Ústecký startup Edhance postoupil do druhé fáze evropského programu EdTech. Mezi osmi nejlepšími projekty je i vzdělávací platforma Včelka

Ústecký startup Edhance postoupil do druhé fáze evropského programu EdTech. Mezi osmi nejlepšími projekty je i vzdělávací platforma Včelka

1. dub 2022 Anna Jurečková 5 min

České startupy posouvají vzdělávání směrem k využívání technologií i na evropské úrovni. Mezi osm nejlepších projektů celoevropského akceleračního programu EdTech se probojovaly výukové nástroje Včelka (v zahraničí Levebee) a Edhance. Obě společnosti nyní čeká expanze. Zatímco Včelka již delší dobu působí v Polsku a na Slovensku, Edhance míří do zahraničí poprvé. 

Přestože ústecký startup Edhance vznikl již v roce 2016, do výraznějšího povědomí vešel až v posledních dvou letech. Pandemické období bylo pro přístup pedagogů k technologiím a digitalizaci přelomové a urychlilo i nástup multiplatformní aplikace, s jejíž pomocí mohou učitelé lépe organizovat virtuální i běžnou výuku. Úspěchy ústeckého projektu pokračovaly významnými investicemi od Michala Dědka a Karla Janečka a účastí v prestižním evropském programu Impact EdTech

Minulý rok startup Lukáše Rejchrta a Pavla Popluhara obstál v konkurenci 278 přihlášených projektů z 38 zemí světa, probojoval se mezi 17 vítězů akcelerátoru a získal grant 2,2 milionu korun. Letos se sedmi nejlepšími projekty postoupil i do druhé, akcelerační fáze. V obou částech se zaměřil na vývoj nového nástroje RE:FORM, který učitelům umožní jednoduše připravovat vlastní digitální aktivity pro žáky. 

„Na postupu do druhého kola jsme intenzivně pracovali několik měsíců a věřili jsme si na něj. Přesto je to pro skupinu lidí z Ústí nad Labem, kteří chtějí modernizovat vzdělávání a nabídnout dětem lepší způsob získávání informací, velké uznání. Potvrzuje se nám, že i na mezinárodní úrovni je o naše řešení zájem, a utvrzuje nás to v tom, že jdeme správným směrem,“ komentuje úspěch Lukáš Rejchrt, kreativní ředitel a spoluzakladatel Edhance.

Zakladatelé Edhance Pavel Popluhar a Lukáš Rejchrt. 

 

Jeden ze směrů, kterým se Edhance vydává, je zahraničí. Mimo jiné i díky dalšímu grantu ve výši 2,7 milionu korun a podpoře při uvádění produktu na vybrané zahraniční trhy. Pro svoji první expanzi si startup vybral Rumunsko a Španělsko. „Oba trhy jsou samozřejmě velice odlišné, s odlišnou demografickou skladbou a jinými potřebami. Tento rozdíl ve vybraných trzích byl zcela záměrnou volbou, abychom vyzkoušeli naši platformu v různých podmínkách, potvrdili její bytelnost a zároveň získali co nejširší zpětnou vazbu pro její další rozvoj,“ dodává Rejchrt. 

Základním produktem Edhance je stejnojmenná platforma s virtuálním vzdělávacím prostředím, které slouží ke správě výuky a obsahuje širokou nabídku výukových materiálů, předpřipravená cvičení a testy pro žáky. Konkrétně se jedná o předměty v oboru STEM (matematika, fyzika, chemie a informatika), dostupné učivo se ale zaměřuje také na základy finanční a mediální gramotnosti, zásady zdravé životosprávy a možnosti budoucího uplatnění na pracovním trhu. Komplexní vzdělávací nástroj již vyzkoušelo 400 škol v Česku. 

V akcelerátoru uspěla i Včelka

Mezi osm nejlepších projektů akcelerátoru Impact EdTech se dostala také česká vzdělávací platforma Včelka, v zahraničí vystupující pod názvem Levebee. Grant umožní startupu rychlejší vývoj nových a stávajících funkcí aplikace, rychlejší spuštění ukrajinské verze a expanzi do tří dalších evropských zemí. Momentálně kromě Česka funguje také v Polsku a na Slovensku. 

„Během pouhých tří týdnů jsme například byli schopni spustit kompletně novou ukrajinskou verzi aplikaci Bdzholka, která pomáhá dětem nejen s matematikou, ale také s učením češtiny, polštiny a slovenštiny jako druhého jazyka. Jsme rádi, že poskytnutím aplikace zdarma všem Ukrajincům můžeme v současné situaci alespoň trochu pomoci,“ popisuje pro StartupJobs Newsroom spoluzakladatel Včelky Michal Hudeček.

„Během dalšího kola akcelerace vznikne i řada dalších funkcí usnadňující výuku cizinců, jako například zobrazení dvoujazyčných instrukcí v aplikaci a tak dále. Díky akcelerátoru jsme také navázali řadu kontaktů v zahraničí, které nám umožnily zahájit pilotní testování ve školách v Rumunsku, Británii a Skandinávii,“ doplňuje. 

Včelka původně vznikla jako nástroj pro speciální pedagogy a rodiče, jenž měl pomoci dětem s potížemi se čtením držet krok s ostatními. Postupně se záběr startupu rozšířil i na psaní, jazyky a matematiku a zaměřil se přímo na školy, kde brzy pronikl i do frontální výuky. Platforma tak pomáhá dohnat učivo dětem, které mají v hodinách potíže, cizojazyčným studentům, ale také umožňuje pracovat s rozdíly v rámci jedné třídy. Žáci, kteří jsou hodně napřed, nebo naopak pozadu, se mohou díky aplikaci učit svým tempem. 

PŘEČTĚTE SI: Výuková aplikace Včelka přizpůsobí úlohy školákům na míru. Pomůže dětem, aby mohly pracovat svým tempem

Modernizaci a digitalizaci vzdělávání jde naproti také portál LearnTube, který nabízí výuková videa s cílem zpřístupnit kvalitní lekce všem bez ohledu na čas, místo, peníze nebo tempo. Více jsme o startupech, které posouvají školství do 21. století, psali zde

Foto: Edhance

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články