Papelote bylo jedno z prvních udržitelných papírnictví v Česku, pyšní se tím, že neplýtvá a vyrábí pouze v tuzemských dílnách. Koronavirová krize ho donutila přestěhovat obchůdek z úplného centra Prahy na Letnou, ale i přes krizi se Papelote a jeho dvacetičlenný tým drží. „Hlavní motivací nebylo založit udržitelné papírnictví, ale papírnictví, které bude lidi inspirovat k tomu, aby sami něco tvořili,“ tvrdí zakladatelky Denisa Havrdová (na úvodní fotce vlevo) a Kateřina Šachová.
Neprodané diáře mění v zápisníky a poznámkové bloky, zbytky látek z výroby věnují chráněným dílnám. V papírnictví Papelote je to jiné už na první pohled. Papír jejich výrobků je často našedlý nebo hnědý, protože jsou z recyklovaného materiálu. Design je propracovaný a navržený tak, aby věci vydržely co nejdéle.
Je dnes papír vůbec ještě potřeba, když je vše online a na mobilu či tabletu?
KŠ: Věřím, že ano. Jen se jeho role a smysl posunuly. Papír zcela jistě můžeme na mnoha místech nahradit a je to tak dobře. Kde je ale podle mne nenahraditelný, je rozvoj našeho kreativního myšlení. Člověk je fyzický tvor. Naše tělo, duše a mysl jsou propojené. Velkou roli v tom hrají smysly a především hmat. Papír je materiál, kterého se dotýkáme a při práci s ním – ať už je to psaní, kreslení nebo jiná manuální činnost – naše myšlení a náš mozek fungují jinak. Nejlepší je podle mne digitální a papírové nástroje kombinovat podle toho, kde dávají smysl.
DH: Právě proto, že žijeme zavalení online podněty, je role papíru velmi aktuální. Je to skvělý způsob, jak se odpojit, přemýšlet a tvořit bez elektronických nástrojů. S papírem a tužkou v ruce se pracuje přeci jen jinak.
Profilujete se jako udržitelné papírnictví. V čem spočívá ta udržitelnost?
KŠ: Snažíme se o udržitelnost ekologickou, ekonomickou i obecně lidskou. Důraz na udržitelnost promítáme do výběru materiálů, způsobu výroby, zpracování odpadu, přístupu k lidem a k řemeslu i k celkovému fungování Papelote jako firmy. Zakládáme si třeba na lokálnosti výroby – všechny produkty se vyrábí v Čechách, většina z nich v Praze a jejím okolí. Materiály, které používáme, pečlivě vybíráme. Hledáme takové, které jsou lokální, šetrné svým původem a zpracováním, recyklované nebo inovativní svou vizí a technologickým přístupem. Snažíme se tvořit kvalitní, odolné a svým designem nadčasové produkty, které budou dlouho dobře sloužit a až doslouží, jejich majitel si je buď uchová, nebo přijdou do sběru.
Vedle běžného sortimentu nabízíme zákazníkům kolekci Papelote na druhou, která vzniká ze zbytkového materiálu a proměňuje se podle toho, co ve výrobě zrovna zbývá. Neprodané diáře upcyklací proměňujeme v zápisníky a poznámkové bločky. Sáčky na balení zboží vyrábíme z takzvaných rozjezdových archů, tedy papírů, na kterých se zkouší tisk a které se v tiskárnách běžně vyhazují. Zbytky látek, jež jsou naším doplňkovým materiálem, věnujeme chráněné dílně, která je využívá pro další tvorbu. Na převoz zboží od švadlen máme vratné vaky ušité ze zbytkového materiálu, které nahrazují jednorázový obalový materiál. Pod heslem Papelote mínus – s chybami, ale s láskou prodáváme nebo darujeme věci, které jsou kazové a které by za normálních okolností skončily ve stoupě. Zdaleka na naší cestě k udržitelnosti ještě nejsme tam, kde bychom chtěli být, ale každý krok vpřed je pro nás důležitý.
Hnidopišská otázka: na svých stránkách tvrdíte, že vaším favoritem je papír Munken ze severské papírny Arctic paper vyráběný v absolutním souladu s okolní přírodou – voda opouštějící výrobu zůstává domovem lososů. Jenže centrála papírny Arctic paper je v Polsku, její akcie se obchodují na Varšavské burze a továrnu i distribuci má rovněž v Polsku, ve velkých průmyslových areálech. Jak to tedy je?
KŠ: Je to samozřejmě složité a nic není tak krásné a dokonalé, jak se na první pohled zdá. Nicméně z našeho pohledu jsou papíry Munken opravdu jednou z nejlepších voleb. Výroba papíru Munken sice spadá pod koncern Arctic paper, ale má samostatný provoz ve švédské vesnici Munkedal. Je to papírna s dlouhou tradicí, kolem které je vytvořena komunita lidí a která je silně spjatá s okolní přírodou. V posledních dvaceti letech investovali mnoho zdrojů do zkvalitňování výrobních procesů a snižování emisí a dnes jsou jednou z nejekologičtějších papíren na světě a velkou inspirací pro ostatní.
Desky Foldo – jsou celé ze 100% recyklovaného papíru. Desky fotoalb se zase vyrábějí z papíru materica, ekologicky šetrného papíru z recyklovaných vláken, bavlny a celulózy. Papír má certifikát FSC, tedy pochází z udržitelného lesního hospodářství. (Foto: Archiv Papelote).
Jestli správně chápu, zakladatelé Papelote jsou tři: Kateřina Šachová, její manžel Filip a Denisa Havrdová. Jak jste na myšlenku založit udržitelné papírnictví přišli?
KŠ: Papelote vzniklo jako můj diplomový projekt na UMPRUM. Papírnictví byla moje dlouholetá vášeň, ve které se propojilo několik věcí, které pro mě byly a jsou důležité – médium papíru, manuální činnost, fantazie a kreativita. Následně jsem oslovila Denisu a Filipa, abychom Papelote společně uvedli do reálného světa. Hlavní motivací nebylo založit udržitelné papírnictví, ale papírnictví, které bude lidi inspirovat k tomu, aby sami něco tvořili. Udržitelnost je pak jedním ze základních pilířů, na kterém Papelote od začátku stojí. Máme ji vepsanou v samotném názvu – jedním z významů slova Papelote je odřezek papíru, který použijeme k výrobě něčeho nového, tedy upcyklace.
DH: Pro mě byl začátkem okamžik, kdy jsme stáli společně v prostorách UMPRUM nad instalací Kateřininy diplomové práce a vybírali prototypy vhodné pro první sortiment. Ten se během prvních let výrazně proměnil k nadčasovým jednodušším produktům, které jsme následně začali vyrábět ve větších nákladech, abychom uspokojili zájem našich zákazníků. Už v té době byla snaha o udržitelnost součástí našeho myšlení, ale v začátcích jsme se hodně snažili i o představení nového, současnějšího papírnického konceptu.
Jaké byly vaše začátky? Jak jste zorganizovali výrobu, jak vám to ze začátku šlapalo?
KŠ: Začátky byly dobrodružné. Určitě nám pomohlo, že jsme měli vstupní kapitál a nemuseli si brát na rozjezd žádnou půjčku. I když i to je pro mě z dnešního pohledu relativní. Kdybychom peníze neměli, možná bychom některé kroky neudělali, nebo je dělali rozvážněji, pomaleji. Ale nevím, všechno má svá pro a proti. Výhoda také byla, že v našem začátku v roce 2009 jsme neměli téměř žádnou konkurenci a pro lidi jsme byli zjevením. Trefili jsme se do něčeho, co v lidech vzbuzovalo emoce a přinášelo jim radost. Největším úkolem pro mě bylo sladění našich osobností a představ o tom, jak to má vypadat, fungovat a o co nám vlastně jde. Mám radost, že se nám to podařilo a dnes jsou naše odlišná osobnostní nastavení a pohled na věc naopak výhodou.
DH: Velmi náročné. Rodily jsme, vychovávali jsme děti a do toho v době ekonomické krize rozjížděli papírenský byznys. Určitě nám pomohla podpora rodin, náš dlouho neutuchající entuziasmus a odhodlání to nevzdat a beze sporu i tým lidí, který na tom s námi pracoval. Každopádně bylo velmi složité vyladit naše očekávání s vlastními možnostmi a realitou.
Takzvané gumičky má Papelote patentované. Vyrábějí je na Kladensku místní švadleny z českých pruženek. Jsou bezobalové - převáží se v látkových pytlích, prodávají se samostatně nebo na kompostovatelných destičkách s informacemi. (Foto: Archiv Papelote).
Máte obchod v centru Prahy na Letné. Kolik lidí tam tak denně chodí a jaký typ lidí to je?
DH: Tím, že je obchod na hlavní třídě, navštěvují ho nejčastěji kolemjdoucí. Obchod nenavštěvují cizinci, což je oproti tomu, na co jsme byli zvyklí v našem předchozím místě ve Vojtěšské, velký rozdíl. Chodí k nám rády jak malé děti, které fascinují veselé barvy, tak studenti i dospělí, kterým jsou naše témata blízká. Zejména je lákají nápaditá řešení papírenských produktů, čistý a praktický design a udržitelné materiály. Obchod denně navštíví okolo stovky lidí.
O jaký typ zboží je největší zájem?
DH: Vzhledem k sezonní proměnlivosti se naše bestsellery během roku mění. Určitou stálicí v nabídce jsou naše gumičky, které máme i patentované. Mimo ně jsou během celého roku velmi populární sešity a zápisníky, zejména když se objeví nová barevnost. Poslední dobou naši zákazníci projevují velký zájem i o univerzální plánovací systémy.
Zajímají se vaši zákazníci o tu udržitelnost, nebo je spíš zajímá design a kvalita vašich produktů?
KŠ: Myslím, že obojí. Za mě to jde také ruku v ruce a není to od sebe – alespoň v našem přístupu – oddělitelné. Součástí udržitelnosti je pro mě i to, jestli je produkt navržený tak, aby byl maximálně funkční, kvalitně řemeslně zpracovaný, dobře sloužil svému účelu a také, aby byl krásný a aby ho tedy člověk používal rád, a tím pádem co nejdéle.
Tým Papelote před prodejnou na Letné v ulici Milady Horákové. Denisa Havrdová stojí zcela vlevo a Kateřina Šachová stojí ve dveřích v černém triku. (Foto: Archiv Papelote).
Máte zboží dražší, nebo levnější než běžná papírnictví?
DH: Ve srovnání s klasickými běžnými papírnictvími jsme jistě dražší. Podle mě není ani možné, aby tomu bylo jinak. Klademe velký důraz na výběr materiálů, všechny produkty se vyrábí v Čechách a také vývoj produktu něco stojí. A i ten se následně promítá do ceny výrobku. Běžná papírnictví odebírají z katalogů různých komerčních společností a tam bývá velký tlak na výrobní cenu. Pak je přirozené, že některé kvality, na kterých my bazírujeme, musí jít stranou.
Dobře, zkuste pro představu srovnat třeba výrobní cenu bloku u vás a v běžné výrobě.
DH: Výrobní ceny bloku u nás a v běžné výrobě se porovnávají velmi těžko. Cenu za kus totiž výrazně ovlivňuje zejména velikost nákladu – ta se promítá do výsledné ceny materiálu, mnohé investice na začátku výroby jsou jednorázové a do většího množství se více rozpustí. Stejně tak se do ceny promítají u nás celkem vysoké nároky na kvalitu materiálu i řemeslného zpracování. Zásadním rozdílem je ale především to, že je pro nás velmi důležitá lokální výroba, ve které je každý článek, který se na ní podílí, férově zaplacen. Co se týká využití zbytkového materiálu, obecně lze říci, že jakákoli práce, třeba i ta s odřezky, má svou hodnotu. U nás je důležité se podívat na možnosti zbytkového materiálu a hledat mu v upravené formě jeho místo na světě. Lze tedy říci, že vývoj produktu je i z odřezků stejně náročný, tedy i stejně drahý jako u běžného sortimentu, stejně tak i práce. Jediné, na čem lze teoreticky ušetřit, je cena materiálu.
Máte i e-shop. Dělá větší zisky e-shop, nebo kamenná prodejna?
DH: V poslední době se intenzivně věnujeme prodeji v on-line prostředí, a tak e-shop k naší radosti pomalu dotahuje kamennou prodejnu.
Kolik činí váš roční obrat? A dá se říct, že postupem let váš obrat stoupá, nebo klesá?
DH: Tato čísla bychom neradi zveřejňovali. Kdyby letos nedošlo ke korona krizi, věříme, že by po dvou letech stagnace, způsobené různými faktory, obrat stoupl o 20 procent. Nyní se ale snažíme udržet na podobných číslech jako v loňském roce. Pokud se nám to podaří, budeme to považovat za veliký úspěch.
Inetriér prodejny Papelote v Praze na Letné. (Foto: Archiv Papelote)
Zmínila jste korona krizi. Jak tedy pandemie ovlivnila váš byznys? Určitě jste měli pár týdnů zavřeno...
DH: Krátce před korona krizí došlo v Papelote ke generační obměně týmu, takže řada kolegů v týmu byla na začátku nová. Myslím, že korona krize pomohla stmelení týmu a následnému tažení za jeden provaz. Ozkoušeli jsme si, že umíme dobře pracovat na dálku, a v květnu jsme měli radost, že se opět můžeme potkávat. Útlum cestovního ruchu nás přiměl k zavření obchodu ve Vojtěšské ulici, kde nás hodně vyhledávali i turisté, a otevření nového obchodu v ulici Milady Horákové na Letné. Zároveň jsme si uvědomili, jak moc máme Vojtěšskou rádi, a rozhodli jsme se ji přetvořit ve workshopové místo. Na tomto konceptu momentálně intenzivně pracujeme a od října bychom ho rádi více rozvinuli a představili.
Jaké máte s Papelote další plány do budoucna?
KŠ: Jde a vždy nám šlo o víc než o výrobu krásných zápisníků. Na prvním místě je pro nás to, k čemu slouží a čím jsou lidem nápomocné, co jim přinášejí – téma široké kreativity, která je vlastní všem a kterou je potřeba rozvíjet. Je to z našeho pohledu téma velmi aktuální a korona krize ho ještě zvýraznila. Chceme ho tedy co nejvíce rozvíjet a zároveň se posouvat na cestě směrem k co největší udržitelnosti. A především inspirovat k tomu, abychom byli aktivní a stali se tvůrci svých životů a světa kolem nás.
DH: Rádi bychom přinášeli svým zákazníkům více inspirace, jak používat papírové nástroje v elektronické době tak, aby jim přinášely možnost odpojení se a vůbec možnost kreativního myšlení. Rádi bychom vytvářeli nástroje, které ukazují lidem různé možnosti, a to jak formou inspirace na blogu, tak i vytvořením workshopového místa.