Detekce pádů, prevence proleženin či ochrana před podvodníky. Startup Attentify vyvíjí AI, která zlepší životy seniorů po celém světě
Startup Attentify se zaměřuje na zkvalitnění života seniorů. Foto: Unsplash.com

Detekce pádů, prevence proleženin či ochrana před podvodníky. Startup Attentify vyvíjí AI, která zlepší životy seniorů po celém světě

22. čvn 2023 Pavla Skřivánková 6 min

Společná vize, jak pozitivně ovlivnit život seniorů za pomoci technologie, spojila dohromady tým odborníků pod hlavičkou startupu Attentify. Firma vyvíjí vlastní umělou inteligenci pro použití v domovech seniorů, nemocnicích nebo domácí péči. „Naším cílem je pomoci seniorům žít co nejdéle v co nejpřirozenějším prostředí a bez co nejvíce omezení,“ říká CEO Attentify Viktor Nyitray.

Startup Attentify, který je součástí Biometric Ventures inkubátoru spadajícího pod společnost Innovatrics, světového lídra v biometrických technologiích se sídlem v Bratislavě, spolupracuje na vývoji svého inovativního řešení s několika domovy seniorů v Česku. „Chceme dopřát našim starším spoluobčanům volnost, zvýšit jejich bezpečnost, a umožnit jim strávit svá zlatá léta nejlépe, jak je to možné,“ uvádí Viktor Nyitray.

„Naše AI umí rozpoznat pády a v budoucnu bude také umět říct, zda senioři neleží moc dlouho na jedné straně, a nehrozí tak u nich riziko vzniku proleženin, jestli nemají problémy se vstáváním, dostatečně jedí, dodržují pitný režim nebo si berou léky ve správný čas," pokračuje. „Budeme schopni identifikovat a analyzovat cokoliv, co se týká pohybu nebo každodenního života seniorů."

A jelikož domovy seniorů praskají ve švech a personál je časově vytížený, je záměrem současně i ulevit od rutinní práce ošetřovatelům a lékařům, aby se mohli věnovat svému poslání, gró, proč svou práci vykonávají: povídat si se seniory, zjišťovat jejich anamnézu a vyhodnocovat data, která systém Attentify dodá. „Chceme věnovat seniorům 24hodinovou pozornost,“ shrnuje Nyitray.

Bezpečnost na prvním místě

Protože jednou z nejčastějších příčin zranění a úmrtí seniorů jsou pády, zaměřil se startup v začátcích právě na detekci pádů. Umělá inteligence, kterou Attentify vyvíjí, na základě záznamu z kamery sama určí, jestli senior upadl, nebo ne. „Bohužel se dost často stává, že když senioři zakopnou, leží i několik hodin na zemi a nikdo o nich neví,“ upozorňuje Nyitray.

SOS tlačítka nebo hodinky nepomáhají bohužel vždy tak, jak by měly. „Senioři si je zapomínají brát na sebe, neví, jak je ovládat anebo dochází k falešným poplachům. Naším cílem je řešení, které oznámí pád se stoprocentní přesností opravdu, jen když k němu dojde a bez nutnosti jakéhokoliv inputu od seniora,“ vysvětluje. Po obdržení upozornění bude moci ošetřovatel navíc zkontrolovat přes video, co přesně se událo, a ihned vyrazit na pomoc.

K dalším rizikovým faktorům patří proleženiny. Přes poškozenou kůži do těla snadno vnikne infekce, která může být pro staršího člověka se slabší imunitou fatální. „Aktuálně proto pracujeme na části softwaru, díky které dokážeme zavčas stanovit, jak senioři leží, jestli se přetáčí, nebo třeba nejsou otočeni tři dny na jednu stranu,“ popisuje Nyitray. Ani u toho se ale tým Attentify nezastavil.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, není jen název knižního bestselleru, ale událost, ke které v zařízeních pro seniory běžně dochází, a proto se startup zaměřuje například i na monitorování, zda je senior celou noc ve své posteli. „Stává se, že se probudí, někam se zatoulají a už se nevrátí,“ říká Nyitray a doplňuje: „Je zkrátka a dobře celá řada věcí, které můžeme s naší AI dělat. Dokážeme například udělat analýzu, kolikrát se byl konkrétní den ošetřovatel za seniorem podívat.“

S naší AI budeme schopni identifikovat a analyzovat cokoliv, co se týká pohybu nebo každodenního života seniorů,“ říká CEO Attentify Viktor Nyitray. foto: LinkedIn

Stopka pro "šmejdy" s hrnci

Tím se dostáváme k velmi důležité funkci určování toho, kdo se v pokoji nebo bytě nachází, a jaký je účel jeho návštěvy. To ocení zejména senioři, kteří žijí sami. „Starší lidé nejsou bohužel vždy na takové kognitivní úrovni, aby dokázali včas odhalit, že se na nich někdo snaží obohatit,“ varuje Nyitray.

Představte si modelovou situaci, kdy za seniorem chodí dvakrát týdně jeho děti. Náš systém dokáže vyhodnotit, že to je právě jeho dcera nebo syn. Naopak když přijde podvodník typu „šmejd s hrnci“, tak AI vyhodnotí, že tam nemá daná osoba co dělat (popřípadě, že se jedná o neznámého člověka), a odešle dceři nebo synovi notifikaci. Ti už pak na to mohou adekvátně reagovat a kontaktovat policii nebo rovnou říci „šmejdům“, aby odešli přes interkom v kameře.“

Analýza života seniorů

Attentify nyní používá jednoduchý notifikační systém, kdy osoba odpovědná za péči o seniora obdrží nejčastěji sms zprávu či e-mail. Do budoucna bude mít firma vlastní notifikační prostředí a mimo jiné také napojení do stávajících alarm systémů domovů seniorů. Jak Viktor Nyitray přibližuje, v této analytické platformě jak pro ošetřovatele, tak pro rodinné příslušníky, se budou všechny potřebné informace schraňovat. „Může to být třeba to, zda se senior napil jednou, dvakrát či vůbec nebo jestli, když si má brát léky ráno v osm, tak to skutečně udělal. To, jaké léky si vzal, nicméně určit neumíme.“

Za plusy řešení Attentify uvádí Nyitray také jednoduchou instalaci. „Nepotřebujeme žádné servery a složitou infrastrukturu. V podstatě stačí jen navrtat kameru s čipem do specifického místa v pokoji, aby zabírala co největší úhel, a připojit ji k internetu, nic dalšího není potřeba.“ Samotná správa pak také není nic složitého, všechno jde vyřídit online.

PŘEČTĚTE SI: Když ajťáci pomáhají. S Moudrou Sítí proti osamění i za digitální gramotností seniorů

Model předplatného

Co se týče plateb, budou ošetřovatelé v domácnosti, domovy seniorů, nemocnice či jiné instituce platit měsíční částku buď za kameru, nebo sledovaný pokoj. „Kromě toho uvažujeme také o tom, že budou mít klienti možnost zvolit si detekci pádů jako základní balíček za nejnižší cenu, ke kterému půjde přikoupit další přídavky, jako například bezpečnost nebo pitný režim,“ dodává  Nyitray. Česko považuje díky vysoké míře starší populace a relativně nízkým cenám za ideální místo na testování technologie. „Zároveň je zde velká averze vůči jakémukoliv sledování, takže nám to tady pomáhá zjišťovat, co by se potenciálním klientům nemuselo líbit, a řešit to.“

Do roka a půl by se se svým týmem nicméně rád přesunul do zahraničí, kde funguje spíše domácí péče. Výhodou je podle něj to, že Attentify nepotřebuje specifické prostředí, AI je možné aplikovat kdekoliv. „To, jak se ChatGPT učil z internetu a mezilidské komunikace, tak to stejné děláme i my, dennodenně chodíme po domovech a bytech, abychom natočili, co se děje, a naši AI trénovali.“

Na vlastní technologii umělé inteligence pracuje startup rok. V tuto chvíli je funkční pouze funkcionalita pádů a zbytek je ve vývoji. „Momentálně musíme dopilovat algoritmus, zkoušíme několik různých typů, protože potřebujeme detekovat jak člověka, tak akci (a vyhodnotit ji), a způsobů je spousta a my hledáme ten správný.“

Začátky Attentify financovala společnost Innovatrics a do konce roku chce startup získat seedovou investici. „Patříme hned do tří „hvězdných oborů budoucnosti“, a to je AI, počítačové vidění a péče o seniory, takže bychom rádi získávali finance i ze státních grantů,“ nastiňuje Nyitray. „Také by se nám líbilo, kdyby bylo možné naši službu hradit klientům z veřejného pojištění. Tak to funguje například v Německu u aplikací pomáhajícími s cukrovkou nebo psychickými obtížemi.

A nakonec se nabízí otázka: Co potenciální zásah do soukromí? „Na zabezpečení dat a ochranu citlivých informací klademe silný důraz,“ ujišťuje Viktor Nyitray. „Může to vzbuzovat obavy tím, že se jedná o kameru, ale je to přece jen umělá inteligence, které je naprosto jedno, co analyzuje, jak ten člověk vypadá atd. Proces GDPR a ochrany soukromí je ale samozřejmě složitý, takže pracujeme na tom, aby s tím byli všichni – jak domovy seniorů, tak osoby, kterých se to týká – spokojeni.“

Momentálně startup spolupracuje pouze se seniory, kteří si mohou sami odsouhlasit použití technologie. V případě seniorů, kteří nevnímají, co se s nimi děje, budou rozhodovat jejich děti nebo opatrovníci. Do budoucna by mohla být platforma dostupná nejen pro seniory, ale i pro další skupiny obyvatel, které jsou nějakým způsobem omezeny v běžných aktivitách.

Předchozí projekt Viktora Nyitraye, jehož cílem je chránit děti před nástrahami internetu, nese název Ageware. Jedná se o biometrický nástroj, který dokáže provést kontrolu věku při nákupu tabáku, alkoholu nebo návštěvách webů s obsahem pro dospělé.

Pavla Skřivánková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články