PRŮZKUM: Manažeři se rozhlížejí po nových příležitostech. Jejich plat ale rok od roku klesá, loni byl nejnižší za poslední roky

PRŮZKUM: Manažeři se rozhlížejí po nových příležitostech. Jejich plat ale rok od roku klesá, loni byl nejnižší za poslední roky

4. úno 2022 Šárka Mrázová 4 min

Mezi manažery je stále velký hlad po nových pracovních příležitostech. V meziročním srovnání jich však novou práci aktivně už tolik nehledá. Mnohem více jich spíše vyčkává, až k nim přijde zajímavá nabídka. V posledních třech letech také rok od roku manažerům klesá průměrný plat, loni se držel zatím na nejnižší úrovni 80 tisíc korun hrubého za měsíc. Nejen to ukázal o manažerských pozicích exkluzivní průzkum portálu StartupJobs.

Šetření se uskutečnilo ve druhé polovině loňského roku a zúčastnilo ho 1480 respondentů, z toho 144 se zařadilo mezi management. Nejvíce je poptávaná pozice projektový manažer a produktový manažer, mezi vyhledávané se ale řadí také top management, team leader a manažer obecně.


Více než tři čtvrtiny oslovených mají v současnosti stálou práci, nicméně polovina z nich připustila, že se v poslední době přihlásila na nějakou pracovní nabídku. Podobný počet manažerů sice aktivně práci nehledá, nicméně je otevřený zajímavým pracovním příležitostem.

Většina dotázaných manažerů se také považuje za zkušené v oboru, deset a více let praxe má za sebou dokonce více než polovina z nich. Také novou práci by podle výsledků průzkumu uvítali spíše ti zkušenější.


Téměř 70 procent oslovených manažerů upřednostňuje práci na hlavní pracovní poměr a na plný úvazek. Tím se výrazně odlišují od ostatních oborů, jimiž se průzkum StartupJobs zabýval, v nichž HPP vyvažuje práce na živnostenský list kombinovaný částečnými úvazky a vlastními projekty.


Také docházením do práce se manažeři od ostatních pozic ve firmě liší. Do kanceláře chodí rádi každý den nebo v intervalu tří až pěti pracovních dnů. Práce full remote, lidově řečeno odkudkoliv, která je typická třeba pro IT pracovníky nebo marketing, je mezi manažery oblíbená nejméně.

Převážná většina manažerů také v době šestření nepracovala přímo ve startupu. Pracovní zkušenosti nabyli v korporátu, malé rodinné firmě nebo startupu, nejméně pak ve státní správě. Až 65 procent jich také připustilo, že je škola na zaměstnání nedostatečně připravila. Současnou kvalifikaci získali postupným pracovním seberozvojem a samostudiem.

Nejvíce oslovených manažerů dostáhlo vysokoškolského vzdělání a je jim nejčastěji mezi 30 až 40 lety.


Zatímco v roce 2019 požadovali seniorní manažeři až 101.000 korun měsíčně, loni si řekli o 87.000 Kč. Skutečná průměrná manažerská mzda byla ale ještě nižší a spadla až na osmdesátitisícovou hranici. Medián loňské manažerské mzdy dokonce meziročně klesl o deset tisíc na 70.000 korun. 


A jak si vedly ostatní profese?

Práce z Česka pro Berlín či New York. Český startupista je zkušený profík, často ajťák, který pracuje odkudkoliv

Marketéři loni méně měnili svou práci. Pokud ji už hledali, tak za vyšší plat

Každý třetí pracovník v administrativě chce změnit zaměstnavatele, říkají si až o 50 tisíc korun

Vývojáři požadují více než stotisícové platy a pracovní flexibilitu. Novou práci ale nehledají

Pracovníci v IT by si rádi přilepšili až na 112 tisíc měsíčně, značná část přešla do full remote režimu

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články