letounu (jeden, maximálně dva kilogramy), ale hlavně schopnost autonomního letu. „K řízení letu nepotřebujeme to, co dnes potřebuje většina dronů, a to je GPS signál. Dron si vystačí pouze se senzory, které si nese sám na palubě, díky kterým rozezná i složité překážky a může se tedy pohybovat i tam, kde není GPS navigace možná. Náš systém bude tudíž současně malý, což mu umožní let do prostředí s překážkami, a současně bude natolik chytrý, že v tom prostředí bude umět létat,“ dodal Saska.

Výroba čipu pro nový dron.

K realizaci projektu se jeho tým odborníků z ČVUT spojí se zmíněnou společností ADVACAM. „Nejnovější detektor, který zde bude použit, je nejen výkonný, ale i malý a lehký, což umožňuje jeho použití na dronu nebo třeba i ve vesmíru,” popsal Jan Sohar, výkonný ředitel ADVACAMu.

PŘEČTĚTE SI: Češi našli nahotinku v údajném van Goghově obraze. „Jsme jako rentgenologové,” říká šéf firmy, jejíž detektory používá i NASA

Jan Jakůbek, vědecký ředitel ADVACAMu a autor projektu k tomu dodal: „Zcela unikátní je provoz detektoru v režimu monolitické Comptonovy kamery, což umožní určit směr záření již pro několik zachycených částic. Dron už tak nemusí prohledávat celý prostor bod po bodu, ale díky znalosti směru zamíří rovnou ke zdroji. Rychlost hledání se tak řádově zvyšuje. Další výhodou je vysoká mobilita, která umožňuje dostat se do těsné blízkosti zdroje a velmi rychle jej identifikovat. Kombinací všech výhod dojde přibližně ke 100násobnému zvýšení efektivity vyhledávání oproti běžným metodám.”

Jan Sohar (vlevo) a Jan Jakubek z ADVACAMu

Na trhu se zařízení může uplatnit zejména při monitorování bezpečnostních rizik – kontroly na hranicích, přístavech, letištích, v místech havárií, úložištích komunálního odpadu, při pravidelných dodávkách isotopů pro nukleární medicínu atd. Prototyp by měl být hotový na podzim. Na mezinárodní trhy by měl produkt vstupovat zhruba za rok a půl.

Foto: ADVACAM

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články