Z rychlého občerstvení do světa IT. Příběh Lukáše dokazuje, že možné je vše

Z rychlého občerstvení do světa IT. Příběh Lukáše dokazuje, že možné je vše

10. bře 2022 Redakce 6 min

13 dlouhých let strávil v AmRestu. Tam se z řadového pracujícího dopracoval až mezi management a měl na starosti digitální projekty KFC. „S programátory jsem úzce spolupracoval delší dobu. Když jsem kvůli zdravotním komplikacím nemohl dělat, rozhodl jsem se pro změnu,“ říká Lukáš Kubec, který absolvoval programovací bootcamp a nyní pracuje jako frontend vývojář ve společnosti Mibcon. 

K počítačům měl vždy blízko. „Byly součástí mého života od dětství. Asi v 15 letech jsem v knihovně narazil na už tehdy starou knížku o PHP a JavaScriptu, kterou jsem si půjčil,“ vzpomíná a pokračuje: „S ní jsem tehdy napsal svůj první web a vytvořil pár menších vlastních projektů.“

Nejčerstvější kariéra dle zásluh

Jenže Lukášova profesní dráha se začala ubírat zcela jiným směrem. Jako mladíček nastoupil do provozovny rychlého občerstvení KFC. Dělal na kase, připravoval jídlo a pomáhal, kde bylo potřeba. Nakonec u firmy vydržel dlouhých 13 let. „Během té doby jsem prošel mnoha pozicemi,“ vypráví. Stal se tak ukázkovým příkladem, že když má někdo potenciál, chuť pracovat, a to i na sobě, může prorazit a uspět.

„Byla to skvělá zkušenost,“ říká Lukáš a pokračuje: „Měl jsem možnost vést týmy lidí. Staral jsem se také o část byznysu, podílel jsem se či sám vedl nejrůznější projekty. Díky tomu všemu jsem získal praxi, zkušenosti a znalosti z mnoha oborů.“ Nenechával si je pouze sám pro sebe, ale snažil se je předávat dál. „Pomáhal jsem i ostatním a radil jsem jim,“ potvrzuje.   

Do jeho kompetencí v určitou dobu spadal také nábor nových lidí na pobočky, což nebyl zcela lehký úkol, protože mnoho lidí rychlé pracovní tempo fast foodů nevydrží. „Říkal jsem jim hlavně, ať se nebojí na cokoliv zeptat a že je lepší občas něco udělat, i když ne perfektně, než nedělat nic kvůli strachu,“ poznamenává rodák z Prahy a mluví dál: „Firma je především o lidech. Je to o tom, jak si vzájemně sednou, jaká je atmosféra v týmu, jak spolu fungují manažeři a jejich podřízení, zda mají všichni k dispozici vše, co potřebují atd.“

Postupně se Lukáš v rámci KFC dostával stále blíž a blíž k tomu, co ho zajímalo od malička. Tím byly technologie. „V posledních letech jsem spolupracoval na projektech, které s nimi nějak souvisely, a sledoval jsem tak zblízka, kam se obor IT posouvá.“

Vydal se správným směrem

Možná i to ho přimělo uvažovat o změně profese. „Již delší dobu se mi myšlenky na rekvalifikaci honily hlavou,“ připouští Lukáš a dodává: „Když jsem měl na začátku roku 2021 náhlé zdravotní komplikace a nemohl jsem nějaký čas pracovat, začal jsem hledat na internetu a narazil jsem na bootcamp Green Fox Academy.“ 

Myšlenka, že by se mohl stát programátorem, se mu zalíbila. „O danou oblast jsem se sám zajímal, a navíc jsem byl s kodéry v kontaktu několik posledních let. Ať už při své práci v Ecommerce, nebo v rámci interních projektů,“ vysvětluje a doplňuje: „Chtěl jsem se po tolika letech v jedné firmě posunout zase dál. Rekvalifikační kurz programování byl v podstatě přirozenou volbou a vývojem.“ 


Programátorské menu

Lukáš je muž činu a žádné výzvy se hned tak nezalekne, i proto se pustil do super intenzivního kurzu pro junior programátory. „Šel jsem do něj právě kvůli času, rychlosti a té intenzitě,“ prohlašuje a dál rozvádí: „Vyhovovalo mi se pár měsíců intenzivně věnovat tématu, nabrat znalosti a pak rovnou do praxe. Díky tomu, že má předchozí práce nebyla od programování zase až tak úplně vzdálená, před několika lety jsem se i sám učil a měl jsem vlastní menší projekt, tak jsem si zároveň své znalosti osvěžil.“   

Před startem kurzu tedy Lukáš nebyl úplný začátečník. „Měl jsem základní přehled, znal jsem terminologii i technologie, takže úvod pro mě byl o něco jednodušší,“ poznamenává. Díky tomu měl mnohem větší nároky a očekávání než většina jeho spolužáků. „Chtěl jsem se intenzivně věnovat programování a nabrat znalosti, a to nejen teoretické, ale i praktické, abych byl připravený na práci vývojáře,“ vyjmenovává a pokračuje: „Plusem byla angličtina, jež byla mým pracovním jazykem již několik let, určitý servis a podpora. Díky tomu jsem se profesně posunul dál, ať už v oblasti soft-skills, nebo se aspoň vyvaruji ‚botám' typu ‚tutorial-hell'.“

Vystuduj & pracuj

Bootcamp si Lukáš pochvaluje, protože kromě znalostí mu dal i ještě něco navíc. „Seznámil jsem se s podobně naladěnými lidmi, se kterými jsem stále v kontaktu,“ těší ho, že studijní parta stále drží při sobě. 

A posledním, asi nejdůležitějším přínosem byla práce. Po dokončení bootcampu nastoupil do společnosti Mibcon na pozici frontend React vývojáře. 

„Aktuálně pracuji na projektu a v technologii, která mě hodně zajímá i osobně,“ popisuje Lukáš a nové působiště si pochvaluje: „Mám možnost pracovat s lidmi, kteří mají mnohaletou praxi a mnohem větší zkušenosti, než mám já. Navíc jsem ve firmě, jejíž vnitřní kultura a nastavení mi jsou blízké a vyhovují mi, za což jsem vděčný.“ 

Nadšence knih, filmů i moderních technologií práce baví. „Navíc se ve volnu věnuji vlastním nápadům a projektům,“ uzavírá spokojeně Lukáš s tím, že změna a sázka na programování mu vyšla na 100 procent. 

Komerční článek

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Kauzy, Spolupráce
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články