Trápí vás nespavost? Technika amerických vojáků uspí roztěkanou mysl do dvou minut

Trápí vás nespavost? Technika amerických vojáků uspí roztěkanou mysl do dvou minut

24. srp 2020 Václav Lang 3 min

Představte si, že jste ministr Havlíček, který má denně na vyspání jen pár minut, a každá prováhaná vteřina se tak počítá. Naštěstí pro všechny spací deprivanty, umanuté workoholiky a insomniaky existuje recept, který prý dokáže (téměř) každého uspat do dvou minut. Už léta se jím řídí například vojáci americké armády.

Nespavost postihuje podle České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu 30 až 45 procent dospělé populace. Jakkoli se mnozí jedinci chvástají tím, že spánku věnují jen zlomeček času, a tudíž mohou větší díl dne ukrojit pracovnímu nasazení, je prokázáno, že nedostatečný spánek snižuje produktivitu a naopak zvyšuje zdravotní rizika.

PŘEČTĚTE SI: Makáte a nespíte? Ohrožujete své zdraví, mozek i imunita spánek potřebují

Pokud tedy chcete podávat kvalitní výkony, ať už v práci či osobním životě, pořádný spánek je nezbytný. Co ale s tím, když člověk prostě ne a ne zabrat?

Metoda z 2. světové války

Metoda, kterou si představíme, je připisována fenomenálnímu americkému trenérovi jménem Lloyd Bud” Winter, který patřil k hvězdám mezi sprinterskými kouči a v rámci jeho dlouholetého působení na univerzitě v San José v období kolem poloviny minulého století mu tehdy pod rukama prošli nejrychlejší atleti světa.

V době druhé světové války si však „odběhnul” k americkému námořnictvu, kde dostal za úkol postarat se o válečné piloty a naučit je relaxačním technikám, které měly zlepšit jejich výkon v boji (mimo to prý v tomto čase vynalezl také záchrannou vestu, která se nafoukne při kontaktu s vodou).

Vědom si nutnosti spánku a zároveň velkého vytížení letců, je Bud Winter seznámil s technikou, která jim měla pomoci během krátkého času usnout a načerpat síly na další nasazení. 96 procent pilotů prý po šesti týdnech praktikování této metody dovedlo usnout do 120 vteřin. Dodnes je tato technika rozšířená v rámci US Army.

Bud Winter ji popsal roku 1981 v knize Relax and Win: Championship Performance, a to v těchto krocích:

  1. Lehněte si na záda a zrelaxujte obličej a svaly kolem něj, a to včetně jazyka, čelistí či oblasti kolem očí. Můžete je napřed zkusit „napnout” a následně je přirozeně uvolnit. Jazyk nechte spadnout na spodní patro.
  2. Spusťte ramena tak nízko, jak jen to jde. Postupně si také položte podél těla jednu a pak druhou paži. Nakonec uvolněte dlaně a prsty.
  3. Vydechněte a uvolněte tentokrát hrudník a postupně i dolní končetiny.
  4. Následujících 10 vteřin se snažte „uvolnit” svou mysl, na nic nemyslete a vytěsněte rušivé elementy. Poté doporučuje Bud Winter ponořit se do jedné z následujících představ:

a) Ležíte v kanoi na hladině klidného jezera a kolem vás není nic než modrá obloha nad vámi
b) Odpočíváte v černé sametové houpací síti uprostřed temné místnosti
c) Máte-li problém s představivostí, opakujte si pro sebe zhruba 10 vteřin mantru „Nemysli! Nemysli! Nemysli!”

Pro lepší představu můžete daný postup zhlédnout například v tomto videu:

Zklidněte mysl

Nečekejte zázraky hned první den. Autor článku může potvrdit, že místo spánku se při prvních pokusech dostavila obsesivní snaha o vytvoření co nejrealističtější představy kánoe, která nakonec trvala až do svítání. Na internetu se však můžete dočíst, že onen šestitýdenní trénink je skutečně zapotřebí a teprve po opakovaném zkoušení nastane ono kýžené upadnutí do snů v rámci desítek vteřin.

Pokud by však ani tato metoda nezabrala, či nemáte správné podmínky pro disciplinované usínání dle Bud Winterovy metody, shrnuje spánkový expert doktor Neil Stanley celé kouzlo usínání coby umění zklidnění mysli. „Ve snaze o usnutí potřebujete tři věci: Ložnici, která je příhodná ke spaní, uvolněné tělo a zejména klidnou mysl. Nemůžete jít spát, pokud se vám hlavou prohánějí myšlenky, takže cokoli, co vám je pomůže zpomalit, vám také pomůže usnout,” uvedl pro britský The Independent.

A dodává: „Neexistuje žádný magický způsob, jak to udělat, každý si musí najít, co na něj zabírá. Ať už je to čtení, horká koupel, heřmánkový čaj, mindfullness, aromaterapie nebo poslech Pink Floyd. Je jedno, co upřednostníte, jen když se díky tomu přestanete stresovat.”

Foto: Unsplash

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články