Pětiminutová hra prozradí techniky virálního šíření dezinformací. Praha se kvůli ní propojila s Cambridgeskou univerzitou

Pětiminutová hra prozradí techniky virálního šíření dezinformací. Praha se kvůli ní propojila s Cambridgeskou univerzitou

11. srp 2021 Václav Lang 4 min

Dezinformace patří k nejzávažnějším rizikům současné doby a je potřeba naučit se jim čelit. Kvůli tomu vznikla pod taktovkou prestižní britské Cambridgeské univerzity mezinárodní online vzdělávací hra GoViral!. Má pomoci pochopit na případu fakenews o koronaviru nejčastější dezinformační techniky a od července si ji mohou hrát i Češi. 

Hra vznikla pod záštitou vlády Velké Británie a je dostupná už ve 13 jazycích. Českou verzi provozuje a propaguje Pražský inovační institut (Pii), který podpořilo hlavní město Praha spolu s odborníky a osobnostmi.

Šíření dezinformací o nemoci covid-19 a jejím očkování podle britského velvyslance Nicka Archera vážně podkopává celosvětové očkovací úsilí. „Vakcíny již prokazatelně zachránily tisíce životů, ve Velké Británii se nám alespoň jednou dávkou podařilo naočkovat již 85 procent dospělé populace. Hra GoViral je jedním z inovativních nástrojů, kterými britská vláda ve spolupráci s klíčovými organizacemi bojuje proti šíření dezinformací,” říká Archer.


Jak ovládnout masy 

GoViral! se prezentuje jako hra, která zabere 5 minut a skutečně je možné ji během pár minut mít hotovou. Lze se k ní však také vracet a hledat jiné možnosti „průchodu” otázkami. Postaví vás totiž do role manipulátora a postupně nabízí škálu akcí, mezi nimiž si vybíráte tak, abyste získali co nejvíce lajků na sociálních sítích. Tak se postupně dovídáte, které techniky nejvíce na sítích zabírají, ve větším měřítku pak poznáváte, jak emoce, hysterie či falešné autority dopomáhají k vyššímu množství lajků, a to následně k vlastní autoritě a schopnosti ovládat masy. Hra je navíc z originální verze nejen strojově přeložená, ale vtipně disponuje i lokálními termíny, jako je dr. Bolíto či Vysoká škola života. 

Akademický průzkum Cambridgeské univerzity potvrdil, že pokud si hráč zahraje hru typu GoViral! i jen jednou, sníží to u něj přijímání falešných zpráv v průměru o 21 procent.

Jedním z impulzů pro vznik české mutace GoViral! byla i covidová pandemie a s ní spojené informační mystifikace. Právě Praha od začátku pandemie věnuje velké úsilí vyvracení širokého množství dezinformací, co se mezi lidmi šíří prostřednictvím sociálních sítí a dezinformačních webů. "Velmi si vážíme gesta britského velvyslance, který nám aplikaci GoViral zprostředkoval. Opět narůstají počty nakažených osob a my chceme pokračovat v kampani na motivaci lidí k očkování a tohle nám do ní perfektně zapadá,” konstatoval již v červenci na tiskové konferenci k uvedení hry pražský primátor Zdeněk Hřib.

Česká studie nazvaná Zpravodajství v digitálním věku 2020, jejíž část letos v květnu zveřejnil Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) s Nielsen Admosphere, ukázala, že se s dezinformacemi už setkalo 66 procent české internetové veřejnosti. To je o jedenáct procentních bodů více než v roce 2019. NFNZ odhadl, že v české internetové veřejnosti existuje jádro zhruba 12 až 16 procent lidí, kteří těmto dezinformacím a konspiracím věří. Jde často o starší věkové skupiny, obyvatele menších a středních měst a zástupce nízkopříjmových skupin.

„Dezinformace jsou celospolečenský problém s vysoce destruktivním dopadem na veřejný zájem. Pandemie covidu prokázala nebezpečnost tohoto fenoménu velmi přesvědčivě. Jednou z cest, jak se dezinformacím a jejich vlivu bránit, je zvyšování resilience, odolnosti, na základě pochopení problému a kritického odstupu. Hra GoViral! je přesně tím nástrojem, který potřebujeme. Proto jsme se rozhodli hru lokalizovat do češtiny,” uzavřel ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.

Foto: Unsplash, repro GoViral!

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Technologie, Kauzy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články