„Největší pracant ve firmě je váš prsní sval.“ Fitgee vyhlašuje válku bolavým zádům a zvedá Čechy od počítačů

„Největší pracant ve firmě je váš prsní sval.“ Fitgee vyhlašuje válku bolavým zádům a zvedá Čechy od počítačů

5. bře 2021 David Budai 6 min

Dejte ruce za záda, jednu zezdola a druhou přes rameno shora, a zkuste spojit prsty. Nejde to? Nezoufejte, nedokáže to více než polovina lidí z kanceláří. Pravděpodobně máte zkrácený prsní sval, a pokud vás ještě nebolí záda nebo krk, brzy se ozvou. Je to jako přes kopírák, všichni se hrbíme u počítačů, málo se hýbeme a bolesti ignorujeme. „Ke změně přitom stačí málo, třeba zařadit během dne více přirozeného pohybu,“ říká Katarína Železná, která založila startup Fitgee. Se svým týmem už přes rok učí Čechy, jak na sedavé zaměstnání bez bolesti, a předcvičuje jim protahovací dvacetiminutovky. A to je teprve začátek jejího byznysu.

Je to velmi příznačný příběh a ukazuje, jak snadno nás mohou dohnat zdravotní potíže, když začneme přílišně pracovat a zanedbávat své tělo. Katarína Železná, dcera známého oštěpaře a olympionika Jana Železného, měla odmalička ke sportu velmi blízko. Téměř každý den trávila na stadionu, trénovala, dělala atletiku a další sporty a měla dobrou kondičku. Pak ale zasedla ke kancelářskému stolu, přestala se hýbat a po pár letech se objevily bolesti.

„Měla jsem tréninky šestkrát týdně. Pak jsem nastoupila do zaměstnání, začala pracovat do noci a vůbec se nestíhala hýbat. Má poslední práce byla v Asociaci školních sportovních klubů, kde navíc došlo k paradoxu – dbala jsem na to, aby děti sportovaly, ale sama jsem seděla 14 hodin denně,“ vzpomíná Katarína v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom.

Naštěstí to nenechala dojít úplně daleko. Navštívila fyzioterapeuta, který ji „dal dohromady“ a na cestu vybavil užitečnou radou: Hlavně se hýbejte a všechno bude v pohodě. A právě v té době se začala rodit i myšlenka, že právě pohyb by mohl být základem jejího nového byznysu. Podnikat totiž chtěla odjakživa.

Rozpohybovat i nesportovce

„Nejprve jsem si hrála s myšlenkou, že bych udělala sportovní ligu, kde by se firmy propojovaly prostřednictvím sportu. Ale pak mi došlo, že chci rozhýbávat i nesportovce, tedy lidi, kteří k pohybu nemají vztah a zároveň mají kvůli sedavému zaměstnání problémy,“ říká Katarína. Otec jí zároveň poradil, že se má vypravit přímo do firem. A plán byl na světě.

Společnost Fitgee založila Katarína Železná dva dny před svými devětadvacátými narozeninami společně s kolegyní z bývalé práce a kamarádkou Petrou Kytkovou, která se léta věnovala józe. Brzy získaly prvního zákazníka – uspořádaly seminář na norském velvyslanectví. Následovalo několik dalších firem a hlavně významná zakázka od energetického giganta ČEZ. Psal se leden 2020, Fitgee se začínalo rozjíždět – a pak přišel lockdown.

Z kanceláří se Fitgee muselo stáhnout a začaly nepříjemné týdny nejistoty a hledání cesty, jak dál. Zažívali to všichni, kdo své služby a školení nabízejí firmám, takže se tím nebudeme zdržovat. Fitgee se zkrátka chytlo trendu online webinářů a k lidem „nakráčelo“ přes monitor.

Katarína Železná kvůli práci na pohyb zapomněla. Teď už stejnou chybu neudělá. (Foto: Marwa Ahmed)

Dvacetiminutovka a budování návyku

„Domluvíme se s firmou, že se jednou nebo dvakrát týdně připojí lektorka online a zaměstnanci si s ní v průběhu dne dají protahovací dvacetiminutovku. Zvládne ji úplně každý a je možné cvičit v košili i sukni, kdykoliv a kdekoliv. Máme dokonce zkušenost, že se k zaměstnancům připojuje i rodina. Třeba jeden táta nám pokaždé cvičí s šestiletou dcerou,“ popisuje Katarína. Důležité podle ní je, že webináře o sedavém zaměstnání i pohybu lidi namotivují a pravidelné online protahovačky u nich vybudují návyk, takže lidé začnou cvičit sami. Ideálně pár minut každý den už během pracovní doby.

Protahovačky pak doplňují praktické webináře s workshopy, ve kterých fyzioterapeuti a lektoři vysvětlují, co se s tělem při sezení děje, jak s ním v průběhu dne pracovat a jak se díky pravidelnému pohybu vyhnout zdravotním problémům. Jeden webinář, nazvaný „Fit Homeoffice“, spustilo Fitgee i pro veřejnost a vyslyšelo tím dlouhé volání lidí, kteří také sedí u počítačů, ale jejich šéfové o podobné vzdělávací programy nemají zájem.

Jakmile se pandemie a lockdown přeženou, Katarína by se s týmem ráda vrátila z online prostředí zpátky do kanceláří. „Webináře a online protahovačky jsou hezké a také u nich se nasmějeme, ale osobní kontakt to nenahradí. I lidé se na to těší. Když lektorka přijde do firmy, obejde kanceláře, pozdraví a na každého se usměje, tak je mnohem větší šance, že lidi vstanou od počítače, než pokud jsou doma. Když se zvedají kolegové všude kolem, nastává lavinový efekt,“ vzpomíná Katarína na zkušenosti z doby před koronavirem.

Zakulacený sed a zkrácený sval

A proč se vším tím pohybem vlastně Katarína tolik nadělá? A proč nás při práci s počítačem všechno bolí?

„Když se podíváme na vývoj lidstva, tak přes 90 procent času na zemi jsme trávili v pohybu. V posledních dvou stoletích jsme se zastavili, respektive posadili a naše tělo na to není adaptované. Nemůžeme sedět osm, deset nebo dvanáct hodin denně a čekat, že to tělu vynahradíme hodinou sportu po práci. Aby nás nic nebolelo, potřebujeme zařadit pohyb a prevenci už do průběhu dne, a nejen na jeho konec,“ vysvětluje Katarína. A dodává, že pokud po práci jdeme do posilovny, měli bychom ideálně vědět, jak tělu prosezený den správně kompenzovat. Jinak bychom totiž svému pohybovému aparátu mohli naopak ubližovat.

„Pokud se hrbíme a máme předsunutá ramena, to je takový ten klasický zakulacený sed, zkracujeme si prsní sval. Prsní sval je zkrátka nejpilnější zaměstnanec ve firmě, pořád maká. Zároveň nám v této pozici tuhne hrudní páteř a zhoršuje se pohyblivost v rameni. Protože je tělo chytře vymyšlený stroj, tak pohyb, který mu nejde, kompenzuje jinde – třeba v krční páteři. A z toho pak bývají známé bolesti za krkem, šíje či i hlavy,“ říká Katarína. Tím to ale nekončí: „Kvůli zkrácenému prsnímu svalu se pak hrbíme nejen při sezení, ale při jakékoliv další činnosti. A když ho ve fitku ještě více naposilujeme, přetížíme a vůbec neprotáhneme, situaci jen zhoršíme.“

Popisuje i další častý neduh kancelářské práce – problémy s rukou. „Neuvědomujeme si, že ruku při používání myši zatěžujeme, za den uděláme 5000 kliknutí. Jsou to malinké pohyby, ale jedná se o neustálou zátěž,“ zmiňuje Katarína s tím, že právě rady, jak ulevit rukám, jsou novou součástí webinářů.

Až to půjde, chce se Fitgee vrátit do kanceláří. Lidem to prý chybí. (Foto: Martina Gräf)

Z firem do škol a ještě dál

Momentálně ve Fitgee figuruje jen Katarína. Zmíněná spoluzakladatelka Petra z projektu vystoupila a spolupracuje jen jako externí lektorka protahovaček a dalších lekcí. Celkem má tým sedm externích fyzioterapeutů a lektorů. A v tuto chvíli se plánuje rozšiřování.

Pohyb, cvičení a zdraví jsou důležitými tématy současnosti a díky tomu se i přes stále nepříznivou pandemickou situaci dostalo Fitgee do řady firem. Cvičení nebo workshopy už realizovalo třeba pro ČEZ, Siemens, Klépierre, Avery, Dennison, Makro, Tecam nebo Philip Morris a nově se uchytilo také ve společnosti Cisco. Klientů je více, část z nich ale Katarína kvůli smlouvám nemůže uvádět. Podstatné je, že klientů přibývá a Fitgee roste.

V poslední době se navíc začínají ozývat školy, což je oblast, kam by Katarína Železná ráda pronikla. „Děláme webináře pro rodiče a učitele a ukazujeme, co mohou dělat i s dětmi při online výuce. Jeden webinář jsme přednášeli i pro základní hudební školu a učitelům jsme ukazovali, jak pomoct dětem, když je bolí ruce z klavíru nebo jiných nástrojů,“ popisuje. Učitelé se prý rádi nechávají inspirovat a drobná cvičení chtějí zavádět i v rámci denní výuky.

„Ve chvíli, kdy se začneme ještě více zaměřovat na školy, začne to být z hlediska počtu spolupracovníků i množství práce mnohem větší projekt a zřejmě budou potřeba i vyšší investice. Ráda bych se inspirovala třeba u organizace Loono, které oblast prevence dělá velmi dobře a zaměstnává i studenty medicíny,“ říká Katarína Železná.

Do budoucna by s Fitgee ráda vytvořila velký vzdělávací projekt na školách napříč Českem. A nebrání se ani zahraniční expanzi, protože i díky svému otci a studiu v zahraničí má k mezinárodními prostředí blízko. „Ale to je opravdu otázka několika let. Nejdřív chci rozhýbat Čechy,“ dodává v rozhovoru.

Foto: Katarína Železná

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Kancelář, Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články