Aplikace Paint My Room pomáhá najít vysněnou barvu zdí. Zájem o ni mají i výrobci barev

Aplikace Paint My Room pomáhá najít vysněnou barvu zdí. Zájem o ni mají i výrobci barev

23. srp 2020 Zuzana Hübnerová 3 min

Vybrat ideální barevný nátěr na stěny pomůže mobilní aplikace od studenta Vysokého učení technického v Brně Dominika Vagaly. Paint My Room umožňuje chodit po pokoji a v reálném čase zkoušet, jak by místnost vypadala po výmalbě. Aplikace je dostupná na Google Play a stáhlo si ji už 36 tisíc lidí. Nyní má její autor v plánu verzi i pro iOS a spolupráci s výrobci barev.

S aplikací Paint My Room může uživatel chodit po místnosti a zkoušet, která barva zdí by se mu nejvíc líbila. Uvidí ji v reálném čase a z různých úhlů. Řeší tak problém, kterému před třemi lety čelil student Dominik Vagala, když si chtěl vymalovat pokoj, ale neuměl si přesně představit, která barva by se mu nejvíc líbila. „Není jednoduché představovat si, jaká barva by se asi nejlépe hodila k vybavení. Tehdy jsem musel použít grafický nástroj v počítači, kde jsem si na fotce pokoje zkoušel různé barvy stěn, což celý proces velmi prodloužilo,“ popisuje pro Startupjobs Newsroom vlastní zkušenost Vagala.

Ačkoliv tehdy hledal aplikaci, která by mu práci usnadnila, žádnou vhodnou nenašel. „Na trhu sice existují podobné aplikace, ale ty, které pracují v reálném čase, závisí na jedné knihovně. Tu podporuje pouze asi dvacet procent Android zařízení. Drtivá většina lidí proto aplikaci vůbec nespustí,“ upozorňuje Dominik Vagala. Nelíbil se mu ani způsob vybírání barev. „Často nabídka překryla samotnou barevnou stěnu,“ dodává s tím, že konkurenční aplikace obvykle nenabízejí ani dotažené uživatelské rozhraní.

U konkurenčních aplikací Vagalovi vadilo například to, že barevná škála zakryla samotnou zeď.

Svou aplikaci Paint My Room vyvinul jako součást bakalářské práce. Od nápadu po uvedení na trh to podle Vagaly trvalo asi osm měsíců. „Při výběru tématu mě napadlo, že i jiní lidé řeší podobný problém jako já kdysi a že bych jim mohl pomoct. S vývojem mobilních aplikací jsem ale do té doby příliš velké zkušenosti neměl,“ říká student Fakulty informačních technologií VUT.

To, co začalo jako studentský a akademický projekt, se ale nakonec změnilo v perspektivní produkt, o který mají zájem jak uživatelé, tak firmy. „Do dnešního dne si aplikaci stáhlo více než šestatřicet tisíc lidí z celého světa. A to i přesto, že jsem do marketingu a propagace nedal ani korunu,“ upozorňuje Vagala. Právě zájem lidí ho motivuje aplikaci dál posouvat. „Chci vytvořit verzi i pro iOS zařízení a také přidat nové funkcionality,“ vyjmenovává. Kromě toho má v plánu oslovit firmy zabývající se výrobou a prodejem barev. „Jedna společnost už mě dokonce sama takto kontaktovala a měla zájem o spolupráci,“ říká Dominik Vagala.

Studentům Dominik Vagala radí, vymyslet si pro bakalářskou či diplomovou práci vlastní téma

Na celé věci ho ale nejvíc těší, že mohl realizovat vlastní nápad. „Bylo to náročné, ale bavilo mě to. I proto doporučuji pracovat na vlastním nápadu. Člověk totiž potom ty stovky hodin, co do vývoje investuje, nevnímá jako práci, ale jako zábavu,“ uzavírá autor aplikace.

Foto: Unsplash, archiv Dominika Vagaly

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Aplikace, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články