Vyzkoušeli jsme: VR Education vás z nudných lavic zavede do virtuální přírodní učebny

Vyzkoušeli jsme: VR Education vás z nudných lavic zavede do virtuální přírodní učebny

2. led 2020 Václav Lang 4 min

Chvíli to trvalo, než jsem se v lese zorientoval. Odněkud ke mně doléhal mužský hlas, ale musel jsem se otočit o víc jak 90 stupňů, než jsem uzřel jeho původce. Na kameni u vodopádu seděl Pavel Pavlas, díval se na mě a vyprávěl mi o tom, jak zvládat stres.

Ne, tohle není začátek psychedelického tripu, ale moje první zkušenost s VR education, českým nástrojem pro výuku pomocí virtuální reality.

Pavel Přecechtěl, šéf produkce tohoto mladého olomouckého startupu, mi u kafe v pražské Paralelní Polis nasadil na hlavu brýle pro virtuální realitu a pustil mi ukázku jejich pilotního videa s návodem na stress management.

Pravda, reálnost prostředí - natáčelo se za pomoci speciální kamery ve skutečném lese - byla tak dokonalá, až odváděla mou pozornost od řečníka k prozkoumávání vodopádu a mostíku pode mnou, a nejsem schopen posoudit, zda bych přece jen nedával větší pozor někde v nudné učebně.

Ostatně posuďte sami:

Právě na větší přitažlivost VR prostředí totiž tento projekt cílí. „Máme k dispozici 360° prostor, dá se s tím pěkně hrát, prokládat přednášku různou interaktivitou nebo grafickými prvky, green screeny,” vypočítává Pavel. „Přece jen obecně je to víc sexy metoda než sedět ve 30 lidech v místnosti, kde je jeden spíkr,” dodává s tím, že virtuální školení má výhodu i v nižších nákladech.

Firma zatím nabízí pět zhlédnutí jednoho jejich videa za 7500 korun. K dispozici aktuálně mají kurzy stress managementu, time managementu, motivace a efektivní komunikace. Každé z nich má mezi 70 a 120 minutami, přičemž jsou vždy rozdělené do více kratších bloků.

Trojice Pavel Přecechtěl, lektor a CEO Pavel Pavlas a online specialista Petr Sanetrník bude podobná školicí videa do budoucna zejména vytvářet přímo na míru jednotlivým firmám, které si o ně zažádají. Ve virtuální realitě se jejich zaměstnanci přesunou třeba k výrobní lince. „Firmy už se ozývají, máme poptávky ze školicích agentur,” ujišťuje Pavel Přecechtěl, že o jejich firmu, která oficiálně začala fungovat teprve v listopadu 2019, je zájem.

Startupová trojice (zleva) Pavel Pavlas, Petr Sanetrník a Pavel Přecechtěl (Foto: VR Education).

Samotný nápad přišel počátkem téhož roku u piva. „Prvotní myšlenka nebyla vzdělávat. Řekli jsme si: Co kdybychom začali simulovat ve VR kritické situace, které nejdou reálně natrénovat? Třeba školit hasiče, policisty nebo doktory na ty nejobtížnější situace, například operace srdce, přepadení, požár…”

Z toho ale nakonec sešlo, neboť by takové situace vyžadovaly grafické zpracování, které se dvojici Přecechtěl - Sanetrník nezamlouvalo. Dospěli proto k nápadu vzdělávat zaměstnance firem pomocí videa. Potkali se s lektorem Pavlem Pavlasem, jemuž se nápad zalíbil, a tak doplnil zmíněnou trojici. Dnes drží každý z nich třetinu firmy.

Recitování spatra a desítky hodin postprodukce

Videa, která vytvářejí, jsou v rozlišení 8K a točí se na speciální 360° kameru. Pavel Přecechtěl je v Česku zatím jediný, kdo se může pochlubit certifikací od společnosti Insta360, která je lídrem na trhu s 360° kamerami.

S videi si dává záležet, postprodukcí tráví desítky hodin času. „Vždycky se snažím nechat diváka v takovém dojmu, aby si říkal: Kde je ta kamera? Jak to natočili? Takže když třeba svítí slunce, snažím se odmazat stín kamery, nebo třeba když má lektor před sebou počítač, do kterého se občas během řeči podívá, tak jsem schopen ho pak kompletně vymazat, aby si toho divák vůbec nevšiml,” vypráví.

Autor článku při testování VR Education. Fyzicky v Paralelní polis, mentálně v lese při školení o zvládání stresu

Postprodukce ale zahrnuje i mnohonásobné testování obrazu, aby bylo jasné, že se divákovi nebude z 3D efektu dělat špatně. „Takže já to vidím většinou stokrát, než to jde ven,” vypráví a dodává, že zatímco část prostředí vzniká pomocí green screenu - třeba když chtějí účastníka vtáhnout pod vodu nebo na Mars - zbytek výhradně pomocí zmíněné kamery. Výroba je náročná i pro samotného lektora, či - řekněme - průvodce dějem, který mluví vesměs spatra vždy po 15 minutách, což je doba, po kterou se kamera vydrží bez použití vzduchotechniky nepřehřívat.

VR Education pak svým klientům nabízí také virtuální setkání v jejich meeting roomu, kde se účastníci kurzu setkají s avatarem školitele a mohou se ho například doptat na nejasnosti či plnit domácí úkoly.

„Byznys model je jednoduchý,” vypráví Přecechtěl. „Náš lektor školí už 20 let, takže má asi sto firem, s nimiž pracuje pravidelně. Postupně jim bude nabízet náš produkt k vyzkoušení. A většinou, když si to ty firmy vyzkouší, tak se jim to líbí.” Mají už ale také obchodní zástupce, kteří budou produkt nabízet v dalších společnostech, a s některými budou spolupracovat na bázi B2B - kdy těmto společnostem nabídnou technologii výměnou za doporučení nových klientů.

Koláž: VR Education/StartupJobs-Pavel Matějovský

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články