„Prací na dálku to nekončí, vyvstávat budou další výzvy,” věští zakladatel konference pro HRisty EVOLVE! Summit

„Prací na dálku to nekončí, vyvstávat budou další výzvy,” věští zakladatel konference pro HRisty EVOLVE! Summit

21. zář 2020 Redakce 4 min

„Firmy si začínají více uvědomovat, že musí mít na těch správných místech správné lidi. Zjišťují, že když ekonomika běžela dobře, dokázaly nad některými nedostatky svých manažerů a jiných kolegů přimhouřit oči. V době ekonomického útlumu to už ale není možné a vše musí běžet na sto procent,” říká Michal Toman, headhunter z firmy Engage Advisory a zakladatel konference EVOLVE! Summit, jejíž šestý ročník proběhne 11. listopadu v Brně a StartupJobs Newsroom je jejím mediálním partnerem.

Už v úvodu pozvánky na listopadovou konferenci předesíláte, že trh práce se změnil a vy na to budete reagovat. Jak se změnil?

Změnil se v rychlosti, s jakou se trh vyvíjí a dál posouvá. Vývoj, kterým jsme si prošli na jaře, by se za normální situace odehrál během pěti let. Firmy jsou nuceny rychle reagovat na zbrusu nové situace, se kterými mnoho z nich nemá předchozí zkušenost. Když budu trochu konkrétnější, mluvíme například o práci na dálku, vzdáleném managementu, schopnosti zaměstnanců reagovat na situace, na které jsme je nemohli vyškolit, virtualizaci procesů, které ještě donedávna fungovaly jen fyzicky, home officech, které adoptovaly i firmy, které si je ještě před rokem nedokázaly představit, a další.

Samozřejmě se nedá říct, že bychom se změnami a vývojem byli u konce, vyvstávat budou další výzvy jako například, jak udržet spolupráci mezi týmy fungujícími fyzicky z kanceláře a virtuálně z domova nebo jak udržet motivaci a týmovost u týmů, které se fyzicky potkávají sporadicky.

A jak budete na změny reagovat v rámci Evolve Summitu? Respektive v čem bude nadcházející šestý ročník jiný než ty předešlé?

Stejné zůstává to, že se jako každý jiný rok snažíme tématy reagovat na to, co firmy aktuálně nejvíce řeší, a přinášet co nejpraktičtější obsah. Přinášet zajímavé podněty nám nikdy nestačilo, vždy bylo naším cílem, aby si návštěvník z konference odnesl reálné pracovní postupy, které může druhý den hned využít, proto nás i letos čekají kromě přednášek i workshopy a případovky.

Oproti minulým rokům, kdy nám chodilo cca 500 účastníků, budeme letos o polovinu menší. Jednak nás k tomu vedou vládní nařízení, ale zároveň si uvědomujeme, že je pravděpodobné, že i firmy nebudou na konference vysílat tolik lidí jako v minulosti. Konference se také oproti minulým rokům stáhne na jednodenní formát, a to hlavně proto, že jsme kvůli vývoji ekonomiky potřebovali snížit cenu vstupenky, aby byla dostupnější, když mnoho firem musí šetřit.

Samozřejmě také budeme dbát na to, aby při akci bylo zajištěno co nejbezpečnější prostředí pro naše účastníky a kromě povinných roušek zajistíme i další preventivní opatření.

Jaké jsou aktuální trendy v HR a sourcingu?

Firmy si začínají více uvědomovat, že musí mít na těch správných místech správné lidi. Zjišťují, že když ekonomika běžela dobře, dokázaly nad některými nedostatky svých manažerů a jiných kolegů přimhouřit oči. V době ekonomického útlumu to už ale není možné a vše musí běžet na sto procent. Na trhu se objevuje více kandidátů a firmy mají konečně více možností, odkud nové kolegy vybírat. Část firem na trhu je stále v růstu a mají ideální možnost nabírat lokální lidi, kteří byli ještě před rokem nedostatkoví.

Kandidáti jsou při změně zaměstnání obezřetnější a více sledují, jak se potenciálnímu novému zaměstnavateli ekonomicky daří, kolik má zakázek a zda dokáže nabídnout stabilitu.

Co by měl podle vás v dnešní době správný recruiter či HR ovládat a na co by měl klást hlavní důraz?

Neměl by se bát dělat rozhodnutí, a to i za cenu dělání chyb. Situace na jaře nám ukázala, že na některé situace se nenachystáme, neproškolíme a musíme si správnou cestu najít sami. Viděli jsme, že mnoho manažerů (včetně těch na HR oddělení a v náboru) paralyzoval strach. Výsledkem bylo, že často pasivně vyčkávali, jak se situace vyvine nebo co udělají ostatní.

Odvaha rozhodovat se v situacích, kterým čelíme poprvé, začíná být čím dál klíčovější. Ano, rozhodování v nových situacích s sebou přináší chyby, ale strach z nich by nás neměl paralyzovat. Čím dříve se začneme snažit hledat novou cestu, tím rychleji zjistíme, co funguje a co už ne. To samozřejmě platí nejen pro manažery.

Na co se mohou těšit návštěvníci konference?

Na téměř 20 řečníků na třech pódiích, na přednášky, případovky a workshopy a na témata, která bychom měli všichni ve svých firmách řešit, jako například:

  • Remote work & remote management
  • Samořídící týmy & nové koncepty řízení firem
  • Duševní hygiena v práci a umění mindfulness v práci
  • Jak vytvářet management pipelinu in-house, tedy i v době, kdy musím redukovat náklady
  • Co je nového v HR marketingu a jak udržet tonalitu marketingové komunikace
  • Jak ve firmě pracovat s emocemi včetně strachu
  • Jak dostat agilní řízení i do HR projektů
  • Novinky ze sourcingu (vyhledávání kandidátů) i recruitmentu

Celý program najdete na webu, stejně jako vstupenky na akci.


Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články