Vividbooks „rozhýbali” učebnici fyziky, teď chystají novou interaktivní knihu věd pro domácnosti

Vividbooks „rozhýbali” učebnici fyziky, teď chystají novou interaktivní knihu věd pro domácnosti

8. úno 2021 Václav Lang 3 min

O Vividbooks už jste patrně slyšeli. Nápad Víta Škopa na oživení” učebnic fyziky pomocí augmentované reality vystřelil v době pandemie do povědomí nejen akademické sféry. Vystudovaný designér tvrdí, že jejich cílem nikdy nebylo převracet zaběhlé způsoby učení, spíš pomoci kantorům zatraktivnit výuku. Jak prozradil StartupJobs Newsroom, v současnosti pracují na knize, která bude určená tzv. na doma a vysvětlí zábavnou formou různé vědecké fenomény. Do konce roku by rádi nabrali novou investici a chystají strategii pro zahraniční trhy.

Interaktivní učebnice fyziky Vividbooks se podle Víta Škopa aktuálně používají zhruba na stovce škol. „Covid tomu trochu pomohl, na druhou stranu český učitel v posledních čtyřech měsících nevěděl, kde je levá a kde je pravá, takže myšlenky na nějakou rozšířenou výuku pro něj nebyly tou dobou na stole,” vyvrací domněnku, že by za úspěchem Vividbooks stálo zejména šíření koronaviru a s ním spojené zavádění domácí výuky.

Naopak uznává, že na verzi učebnic pro domácnosti je potřeba zapracovat: „Nejsme si jisti, že s ní máme market fit, protože stávající produkt je vytvořený pro učitele. Proto teď vytváříme nový produkt už přímo pro domácnosti, což nebude učebnice, ale kniha s pracovním názvem Fun Book of Science, která bude vědu vysvětlovat zábavněji,” prozradil pro StartupJobs Newsroom. A dodal, že také v případě škálování je vhodnější zaměřit se na B2C produkt. Kniha má být k mání v druhém kvartálu a bude popisovat zábavným způsobem typické fenomény, jako je fungování raketoplánu či princip vulkánů a podobně. „Bude tam voiceover, který vše vysvětluje, a bude to živější než Vividbooks,” přibližuje.

Naučit děti přemýšlet

Pilotní učebnice fyziky pro druhý ročník základních škol, jejíž výrobu pandemie dopomohla loni na jaře uspíšit, nyní obsahuje přes 160 lekcí a interaguje s tabletem či telefonem, takže když chytrým zařízením namíříte na vytištěné pracovní listy, obrázky „ožijí”. Vít Škop každopádně trvá na tom, že hlavním gro jejich produktu je naučit děti přemýšlet pomocí animací a návodných otázek, rozšířená realita podle něj není esenciální.

Také uvádí na pravou míru, že cílem jejich nástroje nebylo překopat dosavadní učební postupy, ale spíše pomoci zatraktivnit výuku a ušetřit čas fyzikářům, kterých je podle Škopa nedostatek. „Spíš než nějakou revoluci ve vzdělávání jsme chtěli řešit reálný problém a pomoci tomu takovou evolucí. Absolutně nehaníme, co bylo ve vzdělávání vytvořeno, ale chtěli jsme tomu pomoct a posunout to dál,” vypráví a dodává, že čeští kantoři jsou často nespravedlivě démonizovaní: „Myslím si, že na to, jaké mají prostředky, dělá velká část lidí ve školství super práci. Vzdělávání dětí je extrémně náročné a systém tomu nejde úplně naproti.”

Vyhlížení nové investice

Společnost napřed zpočátku loňského roku uvolnila učební materiály zdarma, s prodejem začali v srpnu a od té doby si jejich učebnici koupilo zhruba 60 škol. „Je super, že máme market fit, že naše učebnice chtějí používat,” pochvaluje si vystudovaný designér, který aktuálně své původní profese zanechal. „Samozřejmě částka, kterou jsme zatím vydělali, není vůbec závratná, ale věřím tomu, že je to dané povahou EdTech trhu, kde raketoví střelci nejsou příliš k mání,” dodává. Verze Vividbooks pro školy je na celý rok přístupná ze 15 900 korun.

Zatímco v České republice se dostal Vividbooks v posledních měsících silně do povědomí, ve světě, kde pomůcku distribuují lokální reselleři, je to mnohem složitější. I proto se nyní Vividbooks věnuje výrobě učebnice pro vědu jako takovou, podle zahraničního vzoru, kde se fyzika, chemie a biologie učí dohromady v rámci jednoho předmětu. „Aktuálně nastavujeme obchodní strategie, jak na ty trhy efektivně přicházet,” říká Škop.

Do konce roku také vyhlížejí novou investici: „Máme angel investora, který nám dal na počátku seedovou investici a díky tomu jsme nabrali nějaká čísla, výhledy a market fit. Na konci roku budeme žádat o investici A,” prozrazuje.

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články