Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádili od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se stali ekolog (Hyrš) a vystudovaný architekt (Kůs). Před osmi lety společně rozjeli podnikání, tehdy e-shop, kde přeprodávali zavedené značky. O dva roky později přišli na trh s vlastní značkou Vuch. Zatímco jiné módní značky proměnu trhu v pandemii neustály a krachují, Vuchu se daří. Loni zvýšil obrat o více než sedmdesát procent, z 35 milionů korun na 61 milionů. Zisk EBITDA vzrostl dokonce o více než tisíc procent: z jednoho milionu korun v roce 2019 na loňských dvanáct milionů.
Kabelky, peněženky a další doplňky Vuch jsou typické svými puntíky a výraznými barvami. Proč zrovna tohle?
MK: Přišlo nám, že ten módní trh je vlastně docela nuda. Samá černá, minimum vzorů a barev. Takže jsme se rozhodli jít vlastní cestou, zkoušet různé barevné kombinace, vzory, a tak vlastně došlo i na naše ikonické puntíky.
Jak se do vaší tvorby promítlo, že jeden z vás je ekolog? Jste v něčem ekologičtí, udržitelní?
OH: Ano, v posledním roce jsme začali vyrábět speciální udržitelnou kolekci peněženek z drtě plastových lahví. Navíc se teď chystáme recyklovat kazové či reklamované produkty tím, že z nich budeme vyrábět taburetky (malé textilní stolky, pozn. red.). Ty pak věnujeme do škol a školek. Veškerý obalový materiál, který používáme, je vyrobený téměř kompletně z materiálů, které se dají snadno dále recyklovat. Například plastové obálky, ve kterých zasíláme zboží, budou nově obsahovat 80 procent recyklátu.
Když říkáte, že jste udržitlení, tak se musím zeptat, kde vyrábíte a odkud máte materiály?
MK: Naši výrobu máme z kapacitních i kvalitativních důvodů v Číně, kde pravidelně kontrolujeme s jednotlivými dodavateli samotnou výrobnu. Ale jinak si vše děláme sami – od prvotních návrhů, kdy se sám rád chopím tužky, až po finální zabalení produktu. S tím pomáhá tým lidí, který se nám podařilo dát dohromady. A jsme také v úzkém kontaktu s našimi dodavateli, se kterými konzultujeme každý vzorek a materiál tak dlouho, dokud není vše perfektní. Mimo Čínu dále také vyrábíme i v Indii, Vietnamu, Česku, Itálii a na Slovensku. Letos chceme představit několik nových kolekcí, kde bude hlavním materiálem právě recyklát.
Ondřej Hyrš a Martin Kůs (vpravo) se poznali díky tomu, že se kamarádily jejich maminky. Vyrůstali spolu v jednom vchodu paneláku v Chrudimi. (Foto: Archiv Vuch)
Proč jste se zaměřili zrovna na peněženky a kabelky? Připadalo vám, že je tenhle segment málo pokrytý?
MK: Připadalo nám, že velké brandy tyto segmenty upozaďují a nabídka není moc zajímavá, proto jsme se rozhodli přijít s nevšedními designy a tento segment oživit. Peněženek se nám už podařilo prodat přes 250 tisíc, takže to byl dobrý směr.
Měli jste na začátku investora, nebo jste všechno financovali ze svého?
MK: Od začátku jsme bez investorů. První kolekci jsme zainvestovali z našich ušetřených úspor vysokoškoláků, což bylo jen pár desítek tisíc korun. První peněženky se prodaly během pár dnů a veškerý zisk z prodejů jsme znovu investovali do dalšího rozvoje. Tak to vlastně děláme dodnes.
OH: Nejvíce se snažíme investovat do nákupu zboží a rozšiřování nových segmentů. A také hledáme další byznysové příležitosti na evropských trzích.
S jakými obtížemi jste se na začátku potýkali?
MK: Nejtěžší na rozjetí vlastní značky je vždy celkové povědomí a vybudování důvěry u zákazníků. To zabere hodně času a energie. Jméno a reputace je základ. Konkurence ve světě módy je obrovská a zákazník si vše pamatuje.
Když mluvíte o konkurenci, zrovna teď vám asi dost konkurentů odpadne. Blažek, Kara, Pietro Filipi a mnoho dalších módních značek se v pandemii potýká s velkými problémy, zavírá obchody nebo vrávorá na hranici krachu. Jak je možné, že vám se naopak daří? Co děláte jinak?
OH: Jsme velice rychlí a flexibilní, co se týče změn a různých vylepšení.
MK: V minulém roce jsme se museli také trochu víc zaměřit na analýzy, strategie a začít detailně plánovat. Prošli jsme každou jednotlivou položku a zvážili každou investici. Nyní, když se ohlédneme zpět, můžeme s jistotou říct, že se nám tato radikální změna v našem přístupu k firmě opravdu vyplatila.
Udělali jste během vašeho fungování také nějakou chybu?
MK: Chyb jsme nasekali plno. Vzpomínám, že několikrát jsme se například spálili u špatně zvoleného dodavatele. Ale věřím, že jsme se z nich poučili.
OH: Od začátku se vše učíme za pochodu, ale to nás na celém fungování firmy baví nejvíce.
Jak se vyvíjel váš obrat?
OH: V prvním roce podnikání obrat činil tři miliony korun, v roce 2016 už 19 milionů. Jak rostly obraty, rozrůstal se i náš tým. Nyní ve firmě pracuje přes dvacet lidí nastálo, ovšem například před Vánoci chodí vypomáhat klidně až třicet brigádníků balit zboží. Další zaměstnanci pak pracují v našem pražském obchodě.
MK: Máme ve firmě takové neformální prostředí. Jsme parta mladých lidí a vlastně spolu trávíme čas i mimo kancelář. Každoročně jezdíme na teambuildingy nebo pořádáme společné grilovačky. Snad i letos v létě nám situace dovolí něco takového naplánovat.
Tým Vuch už čítá kolem dvacítky zaměstnanců. (Foto: Archiv Vuch)
Prodáváte v 31 zemích. Ve které se vám daří nejvíce, a kde to naopak dře?
MK: Ano, zákazníci si mohou objednat zboží například v Maďarsku, Rumunsku, Polsku nebo třeba na Slovensku, které je mimochodem nejrychleji rostoucím trhem. Zde působíme napřímo.
Nejlépe se nám daří u nás doma v Česku, kde se na budování značky soustředíme nejvíce. Je to jistě dané i tím, že máme dobré znalosti trhu a domácího prostředí. Nejméně stabilním trhem je pro nás v tuto chvíli Polsko. Prodeje jsou tam hodně turbulentní – jednou jsou prodeje skvělé, chvíli na to se hodně propadneme a zatím se nám nepodařilo zjistit, co výkyvy způsobuje.
Kolik investujete do marketingu, dejme tomu ročně?
MK: Marketing je pro nás velmi důležitý nástroj propagace a investujeme do něho poměrně hodně. Naše výrobky prodáváme v online prostředí, kde je vizuální prezentace velmi důležitá. V letošním roce plánujeme investovat do marketingu nižší desítky milionů.
Jaké máte s VUCH plány do budoucna?
MK: Co se týká té blízké budoucnosti, tak se chceme věnovat především českému trhu. Plánujeme rozšířit naše portfolio o klasický segment fashion oblečení, v plánu je také vytvořit limitovanou edici kabelek a peněženek, která vznikne ve spolupráci s českým malířem Josefem Ratajem. Zároveň se chystáme na stěhování našeho pražského showroomu do větších prostor přímo v centru Prahy. A taky bychom letos rádi okusili segment dámských bot.
OH: Přesně tak. Velký potenciál ale vidíme i v expanzi na další trhy. Konkrétně připravujeme vstup na slovinský a chorvatský trh, kde je po podobném zboží velká poptávka a konkurence je relativně malá. A i letos bychom rádi zopakovali, nebo lépe řečeno překonali úspěchy minulého roku, co se tržeb týká. Podle našich propočtů se to nezdá jako nereálné.
Úvodní foto: (zleva) Ondřej Hyrš a Martin Kůs. Foto: Archiv Vuch