Krátkodobí pronajímatelé na dlažbě: „Ze dne na den skončil veškerý příjem,” popisuje šéf Carebnb

Krátkodobí pronajímatelé na dlažbě: „Ze dne na den skončil veškerý příjem,” popisuje šéf Carebnb

Václav Lang 17. dub 2020 3 min

Když jsme spolu na přelomu února a března ladili poslední detaily již téměř hotového rozhovoru, ani jeden z nás netušil, že o pár dní později poputuje vzniklý text do koše a my budeme s Pavlem Nádvorníkem, šéfem společnosti Carebnb, tvořit rozhovor zcela nový. Situace kolem krátkodobých turistických pronájmů, na něž se jeho firma specializuje, totiž během chvilky zažila krizi, jakou tento byznys nepamatuje.

Carebnb obstarává vlastníkům nemovitostí vše, co je potřebné k jejich krátkodobému pronájmu turistům. „Cílem naší služby je zbavit majitele veškerých starostí o jeho nemovitost a zároveň zvýšit příjem z této nemovitosti oproti dlouhodobému nájmu. V praxi to funguje tak, že si převezmeme klíče od apartmánu a veškerý chod tohoto byznysu už jde pak za námi, vysvětluje zakladatel a CEO společnosti Carebnb Pavel Nádvorník.

Teď ale tvrdí, že služby jako Airbnb v důsledku pandemie koronaviru během chvilky přestaly v podstatě existovat. „Ze dne na den skončil veškerý příjem, náklady stále běží, ale příjem de facto spadl na nulu. Každý den se dostáváme do větší a větší ztráty, uvedl.

Podobné společnosti se proto urychleně snaží na události reagovat. Transformujeme byznys do dlouhodobých nájmů. Asi jste si všiml, že se teď začalo hodně psát o tom, že se začínají dostávat stovky a tisíce bytů z krátkodobých pronájmů do dlouhodobých, a my jedeme v tom samém režimu, čili apartmány, které máme, přepínáme do dlouhodobých pronájmů. Někdo pronajímá na tři až šest měsíců, my rovnou na rok s tím, že pak se uvidí, jaká bude situace, říká s tím, že v současnou chvíli nemají dostatečný vzorek na to, aby mohl sdělit, jaký je o takovou formu pronájmu zájem.

Některé podobné služby volí ještě jiné metody transformace - nabízejí byty krátkodobého pronájmu například pro přečkání karantény lidem, kteří se vrátili ze zahraničí, případně je inzerují coby „alternativní kanceláře” pro home office.

Na příštích 12 měsíců útrum

Jak ale podotýká, Airbnb byty alespoň v Praze využívají z 95 procent cizinci, a i kdyby se měla situace za půl roku vrátit do normálu, strefí se akorát do období mimo sezónu. „Za půl roku začíná low season, kdy je to tak či tak mrtvé, takže z našeho pohledu mají na příštích 12 měsíců krátkodobé pronájmy zavřené dveře.

Ani přechod na dlouhodobé pronájmy firmu nespasí. Ceny nájmů v případě přepnutí na dlouhodobou formu podle Nádvorníka poklesnou o 20 až 30 procent pod klasickou tržní cenu. Na druhou stranu uznává, že zatímco krátkodobé pronájmy vyžadují mnohem intenzivnější a nákladnější péči a provoz, při dlouhodobé spolupráci jde fakticky o jednorázovou záležitost s minimem práce a menšími náklady.

„Výnosnost je pochopitelně někde jinde, ale náklady také. Apartmán v režimu krátkodobých pronájmů vydělá dvakrát tolik co v tom dlouhodobém, ale lidi si často neuvědomí, že krátkodobé s sebou nesou spoustu vícenákladů. Musí tam chodit technická kontrola, správa, musí se neustále komunikovat, řeší se účetnictví, hlášení hostů na cizinecké policii, byty se neustále uklízejí, pere se, žehlí… Ta nákladovost je tam markantně někde jinde, většinou vychází okolo 50 procent toho, co apartmán vydělal, vypočítává.

„Budeme neustále ve ztrátě”

Carebnb funguje v modelu, kdy majitelům nemovitostí zaplatí regulérní rentu, a co vydělají nad ni, si berou jako svůj příjem. „Aktuálně proto nejsme schopni vydělat víc, protože abychom apartmán pronajali, tak musíme jít pod tržní cenu, a majitelům většinou platíme o něco víc, takže budeme de facto neustále ve ztrátě, popisuje s tím, že někteří majitelé bytů jim po dobu hledání nájemníků dali tzv. nájemní prázdniny, kdy se platí jen zálohy na energie.

Nastalá situace podle něj celkově na realitním trhu vychýlí ceny dlouhodobých pronájmů pod úroveň, na kterou jsme zvyklí: „Za měsíc za dva to mohou být tisíce apartmánů, které přejdou z krátkodobých na dlouhodobé, a aby se to co nejdřív obsadilo, tak lidi budou nabízet dumpingové ceny, ale dlouhodobě se to zase cenově vrátí, věří.

Zároveň však odmítá, že by tyto skokové změny byly důkazem, že služby jako Airbnb šponují ceny pronájmů nahoru. „Každý rok chybí na trhu v Praze pět tisíc bytů pro lidi, kteří tam chtějí bydlet, a to je hlavní kámen úrazu, proč šly ceny nahoru. Teď se do nabídky dostane několik tisíc bytů, což krátkodobě řeší situaci, ale z dlouhodobého hlediska je tu stále problém váznoucí výstavby. I kdyby se teď do trhu vrátily všechny celé byty k bydlení, které byly na Airbnb, vyřešilo by to situaci asi tak na rok a půl, říká s tím, že dlouhodobě jsou v Praze ceny pronájmů pod evropským průměrem, a tudíž jsou nemovitosti lákavé pro investory.

Carebnb má aktuálně zhruba 45 klientů, kterým dohromady spravuje 80 apartmánů. V době před krizí se jejich obraty pohybovaly v řádu desítek milionů korun ročně.

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články