„Naučíme to i babičku.“ Chladem a jídlem chce Nature Therapy zlepšit zdraví i pracovní výkon

„Naučíme to i babičku.“ Chladem a jídlem chce Nature Therapy zlepšit zdraví i pracovní výkon

5. led 2021 David Budai 6 min

Terapie chladem, jídlem, pohybem a vystupováním z komfortní zóny, která „překope“ naši mysl, zlepší zdraví a ve výsledku nás dovede k vyšším výkonům. S takovou představou přichází Oliver Pape, kuchař známý z televizního pořadu MasterChef, a v rámci projektem Nature Therapy láká zájemce k návratu k přírodě a zkoumání vlastního těla - jedním z cílů je například vybudování velkého střediska v horách propojeného s restaurací, ve které by se vařilo zdravě a z lokálních surovin. Pape k tomu využívá módní vlnu otužování a cvičení, kterou propaguje slavný Nizozemec Wim Hof a která se poslední dobou šíří i Českem. Dá se takové nadšení přetavit v něco velkého a smysluplného?

Oliver Pape se do povědomí širší veřejnosti zapsal jako „dřevorubec, který začal vařit a uspěl v kuchařské soutěži MasterChef“. Po odvysílání pořadu pracoval v prestižní olomoucké restauraci Entrée, kde působí známý šéfkuchař Přemek Forejt. A potom se s dlouholetým kamarádem a kolegou Vladislavem Šupou (mimochodem vystudovaným auditorem, který „zběhl“ ze zavedeného rodinného auditorského byznysu) pustil do budování bistra Yolo v pražském Karlíně. Psal se prosinec 2019 a vypadalo to, že má tento gastroprojekt dobře našlápnuto.

„Během krátké doby jsme uspěli, v únoru nás navštívilo 3000 lidí a začali jsme být v okolí Karlína známí,“ vzpomíná pro StartupJobs Newsroom Oliver Pape. S majitelem Yolo se ovšem vzápětí kvůli rozdílným názorům na koncept podniku a investice rozešli a během března navíc začala celostátní karanténa kvůli pandemii koronaviru, takže restaurace napříč Českem stejně zavřely.

Pape a Šupa se tak mohli vrátit k jinému projektu, který měli v hlavě delší dobu. „Hráli jsme si s myšlenkou zdravého životního stylu, hodně jsme se hýbali, věnovali józe a otužovali se. Už v době, kdy jsem žil ve Francii, jsem přemýšlel o konceptu, jak to propojit s cestováním a gastronomií, kterou mám rád a chci se jí věnovat i v budoucnu,“ říká Pape.

Původně plánoval vozit zájemce do Horního Savojska ve Francii a kombinovat návštěvy michelinských restaurací s nocováním v lese a vařením na ohni. „Chtěl jsem ukázat ten krásný kontrast komfortu a diskomfortu,“ vysvětluje.

Pilování technik při lockdownu

Jenže ani s cestováním to nevypadalo příliš nadějně, takže společně s kolegou koncept přepracovali na tuzemské podmínky. „Když se všechno zavřelo, sbalili jsme se a odjeli na chalupu do podhůří Králického Sněžníku. Měli jsme čas na sebe, začali jsme se hýbat, zdravě jíst a pravidelně se otužovat. Intenzivně jsme prohloubili, co jsme doposud dělali jen ve volném čase. A ve výsledku jsme si uvědomili, že se na svůj věk necítíme úplně ready,“ říká pětadvacetiletý Pape.

Jejich myšlenka, kterou pojmenovali Nature Therapy, začala právě během loňského jara získávat konkrétní podobu. „Chceme skrze přírodu a dávno objevené praktiky a techniky pomáhat lidem zlepšovat jejich psychické a fyzické zdraví. A to naprosto lidsky, jednoduše a nijak spirituálně. Cílem je, aby to lidé byli schopni zvládat v rámci svého normálního života při práci a rodinách,“ vysvětluje tím, že cílí hlavně na lidi, kteří se chtějí vydat jiným směrem, ale neví jak.

„Cílem Nature Therapy nebylo vydělávat a být byznysem v tom pravém smyslu, chtěli jsme dělat, co nás baví, a zároveň pomáhat lidem. Ale současná situace přirozeně donutila lidi zajímat se více o své zdraví a celkově nás doba natlačila k tomu, abychom to dělali ve větším měřítku a více byznysově,“ říká Pape.

Oliver Pape (vlevo) a Vladislav Šupa: Život a zdraví si může zlepšit každý.

Cíl? Ideálně středisko v horách

V červnu proto založili firmu a během prosince spustili fundraisingovou kampaň na HitHitu, ve které chtějí získat 500 tisíc korun (momentálně jsou na necelé polovině). V rámci kampaně si zájemci mohou zakoupit i jednodenní či dvoudenní workshopy, které budou základem toho, co chce projekt Nature Therapy do budoucna nabízet.

Momentálně vedle Olivera Pape a Vladislava Šupy působí v projektu dalších šest lidí, část z nich interně a někteří „na dálku“ například jako konzultanti. Do budoucna by se měl projekt rozrůstat a zakladatelé plánují například poskytování licencí. Největším cílem je ovšem vybudování velkého střediska v horách propojeného s restaurací, ve které by se vařilo zdravě a z lokálních surovin. (Právě rozvoj gastronomických projektů je druhým pilířem firmy, soustředí se například na stylové degustační večeře inspirované vesnickým životem.)

„Vše to, co děláme, by bylo na jednom místě, a lidé by se mohli vracet. Bylo by tam ubytování, například formou treehousů. Vybudování střediska by podle našich propočtů vyšlo na 35 milionů korun. A pokud seženeme investora, je možné něco takového vybudovat za rok nebo dva,“ nastiňuje Pape vize Nature Therapy do budoucna.

O co vlastně v Nature Therapy jde? Celkový koncept je rozdělen do čtyř základních pilířů:

  • Cold Therapy – Otužování a řízený ponor do ledové vody doplněný o správnou techniku, jak se pořádně „rozpálit“. Jde o dechové cvičení Wima Hofa a relaxaci.
  • Food Therapy – Základy zdravého stravování v souladu s cirkadiánním rytmem a sezónností, celistvá strava s využitím bylin a koření. Na letních workshopech se bude jednat o vaření na ohni s minimálním vybavením.
  • Momevemt Therapy – Základní pohybové dovednosti, mobilizační cviky a jóga. Přirozený pohyb, jehož cílem je cítit se dobře a uvolněně. (Se zdravým pohybem mají více než 10 let zkušeností a spolupracují například s Vladimírem Horníčkem, který se józe věnuje 25 let a studoval ji v Tibetu.)
  • Fear Therapy – Vědomé vystupování z komfortní zóny, ať už jde o ledovou vodu, překonávání strachu, překážek nebo nepohodlí. Mnoho lidí má například strach začít se hýbat, změnit stravování nebo jiné stereotypy ve svém životě.

Oliver Pape je přesvědčen, že když propojíme zdravý pohyb, otužování, zdravé jídlo, pravidelný spánek a srovnání cirkadiánního rytmu, dojde k postupné proměně našeho každodenního vědomí, posílení imunity, odolnosti. A ve výsledku pak začneme podávat i lepší pracovní výkony. „Ale člověk to nemusí dělat jen proto, aby měl vyšší výkon a byl lepší ve firmě. Cílem může být, aby byl zdravý, silný v kondici a neonemocněl, když vyjde ven v tričku a zafouká,“ dodává.

Takto prezentují Oliver Pape a Vladislav Šupa projekt Nature Therapy.

Hubenější, zdravější a méně nervózní

K poznání o zdraví došel i na základě vlastních zkušeností. Ještě před rokem pracoval v bistru 16 hodin denně a byl neustále ve stresu, což se brzy projevilo. „Měl jsem ekzémy i intimní problémy, špatně jsem spal a kvůli veškerému tlaku jsem měl i lehké deprese. Ale v podstatě jsme to s Vladislavem brali jako fakt – jsme přece mladí, takže to ustojíme.“

„Ale díky jarnímu pobytu v přírodě na jaře jsem si uvědomil, co je důležité, a začal jsem na sobě pracovat. Neuplynula dlouhá doba, a přesto u mě nastala spousta změn, hlavně s mým tělem a v tom, jak funguji. Dost jsem zhubl a cítím se lépe, jsem pružnější, odolnější a nejsem tolik nervózní, když mám hodně práce. Vše si v hlavě dokážu lépe poskládat a nehroutím se jako dříve,“ říká Oliver Pape.

Zařazení popisovaných technik do běžného života podle něj pomáhá odbourávat stres a lépe zvládat i náročné situace. A okamžitě odpovídá na vůbec nejčastější námitku – „já na to nemám čas“. Přesvědčit člověka, že to jde, je prý často náročnější než samotné včlenění nových návyků do života.

„Lidé říkají, že si těch 10 minut na dechové cvičení nebo jógu nenajdou. Bohužel je to mýtus a já jsem byl stejný. Říkal jsem, že pracuju 16 hodin denně a že potřebuju ještě další čtyři hodiny, abych mohl všechno stíhat. Ale je to přesně naopak, když se na chvíli zastavíme a zapojíme techniky do svého života, změníme své vnímání a dokážeme lépe pracovat s časem. A náš cíl je přesně tohle lidi naučit. Může to dělat moje maminka, babička i můj bratr,“ uzavírá Oliver Pape.

S čím můžeme podle Olivera začít hned:

  1. Každodenními ledovými sprchami.
  2. Omezit cukr a průmyslově zpracované potraviny a vyměnit je za celistvou stravu, vývary a sezónní a lokální suroviny.
  3. Vyrazit na každodenní hodinovou procházku nebo se alespoň hodinu denně hýbat.
  4. Alespoň 90 minut před spánkem blokovat modré světlo.
  5. Vědomě překonávat hranice své komfortní zóny.

Foto: Oliver Pape a Nature Therapy

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Kancelář, Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články