Šetření nákladů, hledání přátel i networking. Sociální síť pro cestující v letadlech se prezentuje jako nejlepší postcovidová aplikace

Šetření nákladů, hledání přátel i networking. Sociální síť pro cestující v letadlech se prezentuje jako nejlepší postcovidová aplikace

Anna Jurečková 7. čvn 2021 7 min

Letadla se po nejhorším roce v historii vrací do vzduchu a s nimi všichni vášniví cestovatelé. Právě na letecké pasažéry cílí český startup Skychatters, který vyvinul aplikaci, jež uživatele před odletem navzájem propojí podle cílové destinace. To jim umožní třeba sdílet taxík, užít si singapurské letiště nebo se společně odbavit. Zakladatelé Vít Musílek a Jaroslav Krajča nyní jednají o investici s Airbus Ventures.

„Vytvořil jsem produkt, který jsem sám potřeboval,“ představuje platformu Skychatters její zakladatel Vít Musílek. „Často jsem létal na lince z Prahy do Pekingu a zpátky a během samotné cesty jsem potkával skvělé lidi. Začal jsem tedy pátrat po službě, která mi vyhledá ostatní cestující v letadle. Žádnou takovou jsem nenašel, proto jsem se rozhodl ji vytvořit,“ popisuje. Následně spojil síly s Jaroslavem Krajčou a společně vyvinuli aplikaci, která propojí cestující v letadlech

Ačkoliv sociální síť evokuje primárně virtuální interakce, zakladatelé směřují spíše k fyzickému potkávání. To může mít podobu sdílení taxíku, společně stráveného času na letišti během přestupu nebo konverzace na palubě. Je jedno, jestli cestující jede na dovolenou, nebo na služební cestu, Skychatters má totiž ambici být platformou pro hledání přátel i networking. Důležitý je také prostor pro předávání potřebných informací, od aktuálních opatření spojených s covidem-19 po zajišťování dopravy z letiště do města. 

„Naše vize je, že když si člověk koupí letenku, což může být třeba i rok dopředu, tak mu aplikace dá možnost spojit se s ostatními lidmi, kteří si zakoupili stejnou letenku,“ nastiňuje Musílek, jak aplikace funguje. „Ve výsledku ale ani není nutné mít letenku. Momentálně nabízíme spojení na základě destinací a ne na základě jednotlivých letů. Uživatelé, co teprve plánují někam letět, tak mají příležitost spojit se s těmi, kteří už letenku mají, nebo se ji také teprve chystají koupit,“ doplňuje Krajča. 

Kromě sociální stránky, přináší aplikace i řadu dalších výhod. Podle zakladatelů by mohla mít podobný dopad jako Uber Pool, který funguje tak, že posadí dva lidi, kteří by jeli dvěma vozy, do jednoho auta. Zvýšila by se tak obsazenost letadel. Další funkcionalitou je skupinový chat, kde cestující obdrží tipy podle destinace, do které míří. Aplikace mu doporučí ubytování, půjčovnu nebo restauraci. „Záleží potom také, co za typ uživatele jste. Studentovi doporučíme třeba noční bary, podnikateli zase konference nebo luxusnější restaurace. Chceme tu nabídku personalizovat pro jednotlivé uživatele,“ vysvětluje Krajča. Po zadání letu navíc aplikace nabídne uživateli slevový kupon nebo nabídku například na lepší parkování, občerstvení na letišti nebo byznys salónek. Tuto službu prostřednictvím Skychatters nabízí třeba ostravské letiště, se kterým společnost nedávno navázala spolupráci.
 

Pandemii navzdory

Spustit aplikaci zaměřující se výhradně na trh letecké dopravy přesto, že se jedná o segment extrémně postižený pandemií, zní hodně odvážně. Podle Víta Musílka jim však koronavirová krize cestu na trh spíše usnadnila. „Na začátku podnikání nás postihla klasická startupová story. Vyrostli jsme na patnáct lidí a odletěli jsme do San Franciska získat peníze. Když jsme se vrátili do Česka a nechali tým bez dozoru, celé se to rozpadlo. Díky pandemii jsme měli čas se s tím vypořádat, všechno doprogramovat a navázat znovu spolupráce,“ popisuje Musílek, jak se firma podle jeho slov vyrovnala s počátečním „fuck-upem“.

Nejen proto však na krizi letecké dopravy kouká z byznysového hlediska pozitivně. Omezení počtu spojů zároveň usnadnilo propojení cestujících v rámci jednoho letadla. „Skychatters jsme spustili ještě před pandemií a měli jsme 230 tisíc letů po celém světě každý den. Získali jsme pár tisíc uživatelů, ale každý letěl v jiný čas, z jiné destinace do jiné. Ty lidi jsme nespojili a naše aplikace jim byla prakticky k ničemu,“ vysvětluje Musílek. Aktuálně je sociální síť, která na svých stránkách deklaruje, že se jedná o nejlepší postcovidovou aplikaci, dostupná na 122 mezinárodních letech Evropě, včetně nejdelšího letu z pražského letiště do korejského Soulu.

Aplikace běží zatím v beta verzi a Skychatters navazuje kontakty s investory, včetně Airbus Ventures. „Investici jsme zatím nedostali, nicméně s Airbusem aktivně jednáme. Nejdříve potřebujeme dokázat tzv. product-market fit na desítkách přímých linek, a potom se můžeme bavit o uzavření dohody s Airbusem. Bavíme se tam o hodně velké částce a byl by to pro nás ideální partner, ale máme před sebou ještě hodně práce,“ uvádí zakladatel na pravou míru informaci ohledně investice.
 

Čím menší letadlo, tím větší cíl

Přestože Skychatters plánují do budoucna šířit produkt na Západ, v současné chvíli se snaží především naplňovat linky z českých letišť a 85 procent uživatelů tvoří lidé nacházející se v Česku nebo na Slovensku. Dostupná je však služba pouze v angličtině a další jazykové mutace zatím nejsou v plánu. Co se týče byznys modelu, aplikace je a bude zdarma. Jsme sociální síť a za tu vám bohužel nikdo nezaplatí,“ komentuje Musílek. Dodává, že „ve vzduchu“ jsou jedinou aplikací, která propojuje lidi z konkrétních leteckých spojů. Ostatní dostupné platformy sázejí na geolokaci, kterou uživatel zapne na letišti a vyhledá ostatní cestující. Ty ovšem nezaručují, že propojení uživatelé necestují každý na opačný konec světa. 

Do budoucna chtějí zakladatelé uživatele rozdělit, a to například na studenty, takzvané baťůžkáře a byznysmeny. Právě podnikatelský potenciál je pro Skychatters velké téma. „Představte si například, že jste byznysmen a letíte z Prahy do Singapuru na technologickou konferenci. Přidáte si k nám let a vidíte na něm lidi, kteří letí taky z Česka na tu stejnou konferenci,“ nastiňuje Musílek reálnou situaci, kdy Skychatters cestujícím ulehčí cestování do daleké země. „Vy díky tomu nemusíte čekat, až přijedete do Singapuru, kde nebude čas a každý budete bydlet někde jinde, ale naopak budete mít třináct hodin ve vzduchu volného času ten byznys probrat.“          

Ultimátní cíl je pro Skychatters propojit dva Čechy, kteří poletí z malého ostrůvku v Indonésii na druhý malý ostrůvek. „Čím menší letadlo, tím větší cíl pro nás,“ podotýká Musílek a dodává, že do pozemní dopravy se pouštět nechtějí. „Na zemi jsou hromady sociálních aplikací, zatímco ve vzduchu jsme jediní, kteří to dělají tímto způsobem. Ten trh je obrovský,“ uzavírá.

Foto: Unsplash, Archiv Skychatters

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články